Darmowa dostawa
od 599 zł ?Nie dotyczy wysyłek paletowych i dłużycowych
30 dni na zwrot ?Szybkie zwroty, bez podawania przyczyny
Program lojalnościowy ?Za każde wydane 1000 zł, klient otrzymuje rabat o wartości 20 zł do wykorzystania na kolejne zakupy o wartości min. 100 zł. Rabat przyznawany jest wyłącznie za zakup towarów nieprzecenionych.
Oryginalne narzędzia ?W ofercie wszystkie najpopularniejsze marki narzędziowe

Strug Bosch – jakie narzędzie wybrać do obróbki w drewnie?

RedakcjaOct 18, 2023 10:21:00 AM

Strugi to narzędzia z przeznaczeniem do obróbki drewna. Dawniej wykorzystywano heble ręczne, obecnie na szybszą i bardziej komfortową pracę pozwalają modele akumulatorowe lub zasilane sieciowo. To narzędzia gwarantujące łatwe prowadzenie, większa jest też precyzja obróbki. W zależności od modelu strugi elektryczne i akumulatorowe to prostsze narzędzia przeznaczone do prac domowych oraz profesjonalne heblarki wykorzystywane przez specjalistów. Natomiast niezależnie od przeznaczenia musi to być sprzęt wytrzymały i wydajny, dlatego dużą popularnością cieszą się strugi Bosch.

Strug Bosch – co to za narzędzie?

Strug Bosch to podstawowe narzędzie stolarskie, które przydaje się w przydomowym warsztacie, a na pewno jest niezbędne w zakładzie stolarskim. To elektronarzędzie z przeznaczeniem do obróbki drewna – strugania, fazowania, przycinania i wręgowania:

 • Struganie – wygładzanie drewnianych powierzchni poprzez zdzieranie cienkich warstw drewna.
 • Fazowanie – obrabianie krawędzi drewna.
 • Wręgowanie – wykonywanie wgłębień wzdłuż obrabianego materiału.
 • Przycinanie – skracanie drewnianych elementów.

Strugi Bosch – zarówno w podstawowej formie do użytku domowego, jak i zaawansowane heblarki przeznaczone dla profesjonalistów – mają ten sam schemat działania. W obu przypadkach osprzętem są pojedyncze wały z ostrzami do strugania i zgrubnego obrabiania materiałów drewnianych – zwłaszcza desek.

Natomiast w zależności od przeznaczenia to narzędzia o różnych parametrach technicznych. Strug może mieć od dwóch do czterech ostrzy, poszczególne modele mają też funkcje dodatkowe. Dla łatwiejszego wyboru strugi Boscha podzielono na dwie linie – niebieską i zieloną:

 • Strugi Bosch Professional (niebieskie) – kompaktowe, ale wydajne strugi z przeznaczeniem do profesjonalnego użytku, również w pracowniach stolarskich.
 • Strugi Bosch DIY (zielone) – z przeznaczeniem do użytku domowego i majsterkowiczów, z wydajnymi silnikami oraz osprzętem gwarantującym szybką i precyzją obróbkę.

Jak wybrać strug stolarski Bosch – parametry techniczne

Przy wyborze elektronarzędzia należy uwzględnić przeznaczenie oraz wymagania stawiane strugom. Kluczowe znaczenie mają parametry techniczne produktu. Strugi Boscha to narzędzia gwarantujące szybką, precyzyjną i komfortową obróbkę drewna, natomiast różniące się silnikami, maksymalną głębokością strugania, liczbą obrotów czy szerokością głowicy. Różny jest też sposób zasilania – strugi Bosch sieciowe i akumulatorowe:

 • Rodzaj zasilania – wyróżnia się modele zasilane przewodem podłączane do sieci, jak również strugi akumulatorowe. To narzędzia mobilne i przy naładowanej baterii można z nimi pracować w miejscu bez dostępu do energii elektrycznej.
 • Moc lub napięcie akumulatora – parametr istotny dla efektywności i komfortu pracy. Wyższa moc silnika to łatwiejsza praca, co ma znaczenie zwłaszcza dla obróbki twardego drewna. Moc strugarek Bosch mieści się w zakresie od 550 do 850 W. Modele akumulatorowe są zasilane akumulatorami o napięciu 12 V lub 18 V.
 • Liczba obrotów głowicy na minutę – wyższa liczba obrotów to większa prędkość i precyzyjniejsza obróbka. Narzędzia Boscha charakteryzują się wysoką prędkością głowic, dlatego pozwalają na dokładniejszą obróbkę drewna.
 • Szerokość głowicy – węższe głowice sprawdzą się przy pracy z materiałami z trudnodostępnymi miejscami. Przy płaskich i dużych powierzchniach głowica powinna być szersza. Bosch oferuje strugarki stolarskie przede wszystkim o szerokości głowicy 82 mm.
 • Maksymalna głębokość strugania – parametr określający głębokość strugania. Maksymalnie to 4 mm.

