Jednym z narzędzi służących do obróbki drewna jest szlifierka – oscylacyjna lub mimośrodowa. Narzędziem mocniejszym i bardziej uniwersalnym jest szlifierka mimośrodowa. Jak przy wyborze każdego elektronarzędzia, również wybór szlifierek mimośrodowych musi być poprzedzony określeniem potrzeb, aby dobrać narzędzie optymalne wedle planowanego zastosowania i w określonym budżecie. Dla lepszej wydajności pracy i dłuższej żywotności narzędzia kluczowe znaczenie ma również marka. Nie tylko hobbyści, ale też osoby profesjonalnie zajmujące się obróbką materiałów, często wybierają szlifierki mimośrodowe Bosch.
Czym jest i jak działa szlifierka mimośrodowa Bosch?
Bosch to czołowy producent elektronarzędzi, który w swojej ofercie ma również szlifierki – mimośrodowe i oscylacyjne. Szlifierka mimośrodowa Boscha jest narzędziem bardziej uniwersalnym względem oscylacyjnego odpowiednika. Szlifierki oscylacyjne sprawdzą się do precyzyjnego szlifowania powierzchni drewnianych oraz drewnopodobnych. Natomiast ze szlifierką mimośrodową można obrabiać elementy drewniane, ale także metalowe, szpachlowane i lakierowane – na powierzchniach płaskich oraz zakrzywionych.
Każda szlifierka mimośrodowa Bosch wykorzystuje ruch wahadłowy i obrotowy. Główny podział uwzględnia narzędzia z ruchem wymuszonym oraz niewymuszonym:
- Szlifierki mimośrodowe Bosch z ruchem niewymuszonym – ruch obrotowy stopy szlifierskiej wytwarza siła odśrodkowa mechanizmu mimośrodowego. Dlatego prędkość nie jest uzależniona od obrotów silnika, a regulowana siłą nacisku. Zasada jest prosta: silniejszy nacisk to mniejsza prędkość obrotowa i dłuższy czas szlifowania, słabszy nacisk – większa prędkość obrotowa i krótszy czas pracy.
- Szlifierki mimośrodowe Bosch z ruchem wymuszonym – prędkość stopy szlifierskiej jest uzależniona od mocy silnika, a w mniejszym stopniu zależna od siły nacisku. Szlifierki z ruchem wymuszonym dobrze sprawdzają się podczas szlifowania zgrubnego.
Natomiast pod względem rodzaju zasilania wyróżnia się szlifierki mimośrodowe sieciowe oraz akumulatorowe:
- Szlifierki mimośrodowe Bosch sieciowe – modele przewodowe podłączane do sieci. Mogą pracować stale, ale wymagają dostępu do źródła zasilania.
- Szlifierki mimośrodowe Bosch akumulatorowe – narzędzia mobilne, z czasem pracy zależnym od pojemności oraz stopnia naładowania akumulatora. Dla zachowania ciągłości pracy należy posiadać przynajmniej dwie baterie kompatybilne z elektronarzędziem.
Do czego służy szlifierka mimośrodowa Bosch – zastosowanie
Szlifierki mimośrodowe Boscha są elektronarzędziami o uniwersalnym zastosowaniu. To narzędzia przydatne podczas profesjonalnej obróbki powierzchni oraz w przydomowym warsztacie. Szlifierka Boscha sprawdzi się przy szlifowaniu i polerowaniu różnych powierzchni:
- powierzchnie drewniane, drewnopochodne, metalowe, z tworzyw sztucznych – malowane, lakierowane i szpachlowane;
- powierzchnie płaskie i zakrzywione;
To elektronarzędzie doskonale nadające się do szlifowania zgrubnego (usuwanie i kształtowanie materiału), ale też szlifowania wykańczającego. Natomiast użycie polerki pozwala wykonać polerowanie powierzchni.
Przykładowe zastosowanie szlifierek mimośrodowych Boscha:
- usuwanie starych, łuszczących się powłok malarskich i lakierów z powierzchni drewnianych, metalowych lub z tworzyw sztucznych;
- woskowanie i polerowanie lakieru samochodowego – wymagane są specjalne nakładki polerskie gąbczaste lub wełniane;
- renowacja mebli – usunięcie starych powłok i wygładzenie powierzchni przed malowaniem czy lakierowaniem;
- szlifowanie miejsc szpachlowanych – w celu nadania gładkości;
- odnowienie okien i drzwi z drewna lub materiałów drewnopochodnych – oszlifowanie papierem ściernym przed pomalowaniem na nowo;
- odnowienie drewnianych schodów – usunięcie starych powłok i uszkodzeń (m.in. zarysowania).
