Darmowa dostawa
od 599 zł ?Nie dotyczy wysyłek paletowych i dłużycowych
30 dni na zwrot ?Szybkie zwroty, bez podawania przyczyny
Program lojalnościowy ?Za każde wydane 1000 zł, klient otrzymuje rabat o wartości 20 zł do wykorzystania na kolejne zakupy o wartości min. 100 zł. Rabat przyznawany jest wyłącznie za zakup towarów nieprzecenionych.
Oryginalne narzędzia ?W ofercie wszystkie najpopularniejsze marki narzędziowe

Skrzynia ogrodowa – przydatne akcesorium na naszym podwórku

RedakcjaApr 14, 2022 1:49:00 PM

Skrzynia ogrodowa to przydatny i funkcjonalny element wyposażenia architektury ogrodowej. Możemy w niej schować różne przedmioty i akcesoria ogrodowe, zabezpieczając je tym samym przed zniszczeniem, zabrudzeniem i wilgocią. Jako że na rynku znajdziemy bardzo wiele tego rodzaju pojemników, sprawdzamy, jaka skrzynia ogrodnicza będzie optymalna pod względem funkcjonalności i estetyki.

Skrzynka do ogrodu – funkcjonalność i użyteczność

Skrzynia ogrodowa jako mebel ogrodowy powinna być przede wszystkim funkcjonalna i użyteczna. Do gabarytów i tym samym pojemności skrzynki do ogrodu przejdziemy w następnej części tekstu, aczkolwiek właśnie z rozmiarami tego elementu wyposażenia związana jest jego funkcjonalność. Oczywiście każdy inaczej rozumie użyteczność takiego mebla ogrodowego.

Jako że jest to zamykany pojemnik najważniejsze, aby zmieścić w nim najróżniejsze akcesoria. Mowa tutaj między innymi o kocach i poduszkach leżących na tarasie, ale też akcesoriach do pielęgnacji roślin, wiadrach, doniczkach czy konewkach. Jeżeli mamy mniejsze dzieci, możemy tam również pomieścić ich zabawki. Kluczowe jest więc, jakie przedmioty chcemy w niej przechowywać i ile zajmują one miejsca.

Inna kwestia, czy skrzynia ogrodnicza ma pełnić jedynie funkcję pojemnika. Obecnie może ona robić także za ławeczkę czy stolik. Wówczas warto rozejrzeć się za skrzynią ogrodową z funkcją siedziska. Taki mebel jest bardziej elegancki, ale musi mieć przy tym płaskie, wzmocnione i wodoszczelne wieko.

Jaka skrzynia ogrodowa – duża, średnia czy mała?

Jak zauważyliśmy wyżej, rozmiar i pojemność to kluczowe parametry skrzyni ogrodowej. Pod uwagę należy wziąć swoje potrzeby, wymagania, ale też możliwości w obszarze wolnego miejsca, gdzie chcemy ją ustawić. Do wyboru mamy małe, średnie i duże pojemniki ogrodowe.

  • Skrzynia ogrodowa mała – niewielka i poręczna, zwykle w kształcie sześcianu i o pojemności 150-200 litrów.
  • Skrzynia ogrodowa średnia – pojemnik mieszczący od 200 do 400 litrów, który przy odpowiednio funkcjonalnym modelu może pełnić funkcję ławki lub stolika. Jeżeli jest to skrzynia z siedziskiem (np. wysłana poduszkami), musi być wystarczająco stabilna i wytrzymała z możliwością udźwignięcia nawet powyżej 200 kilogramów.
  • Skrzynia ogrodowa duża – duże pojemniki o pojemności przeszło nawet 800 litrów. W związku z tym często są to skrzynie ze specjalnymi uchwytami ułatwiającymi przenoszenie. Pojemnik może być również wyposażony w mechanizm ułatwiający otwieranie i zamykanie wieka, jak i miejsce na przewieszenie kłódki. Oczywiście z uwagi na duże rozmiary takie skrzynki ogrodowe powinniśmy móc wykorzystać jako ławeczki z siedziskiem. Z kolei w ich transporcie pomagają kółka i uchwyty.