Wady i zalety strugarek Boscha

W ogólnej ocenie strugarki Boscha to narzędzia bez większych wad. O pewnych minusach można mówić wyłącznie wobec poszczególnych modeli, które mogą być pozbawione konkretnych funkcji. Natomiast zalety elektrycznych strugarek Boscha są bardzo liczne:

 • Szerokie zastosowanie – z przeznaczeniem do prac domowych oraz profesjonalnych zakładów zajmujących się obróbką drewna. To elektronarzędzia do strugania, fazowania, wręgowania oraz skracania – zwłaszcza desek i płyt.
 • Kompaktowa budowa – lekkie narzędzia o kompaktowej budowie, co gwarantuje komfortową pracę, zwłaszcza dzięki optymalnie położonemu środkowi ciężkości.
 • Wydajność pracy – strugarki Boscha to narzędzia nowoczesne i wydajne, wyposażone w kilka noży i znakomite silniki.
 • Wysoka jakość – strugi są wykonane ze znakomitych komponentów (m.in. bezszczotkowe silniki).
 • Regulacja głębokości – maksymalna głębokość najczęściej wynosi 2 mm, natomiast poszczególne modele mają głębokość strugania na poziomie nawet 4 mm.
 • Ochrona materiału – ze stopką uruchamianą automatycznie, co pozwala chronić nóż i powierzchnię materiału przed uszkodzeniem.
 • Pozostałe – między innymi możliwość ostrzenia brzeszczotów i przepływ powietrza ułatwiający wyrzucanie wiórów.

Strugi Bosch – przegląd modeli

Strugarki Boscha to narzędzia o zróżnicowanej mocy i innych parametrach technicznych. Dlatego niezależnie od potrzeb i wymagań każdy znajdzie narzędzie odpowiednie do pracy. Poniżej lista strugów Boscha w podziale na linie DIY i Professional.

Strugarki stolarskie Bosch DIY (zielone):

 • PHO 2000 – strug elektryczny Boscha do strugania i fazowania krawędzi, z silnikiem o mocy 680 W i maksymalną głębokością strugania do 2 mm (wręgowanie do 8 mm). Natomiast szerokość głowicy to 82 mm. Szybkie i wydajne struganie zapewnia system noży Woodrazor i wysoka prędkość obrotowa do 19 500 obr./min. Natomiast dwustronny system wyrzutu wiórów daje możliwość podłączenia worka na pył lub odkurzacza. Obrabiany materiał i noże są chronione przez automatycznie uruchamianą stopkę parkującą. Prowadzenie narzędzia ułatwia okładzina SoftGrip i gałka regulacji głębokości będąca też dodatkową rękojeścią.
 • PHO 3100 – wydajna strugarka z silnikiem 750 W i prędkością obrotową do 16 500 obr./min. Pozwala to strugać materiał do głębokości 3,1 mm oraz wręgować do 9 mm. Szerokość głowicy wynosi 82 mm. W wydajnej pracy pomaga system noży Woodrazor, a komfortowe fazowanie krawędzi umożliwiają trzy rowki w kształcie litery V. W pracy pomaga także uchwyt z okładziną SoftGrip i prowadnica dla większej precyzji. Przydaje się także dwustronny system wyrzutu wiórów z możliwością podłączenia worka lub odkurzacza.
 • PHO 1500 – wydajna strugarka z silnikiem 550 W i prędkością 19 500 obr./min. Narzędzie pozwala na struganie do głębokości 1,5 mm i wręgowanie do 8 mm. Szerokość pracy to 82 mm. Sprzęt wyposażono w system noży Woodrazor i rowki w kształcie litery V dla komfortowego fazowania. Elektronarzędzie jest łatwe w prowadzeniu i pozwala zachować czystość w miejscu w pracy dzięki jednostronnemu systemowi wyrzutu wiórów, do którego można podłączyć odkurzacz lub worek.

Strugarki stolarskie Bosch Professional (niebieskie):

 • GHO 40-82 C Professional – narzędzie gwarantujące najwyższą jakość obróbki drewna dzięki silnikowi o mocy 850 W i głowicy z prędkością obrotową do 14 000 obr./min. Maksymalna głębokość strugania to 4 mm, wręgowania – 24 mm, a to wszystko przy szerokości głowicy 82 mm. Wysoką wydajność zapewnia system noży Woodrazor. Pomagają też specjalne rowki do fazowania krawędzi. Ostrza są też dobrze chronione, a pracę ułatwia rękojeść pokryta powłoką SoftGrip. Narzędzie daje możliwość podłączenia do odkurzacza przemysłowego. Długą żywotność zapewnia precyzyjne łożysko i termodynamiczna ochrona silnika.
 • GHO 26-82 D Professional – profesjonalna strugarka z silnikiem 710 W i prędkością głowicy 18 000 obr./min. Szerokość strugania to 82 mm, głębokość – 2,6 mm (wręgowanie do głębokości 9 mm). Narzędzie jest wyposażone w brzeszczoty z możliwością ostrzenia oraz rowki w kształcie litery V dla łatwego fazowania krawędzi. Dzięki stopce wyrzynarka skutecznie chroni osprzęt i obrabiany materiał, natomiast obustronny wyrzut wiórów pozwala zachować czystość w miejscu pracy.
 • GHO 18V-LI Professional – dokładny i wydajny strug akumulatorowy zasilany baterią o napięciu 18 V i pojemności 5 Ah. Maksymalna szerokość strugania wynosi 82 mm, głębokość – 1,6 mm (wręgowanie do głębokości 8 mm). Precyzyjną pracę ułatwia szybka praca głowicy na poziomie 14 000 obr./min, zwłaszcza w połączeniu z ostrymi i wytrzymałymi nożami wykonanymi ze spiekanych węglików.

Strugarki Boscha są narzędziami o wysokiej jakości, z przeznaczeniem do użytku domowego oraz profesjonalnych prac w zakładach i pracowniach stolarskich. Niezależnie od modelu strugi Boscha charakteryzują się niezawodnością i ogromną precyzją, zapewniają też wysoki komfort pracy. Natomiast zawsze warto postawić na sprzęt optymalny do przeznaczenia i wymagań, uwzględniając parametry techniczne strugarki stolarskiej Boscha.