Szlifierki oscylacyjne Bosch to w zależności od modelu narzędzia sieciowe lub akumulatorowe, wykorzystywane podczas licznych prac wykończeniowych i remontowych. To elektronarzędzie przeznaczone zwłaszcza do obróbki drewna, w tym wygładzania płaskich powierzchni. Kluczowe znaczenie mają parametry techniczne narzędzia – rodzaj napędu, wielkość tarczy czy sposób mocowania papieru ściernego.
Szlifierka oscylacyjna Bosch – co to za narzędzie?
Szlifierka oscylacyjna Bosch to bezsprzecznie jedno z najlepszych narzędzi przeznaczonych do szlifowania oraz polerowania głównie powierzchni z drewna, ale także tworzyw sztucznych i innych materiałów. Jak wskazuje nazwa narzędzia, podczas pracy stopa szlifierska jest wprawiana w ruch oscylacyjny, a więc drgania wahadłowe o dużej częstotliwości. Inne cechy charakterystyczne szlifierek oscylacyjnych firmy Bosch to stosunkowo niewielka tarcza – zwykle w kształcie prostokąta, rzadziej stopa delta, a także niska mimośrodowość (niewielkie odchylanie się na boki). Dlatego narzędzie jest przeznaczone zwłaszcza do obrabiania powierzchni płaskich, ewentualnie tylko lekko zaokrąglonych.
W zależności od modelu szlifierki oscylacyjne Boscha są zasilane na dwa sposoby – sieciowo lub akumulatorowo. Narzędzia mają też inne parametry techniczne. Dla łatwiejszego wyboru producent podzielił szlifierki oscylacyjne na dwie kategorie produktów – linię zieloną (DIY) i niebieską (Professional).
- Szlifierki oscylacyjne Bosch DIY (linia zielona) – narzędzia o delikatnie słabszych parametrach, natomiast w pełni wystarczających do użytku domowego i prac amatorskich.
- Szlifierki oscylacyjne Bosch Professional (linia niebieska) – narzędzia o lepszych parametrach technicznych przeznaczone do bardziej zaawansowanych i wymagających prac.
Niezależnie od modelu szlifierka oscylacyjna Bosch to narzędzie trwałe i efektywne. Jednocześnie to szlifierki proste w użytkowaniu, dlatego z obsługą narzędzia poradzą sobie nawet amatorzy.
Jak wybrać szlifierkę oscylacyjną Boscha – właściwości i parametry techniczne
Szlifierki oscylacyjne marki Bosch to narzędzia charakteryzujące się wysoką jakością wykonania, co potwierdzają długie gwarancje. Natomiast w dalszym ciągu inwestor powinien dobrać narzędzie pod względem wymagań oraz częstotliwości użytkowania. Żeby wybrać właściwą szlifierkę, kluczowe znaczenie mają parametry techniczne elektronarzędzia:
- Rodzaj zasilania – wyróżnia się szlifierki oscylacyjne Bosch sieciowe (zasilane ze zwykłego gniazdka 230 V) lub akumulatorowe (wymagają baterii o napięciu 12 V lub 18 V). Modele akumulatorowe pozwalają na pracę w miejscach bez dostępu do prądu lub podczas przerwy w dostawie energii elektrycznej.
- Moc lub napięcie akumulatora – wyższa moc to wydajniejsza praca narzędzia. Moc szlifierek Boscha to z reguły około 200 W. W modelach akumulatorowych za wydajność odpowiada napięcie baterii – 12 V lub 18 V.
- Kształt stopy – z zasady stopa ma kształt prostokąta, natomiast do obróbki trudno dostępnych miejsc i narożników służy stopa Delta (kształt żelazka). Poszczególne modele dają możliwość wymiany stopy (np. szlifierka oscylacyjna Bosch GSS 160 Multi).
- Wielkość tarczy – większe tarcze mają modele sieciowe, mniejsze – akumulatorowe. Natomiast również pośród szlifierek sieciowych i akumulatorowych znajdują się tarcze o różnej wielkości (np. 80 × 130 mm, 113 × 101 mm, 92 × 182 mm). Większe tarcze pozwalają na szybszą obróbkę dużych powierzchni.
- Rodzaj obrabianego materiału – szlifierki Boscha służą przede wszystkim do obróbki powierzchni drewnianych, ale pomogą też w szlifowaniu innych materiałów (np. powierzchnie mineralne i akrylowe).
- Liczba oscylacji na minutę – zasada jest prosta: wyższa prędkość oscylacyjna to większa wydajność i precyzyjniejsza obróbka powierzchni.
- Mimośrodowość – im wyższa, tym tarcza narzędzia lepiej dopasowuje się do podłoża. Szlifierki oscylacyjne to narzędzia o stosunkowo niskiej mimośrodowości, dlatego służą do obrabiania płaskich powierzchni.
- Sposób mocowania papieru ściernego – w narzędziach Boscha wymiana papieru jest szybka i prosta. Papier dociska się do płyty i mocuje na rzepy lub na zacisk.
- Dodatkowe funkcje i wyposażenie – m.in. system odsysania pyłu, miękka rękojeść zapewniającą komfortową pracę, możliwość wymiany płyt szlifierskich.