Jak wybrać szlifierkę mimośrodową Bosch – właściwości i parametry techniczne
Szlifierki mimośrodowe Bosch to narzędzia o zróżnicowanych parametrach technicznych. Oferta skupia w sobie narzędzia z przeznaczeniem:
- do użytku domowego – szlifierki mimośrodowe Bosch z linii zielonej;
- do użytku profesjonalnego – szlifierki mimośrodowe Bosch Professional z linii niebieskiej.
Wybór jest zawsze kwestią indywidualną. Powinien uwzględniać potrzeby i wymagania wobec sprzętu, a także cenę i budżet dostępny na zakup elektronarzędzia. Najważniejsze parametry techniczne szlifierek mimośrodowych to moc, mimośrodowość, średnica tarczy oraz prędkość – obrotowa i oscylacyjna:
- Moc lub napięcie akumulatora – moc nominalna dotyczy szlifierek przewodowych podłączanych do sieci. Im jest ona wyższa, tym urządzenie jest efektywniejsze. W przypadku szlifierek akumulatorowych uwagę należy zwrócić na napięcie baterii, najlepiej na poziomie przynajmniej 18 V.
- Mimośrodowość – parametr ten określany jest też jako skok, suw szlifujący czy średnica oscylacji. Określa on odchylenie tarczy od punktu jej obrotu. To parametr podawany w milimetrach. Im większa mimośrodowość, tym szlifierka jest wydajniejsza. Ta sama zasada dotyczy również liczby wychyleń (oscylacji) tarczy w czasie jednej minuty.
- Średnica tarczy szlifierskiej – tarcza o większej średnicy powala obrabiać większą powierzchnię. Większość modeli jest kompatybilna z tarczami o średnicy 125 lub 150 mm. Większe modele mogą obsługiwać tarcze o średnicy do 250 mm.
- Prędkość obrotowa i oscylacyjna – wyższa prędkość przekłada się na lepszą efektywność. W zależności od modelu prędkość obrotowa szlifierek waha się w granicy od 5500 do 12 000 obr./min, prędkość oscylacji – od 11 000 do 24 000 obr./min.
- Funkcje – funkcjonalność szlifierek mimośrodowych Boscha podnoszą m.in. możliwość zmiany prędkości czy trybu pracy – ze szlifu szybkiego do precyzyjnego. Przydaje się także worek lub pojemnik na pył zbierający materiał. Komfort pracy poprawiają również dodatkowe uchwyty – boczny lub czołowy.
- Wymiary i waga – wymiary i masa narzędzia mają znaczenie dla komfortu. Większe szlifierki są mniej poręczne i cięższe.
Modele szlifierek mimośrodowych Bosch
Bosch oferuje szlifierki do profesjonalnych zastosowań i użytku domowego. Poniżej krótka charakterystyka modeli z obu linii – zielonej oraz niebieskiej (Bosch Professional).
Szlifierki mimośrodowe Bosch zielone:
- Bosch PEX 300 AE – moc 270 W; mimośrodowość 2 mm; prędkość oscylacyjna do 24 000 obr./min; średnica tarczy 125 mm; bezpyłowa praca.
- Bosch PEX 220 A – moc 220 W; mimośrodowość 1,25 mm; prędkość oscylacyjna do 24 000 obr./min; średnica tarczy 125 mm; przyłącze do odsysania pyłu.
Szlifierki mimośrodowe Bosch niebieskie (Professional):
- Bosch GEX AC 34-150 – moc 340 W; mimośrodowość 2 mm; średnica oscylacji 4 mm; prędkość oscylacyjna do 24 000 obr./min; prędkość obrotowa do 12 000 obr./min; średnica tarczy 150 mm; adapter do odsysania pyłu.
- Bosch GEX 125-1AE – moc 250 W; mimośrodowość 1,25 mm; średnica oscylacji 2,5 mm; prędkość oscylacyjna do 24 000 obr./min; prędkość obrotowa do 12 000 obr./min; średnica tarczy 125 mm; efektywne odsysanie pyłu.
- Bosch GEX 40-150 LB – moc 400 W; mimośrodowość 2 mm; średnica oscylacji 4 mm; prędkość oscylacyjna do 24 000 obr./min; prędkość obrotowa do 12 000 obr./min; średnica tarczy 150 mm; pojemnik z mikrofiltrem.
Wybór jest ogromny, dlatego każdy użytkownik znajdzie szlifierkę mimośrodową Bosch adekwatną do potrzeb i wymagań. To wydajne i niezawodne elektronarzędzia gwarantujące szlifowanie różnych materiałów, począwszy od drewna i materiałów drewnopochodnych, przez metal, tworzywa sztuczne aż po powierzchnie malowane, lakierowane i szpachlowane. Każdy produkt jest dostępny w wytrzymałej walizce, która ułatwia przechowywanie i transportowanie narzędzia w bezpiecznych warunkach.