Skrzynia na narzędzia ogrodowe – drewniana, plastikowa czy metalowa?

Podobnie jak w przypadku wielkości, duży wybór skrzyń ogrodowych jest także pod względem materiału ich wykonania. Coraz popularniejsze są obecnie pojemniki plastikowe. Oprócz tworzywa sztucznego wykonuje się je z drewna i metalu. Oczywiście każdy materiał ma wyjątkowe i charakterystyczne dla siebie właściwości.

Skrzynia ogrodowa plastikowa

Skrzynie plastikowe z tworzyw sztucznych mają mnóstwo zalet. Wbrew temu, co się może wydawać, są to pojemniki wytrzymałe i trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne i warunki atmosferyczne. Dzięki temu mogą stać na zewnątrz nie tylko w sezonie, ale też poza nim.

Oczywiście plastikowa skrzynia ogrodowa występuje w wielu kolorach, wzorach i rozmiarach. Jednak tworzywo sztuczne nie każdemu przypada do gustu, a sam pojemnik może wydawać się mało estetyczny. Bardziej eleganckie są skrzynie z plastiku imitujące drewno czy rattan. Kolejnym atutem takich produktów jest ich konkurencyjna cena.

Skrzynia ogrodowa drewniana

Drewno to materiał elegancki i doskonale wpisujący się w architekturę ogrodu. Z pewnością będzie to pojemnik znakomicie prezentujący się w ogrodzie. Jednak drewno jest materiałem wymagającym regularnej konserwacji i impregnacji specjalnym środkiem. Problem jest mniejszy, jeżeli drewniane skrzynie ogrodowe będą ustawione pod zadaszeniem (np. skrzynia na taras, skrzynia balkonowa).

Skrzynia ogrodowa metalowa

Wybrać możemy też skrzynie stalowe. Są one wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne, jednak często odstraszają wyglądem, zwłaszcza w ogrodach urządzonych nowocześnie.

Najlepsza skrzynia ogrodowa – wodoszczelna i wykonana z materiałów syntetycznych oraz metalu

W większości przypadków skrzynia ogrodowa stoi na zewnątrz, a więc jest narażona na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Zawsze schowek musi być również wytrzymały i odporny na obciążenia. Jednocześnie każdy chce, aby taka skrzynka do ogrodu wyglądała elegancko i była dopełnieniem ogrodu.

Dobrym rozwiązaniem jest więc połączenie metalu z materiałami syntetycznymi, na przykład plecionka z technorattanu na aluminiowym stelażu. Skrzynie ogrodowe technorattanowe przykuwają uwagę i są eleganckie. Jednocześnie taki produkt dobrze znosi deszcz czy promienie UV.

Z kolei w przypadku pojemników ustawionych pod gołym niebem kluczowym parametrem jest wodoszczelność. Najlepszym wyborem będzie wówczas plastikowa skrzynia ogrodowa.

Podsumowując, skrzynki ogrodowe są bardzo praktycznym i funkcjonalnym elementem infrastruktury ogrodowej. Kluczowe jest, aby wybrać mebel optymalny do swoich potrzeb. Żeby tak było, pod uwagę należ wziąć m.in. ich rozmiar, pojemność czy materiał wykonania. Zaleca się, aby były to skrzynie wodoszczelne i funkcjonalne, mogące pełnić funkcję pojemnika, ale też ławeczki czy stolika. Idąc dalej, pojemnik powinien mieć łatwo otwieraną pokrywę, wysokiej jakości zawiasy oraz uchwyty i koła ułatwiające transport. W schowku przydaje się również zamek lub możliwość założenia kłódki, co utrudnia kradzież przedmiotów przechowywanych wewnątrz.