Szlifierki oscylacyjne Bosch – wady i zalety narzędzia
Bosch to renomowany producent elektronarzędzi, w tym szlifierek oscylacyjnych. To najwyższa jakość w tej kategorii produktów. Jeżeli szukać wad szlifierek oscylacyjnych, za takową można uznać brak dokładnego szlifowania powierzchni o nieregularnych kształtach, co wynika z niewielkiej mimośrodowości. Natomiast zalety szlifierek oscylacyjnych Boscha są niepodważalne:
- Duża wydajność – mocne silniki lub akumulatory.
- Wysoka jakość wykonania – solidna konstrukcja ze wzmocnionym systemem zacisków.
- Szerokie zastosowanie – do szlifowania i wykańczania powierzchni drewnianych, podłoży mineralnych i akrylowych oraz werniksu, lakieru, wypełniaczy, kamienia czy płyt gipsowo-kartonowych.
- Wysoki komfort pracy – doskonałe wyważenie, niewielka waga, ergonomiczna konstrukcja, miękka rękojeść SoftGrip, system odsysania pyłu Bosch Click & Clean, pojemnik na pył z wbudowanym systemem mikrofiltracji.
- Szybka wymiana papieru – płyty szlifierskie z mocowaniem na rzepy lub zaciski.
- Możliwość wymiany padów – opcjonalnie w licznych modelach szlifierek Boscha istnieje możliwość wymiany płyt szlifierskich (prostokątna, Delta), co podnosi wszechstronność i zwiększa zastosowanie narzędzia.
Szlifierki oscylacyjne Bosch – przegląd polecanych modeli
Firma Bosch oferuje klientom liczne szlifierki oscylacyjne, które różnią się wielkością tarczy, rodzajem zasilania i parametrami technicznymi. Poniżej wskazujemy chętnie wybierane narzędzia z linii DIY oraz Professional.
Szlifierki oscylacyjne Bosch DIY (linia zielona):
- PSS 200 AC – narzędzie z silnikiem o mocy 200 W i prędkością oscylacji na poziomie 24 000 ruchów na minutę, również większych powierzchni dzięki tarczy o wymiarach 92 × 182 mm. Praca z narzędziem jest komfortowa i wygodna, na co pozwala miękka okładzina SoftGrip, przyłącze do odsysania pyłu (szlifowanie bezpyłowe) oraz system napinania taśmy z dźwignią (łatwiejsza wymiana papieru ściernego).
- PSS 250 AE – szlifierka z silnikiem 250 W i regulowaną prędkością oscylacji do 24 000 ruchów na minutę, co pozwala na ustawienie prędkości optymalnej w zależności od rodzaju obróbki i obrabianego materiału. To narzędzie o ergonomicznej konstrukcji i niskim poziomie drgań. W obsłudze narzędzia pomaga system mocowania papieru na rzepy, a czystość w miejscu pracy zapewnia system odsysania pyłu do pojemnika z mikrofiltrem.
Szlifierki oscylacyjne Bosch Professional (linia niebieska):
- GSS 18V-13 – model akumulatorowy zasilany akumulatorem o napięciu 18 V. Wydajną i precyzyjną obróbkę zapewnia oscylacja do 20 000 ruchów na minutę. To narzędzie uniwersalne, z możliwością zmiany pomiędzy trzema płytami szlifierskimi – dwoma prostokątnymi i padem Delta do pracy w narożnikach, z tarczami mocowanymi na rzepy i zaciski. To właściwie wyważone narzędzie o ergonomicznej obudowie i z antypoślizgowym uchwytem. W zestawie znajduje się też pojemnik na pył, co pozwala zachować czystość w miejscu pracy.
- GSS 160 Multi – szlifierka z silnikiem o mocy 180 W i prędkością oscylacji do 24 000 ruchów na minutę. To szlifierka uniwersalna z trzema wymienianymi padami szlifierskimi – 140, 160 i Delta, co pozwala na dostosowanie urządzenia do charakteru pracy, w tym do szlifowania w narożnikach. Papier do osprzętu mocować można za pomocą zacisków oraz na rzepy. Narzędzie ma ergonomiczną konstrukcję z miękkimi rękojeściami. Szlifierka została też wyposażona w system odsysania pyłu z pojemnikiem.
- GSS 23 A – sieciowa szlifierka z silnikiem 190 W, prędkością oscylacyjną do 24 000 ruchów na minutę oraz dużym padem w rozmiarze 92 × 182 mm. Narzędzie charakteryzuje się solidną konstrukcją ze wzmocnionym systemem zacisków. Jednocześnie to szlifierka o ergonomicznej konstrukcji i dużymi powierzchniami pokrytymi materiałem SoftGrip. W pracy pomaga też systemem odsysania pyłu Bosch Click & Clean z pojemnikiem.
Niewątpliwie szlifierki oscylacyjne Boscha to narzędzia wytrzymałe i wydajne. Szlifierki posłużą na użytek prywatny, ale też sprawdzą się w rękach użytkowników zajmujących się zawodowo obróbką powierzchni drewnianych. Najszersze zastosowanie mają modele z wymiennymi padami, ponieważ pozwalają na dokładniejszą obróbkę trudno dostępnych miejsc i narożników. Natomiast nie każdy inwestor może potrzebować takiego narzędzia. Wielokrotnie wystarczy szlifierka z dużym padem prostokątnym.