Sekator do gałęzi przydaje się nie tylko zagorzałym ogrodnikom. Niezależnie od tego, czy jesteś zapalonym ogrodnikiem, czy też nie, sekatory do gałęzi to narzędzia, które warto mieć na swoim wyposażeniu. Nie bez powodu piszemy o nich w liczbie mnogiej. Jeden sekator może nie wystarczyć. Szczególnie jeżeli chcesz nim przycinać nie tylko kwiaty i pędy, ale również cieńsze i grubsze gałęzie. Sprawdzamy, jakie są rodzaje sekatorów pod względem budowy, przeznaczenia i zasilania, a także jak dokonać wyboru takiego narzędzia ogrodowego.
Jaki sekator do grubych gałęzi – jednoostrzowy czy dwuostrzowy?
Pod względem budowy i konstrukcji mechanizmu tnącego sekatory do gałęzi dzielą się na narzędzia o jednym lub dwóch ostrzach, tj.:
- Sekatory jednoostrzowe (kowadełkowe) – zbudowane z metalowej stalnicy oraz przymocowanego do niej jednego ostrza. Wykorzystuje się je do cięcia starszych gałęzi, co nie wymaga użycia dużej siły. Cięcie jest jednak w tym przypadku mniej dokładne, a roślina potrzebuje więcej czasu na zagojenie skaleczenia. Wyróżniamy kowadełkowe sekatory do gałęzi jednoręczne i dwuręczne. Narzędzia o jednej rączce posłużą do przecinania cienkich gałązek, dwuręczne – grubszych gałęzi o grubości kilku centymetrów.
- Sekatory dwuostrzowe (nożycowe) – jak wskazuje nazwa, zasada ich działania jest podobna do pracy klasycznych nożyczek. Nożyce do gałęzi są wyposażone w cienkie, ostre i wypukłe ostrza, które dodatkowo mogą mieć ząbki przytrzymujące cięte gałązki. Jako że gwarantują bardzo precyzyjne cięcia, jeszcze lepiej sprawdzą się przy cięciu pędów i przycinaniu kwiatów. Również mogą występować jako narzędzia jednoręczne lub dwuręczne.
Podział pod względem przeznaczenia – jakie sekatory do gałęzi i pędów?
Ze względu na przeznaczenie sekatory dzielimy na jednoręczne, dwuręczne i teleskopowe, tj.:
- Sekatory krótkie jednoręczne – zalecane do najprostszych prac w ogrodzie (np. cięcie kwiatów, młodych pędów i cienkich gałązek). To narzędzia, które obsłużysz jedną ręką. Są proste i poręczne w użyciu, przeznaczone dla osób prawo- i leworęcznych. Dobrze, jeżeli są wyposażone w mechanizm regulujący, który pozwala dostosować je optymalnie do rozmiaru dłoni.
- Sekatory długie dwuręczne – do cięcia grubszych gałęzi o średnicy do 50 cm. To narzędzia cięższe, których waga rośnie wraz z długością ramion, a te mogą mieć nawet 1 m. Z drugiej strony, im dłuższe ramiona narzędzia, tym cięcie gałęzi przychodzi z mniejszą siłą. Bardziej funkcjonalne sekatory są wyposażone w przekładnię regulującą siłę cięcia.
Czym jest sekator teleskopowy do gałęzi?
Oprócz tego wyróżniamy sekator teleskopowy (tyczkowy). To nic innego jak nożyce do gałęzi na wysięgniku. Dzięki teleskopowej rączce pozwalają na przycinanie gałęzi na wysokości nawet kilku metrów. Zasięg narzędzia jest uzależniony od modelu. Mają one bowiem różną długość tyczki i linki. Najważniejsze, że teleskopowe nożyce do gałęzi pozwalają przecinać je na wysokości bez użycia drabiny.
Ręczne, spalinowe i elektryczne nożyce do gałęzi – podział sekatorów pod względem rodzaju zasilania
Ze względu na rodzaj zasilania sekatory dzielimy na ręczne, spalinowe, pneumatyczne oraz elektryczne nożyce do gałęzi. Sekatory ręczne opisaliśmy już wyżej. Dzielą się one na narzędzia kowadełkowe oraz nożycowe. Poniżej wskazujemy cechy charakterystyczne pozostałych sekatorów.
