Rodzaje i zastosowanie wałków malarskich

RedakcjaMar 16, 2021 11:00:00 AM

Wałki do malowania znacząco ułatwiają pracę i pozwalają szybko pomalować nawet największe powierzchnie. Korzystanie z nich jest dziecinnie proste, dlatego też z ich obsługą poradzi sobie dosłownie każdy. Jednak, aby końcowy efekt naszych prac był w pełni zadowalający, niezbędne jest, abyś odpowiednio dobrał wałek do stojącego przed Tobą zadania. Chcąc ułatwić Ci wybór, przyjrzymy się ich różnym rodzajom oraz podpowiemy, jakie wałki malarskie będą dla Ciebie najlepsze.

Dobierz odpowiednią szerokość wałka

Szerokość wałka ma kolosalne znaczenie – im szerszy, tym większą powierzchnię będziesz w stanie pomalować jednym jego pociągnięciem. Nie oznacza to jednak, że musisz kupować największy, jaki znajdziesz w sklepie. Wałki malarskie powinny być dobierane proporcjonalnie do malowanej przez Ciebie powierzchni, dzięki czemu zostanie osiągnięty swoisty kompromis pomiędzy szybkością a jakością malowania.

Większy wałek z oczywistych przyczyn jest mniej precyzyjny, dlatego idealnie nadaje się do pokrywania farbą dużych powierzchni. Wałki o szerokości od 10 cm do 25 cm doskonale sprawdzą się podczas malowania ścian oraz sufitów, umożliwiając szybkie nanoszenie farby. Z kolei węższe wałki do malowania przydadzą się w do bardziej precyzyjnych zadań. Możesz także z powodzeniem używać ich do wykańczania pozostałości po szerszym wałku.

Ostatnią grupę stanowią wąskie wałki, szczególnie przydatne do malowania balustrad oraz poręczy. Ich szerokość wynosi zazwyczaj około kilku centymetrów, co ułatwia manewrowanie nimi i pozwala nanosić farbę nawet w trudnodostępne miejsca.

Długość włosia ma znaczenie

Runo, czyli włosie, jakim pokryty jest wałek, decyduje nie tylko o tym, ile farby będzie on w siebie wchłaniał, lecz także w jaki sposób będzie on ją nanosił na malowaną powierzchnię. Zasadniczo, im dłuższe włosie, tym więcej farby znajduje się w danym momencie na samym wałku.

Większa ilość farby nie zawsze jest pożądana – w przypadku malowania gładkich powierzchni nadmiar pigmentu będzie powodować trudne do skorygowania zacieki. Dlatego też do ścian i sufitów zaleca się stosowanie wałków o krótkim włosiu o długości kilku milimetrów.

Inaczej sprawa ma się w przypadku chropowatych płaszczyzn, ponieważ ze względu na ich naturalne nierówności wymagają nanoszenia większej ilości farby, a co za tym idzie dłuższego włosia.

Zwróć uwagę na materiał, z jakiego jest zrobiony wałek do malowania

Znaczenie ma również to, z czego wykonano samo włosie wałka. Poszycie z naturalnych materiałów, takich jak wełna lub welur, idealnie sprawdza się podczas malowania gładkich powierzchni ścian oraz sufitów. Dokładnie nanoszą one farbę i nie zostawiają smug ani zacieków.

Z kolei wałki z runem wykonanym z gąbki również dobrze sprawdzą się przy malowaniu gładkich powierzchni, ale stosowane są głównie do farb olejnych.

Do malowania nierównych i chropowatych powierzchni polecane są wałki z włosiem wykonanym z futra zwierzęcego lub specjalnych sznurków. Dzięki swojej chłonnej konstrukcji wchłaniają w siebie duże ilości farby i hojnie rozprowadzają ją po malowanej powierzchni.

Jeśli nie wiesz, jaki rodzaj wałka będzie dla Ciebie idealny, to przydatne okażą się specjalne zestawy malarskie, w których skład wchodzi całe spektrum wałków o różnych parametrach i długościach włosia.

Specjalne rodzaje wałków

Wałki do malowania występują także w różnych nietypowych rodzajach. W sklepach z asortymentem budowlanym możesz spotkać przyrządy stworzone z myślą o konkretnych zadaniach. Do tej grupy należą między innymi wałki do malowania narożników o okrągłej główce, która pozwala na dotarcie farby w każdy punkt naroża. Dzięki temu nie jest konieczne poprawianie tego fragmentu przy pomocy klasycznych pędzli.

Często spotkasz się też z wałkami do malowania rur i grzejników. Charakteryzują się one wąską główką zamontowaną na długiej rączce. Taka konstrukcja umożliwia dostęp do wszelkich zakamarków, pozwalając zamalować każdą szczelinę.

Najrzadszą grupę stanowią profesjonalne narzędzia malarskie, takie jak elektryczny wałek ze zbiornikiem na farbę, wałek dekoracyjny lub wałek z funkcją odcinania. Są one jednak dużo droższe od klasycznych przyrządów malarskich, dlatego korzystają z nich głównie profesjonalne ekipy remontowe.