- Elektryczny sekator do gałęzi – w zależności od modelu mogą być zasilane sieciowo poprzez kabel lub wyposażone w akumulator. Doskonałe i wydajne narzędzia, które z powodzeniem zastępują sekatory ręczne. Przy nożycach sieciowych trzeba zachować szczególną ostrożność i uważać, żeby nie uszkodzić przewodu zasilającego.
- Spalinowy sekator do gałęzi – wydajny sprzęt o wysokiej mocy i z dwustronnym ostrzem, znakomity do przecinania grubych gałęzi. Wadą narzędzia jest jego duża waga.
- Pneumatyczny sekator do gałęzi – narzędzie zasilane sprężonym powietrzem, dzięki czemu gwarantuje wysoką efektywność i wydajność. Jego wadą jest wysoka cena.
Jak wybrać dobre nożyce do gałęzi?
Jeżeli chcesz wybrać optymalne dla siebie nożyce do cięcia gałęzi, musisz zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, tj.:
- Przeznaczenie – jeżeli często pracujesz z sekatorem, przydać Ci się mogą nożyce elektryczne do gałęzi. Praca z nimi jest bardziej komfortowa i mniej męcząca. Z kolei do cięć na wysokości, jeżeli chcesz wykonać takie prace w sposób bezpieczny i bez drabiny, warto zainwestować w sekator do gałęzi na wysięgniku. Sekatory spalinowe i pneumatyczne są rzadziej wybierane, również z uwagi na wyższą cenę. Oczywiście do lżejszych prac w pełni wystarczający będzie sekator ręczny.
- Ostrze – właśnie od ostrza zależy, jak wydajna i męcząca będzie praca z użyciem sekatora. Jednocześnie wpływa ono na stopień skaleczenia rośliny (np. sekatory jednoostrzowe bardziej uszkadzają roślinę niż narzędzia dwuostrzowe). Najtrwalsze są sekatory wykonane ze stali nierdzewnej oraz węglowej. Mniejszą trwałość wykazuje stal powlekana.
- Wygoda użytkowania – sekator powinien być stosunkowo lekki i poręczny. Pamiętaj, że przy kilku drzewach i krzewach możesz z nim pracować na tyle długo, że będzie to męczące. Lekkie i solidne są sekatory wykonane z poliamidu. Zwróć więc uwagę na wagę sekatora oraz jego ergonomię. Rączki narzędzia zawsze powinny być wykończone miękkim i antypoślizgowym materiałem.
- Bezpieczeństwo użytkowania – dobrze, jeżeli sekator jest wyposażony w zamek blokujący ostrza (np. sekatory jednoręczne). Z kolei sekatory elektryczne mogą mieć zabezpieczenie przed przegrzaniem.
- Producent – postaw na nożyce do gałęzi i pędów z oferty sprawdzonego i renomowanego producenta. Potraktuj to jako gwarancję, że zakupiony sprzęt będzie narzędziem wysokiej jakości. Dlatego nie należy sugerować się wyłącznie ceną sekatorów. Dobre narzędzia ogrodowe, w tym sekatory tworzą m.in. marki Fiskars, Gardena, Felco, Fieldmann, Ryobi, Graphite czy Verto.
Ile kosztuje sekator ogrodowy do pędów i gałęzi?
Jeżeli potrzebujesz sekatora do kwiatów i pędów, najtańsze ręczne narzędzia nabędziesz już za kilka złotych. Oczywiście nie są to sekatory wysokiej jakości, ale kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych na taki produkt w zupełności wystarczy. Znacznie droższe są sekatory do gałęzi, które poradzą sobie z konarami o grubości kilkudziesięciu centymetrów. Górna granica ceny takich narzędzi, jeżeli są to nożyce spalinowe lub akumulatorowe, wynosi nawet kilka tysięcy złotych.
Oczywiście na własny użytek nie potrzebujesz tak kosztownych narzędzi. Solidne sekatory do gałęzi nabędziesz w cenie już kilkudziesięciu złotych. Wybór sekatorów na rynku jest ogromny, a więc na pewno znajdziesz narzędzia, które spełnią Twoje oczekiwania i są dostępne w akceptowanej cenie.