Pranie dywanów, tapicerki samochodowej i meblowej - jak to robić prawidłowo?

Wojciech TrochimowiczJul 28, 2020 8:00:00 AM

Kiedy dysponujemy ładnymi meblami, które wraz z upływem lat straciły trochę swojego blasku, możemy poddać je renowacji - wymienić tapicerkę lub wyprać zabrudzony materiał obiciowy. Podobnie możemy postąpić z tapicerką samochodową i dywanem, jeśli nie są zniszczone, a jedynie posiadają zewnętrzne plamy.

W tym artykule zajmiemy się skutecznymi sposobami prania materiałów obiciowych (np. na kanapach i fotelach) i dywanów. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że taka czynność jest skomplikowana, jednak postaramy się pokazać wam, jak to zrobić bez wielkiego wysiłku.

1. Jak prać tapicerkę meblową?

Zanim przystąpimy do czyszczenia tapicerki meblowej na fotelu lub kanapie, najpierw powinniśmy ją odkurzyć. Dalsze postępowanie zależy od rodzaju materiału, który zamierzamy czyścić. Drobne plamy możemy usunać samodzielnie, jednak gdy zabrudzenia są stare i zajmują większy obszar, lepiej użyć odkurzacza piorącego lub skorzystać z usług firmy sprzątającej.

Pranie tapicerki bawełnianej

Meble pokryte tkaniną bawełnianą najłatwiej można czyścić za pomocą dedykownej pianki do tapicerki. Na początku warto sprawdzić jej działanie na mało widocznym fragmencie tkaniny obiciowej. Po wcześniejszym odkurzeniu mebla przystępujemy do nałożenia środka czyszczącego (zwracamy uwagę na to, żeby nie przemoczyć wypełnienia – jeśli tak się zdarzy, nasiąknięte miejsce suszymy suszarką do włosów), który pozostawiamy na ok. 1. godzinę. W kolejnym kroku, za pomocą białej ściereczki, usuwamy środek czyszczący do momentu, aż ścireczka przestanie się brudzić.

Tradycyną tapicerkę można też myć wodą wymieszaną z płynem do mycia naczyń lub proszkiem do prania – sprawdzi się przy drobnych zabrudzeniach. Przy większych plamach można też użyć wody wymieszanej z sodą oczyszczoną.

Pranie tapicerki z aksamitu / weluru

Meble pokryte aksamitem mają delikatniejszą powierzchnię, dlatego taki materiał czyścimy zgodnie z kierunkiem ułożenia włosia. Do czyszczenia możemy użyć 1 litra roztworu zimnej wody i 2 łyżek amoniaku. Powstały środek czyszczący delikatnie wcieramy w aksamit i zostwiamy na ok. 1 godzinę. Kolejnym krokiem jest czesanie / rozczesywanie włosia. Do osuszania sklejonych włosków możemy użyć suszarki do włosów. Do czyszczenia Tapicerki z weluru / aksamitu możemy wykorzystać też gotowe preparaty specjalnie do tego przeznaczone. Po wstępnym oczyszczeniu tapicerki odkurzaczem nakładamy środek czyszczący (według zaleceń producenta środka) i czekamy, aż się wchłonie, a następnie czyścimy, a na końcu suszymy.

Pranie tapicerki skórzanej

Skorzane meble powinniśmy konserwować kilka razy w roku (najlepiej co 4-6 miesięcy), co robi niewielu właścicieli mebli. Skórzaną tapicerkę czyścimy za pomocą dedykowanego preparatu do skór (sztucznych i naturalnych) lub roztworu letniej wody z płynem do mycia naczyń. Powierzchnię mebla czyścimy partiami, zaczynając od siedziska. Stosujemy metodę, która polega na wykonywaniu okrężnych ruchów, a sam środek czyścący nanosimy na czystej ściereczce. Na ostatnim etapie wyczyszczoną powierzchnię przecieramy miękką ściereczką – najlepiej typu frotte.

Jak usunąć trudne plamy z tapicerki meblowej?

Kiedy mamy do czynienia ze starymi plamami, które zajmują duża powierzchnię tapicerki, możemy wykorzystać praktyczny odkurzacz piorący, który posłuży nam nie tylko do prania tapicerki meblowej, ale również wypierze dywan oraz tapicerkę samochodową.

Zakup takie urządzenia, pomimo wysokiej, początkowej ceny zakupu, będzie w stanie szybko sięzwrócić, dzięki częstemu i wszechstronnemu zastosowaniu do prac czyszczących.

Zdecydowanym liderem rynku odkurzaczy piorącyh jest firma Karcher. Alternatywą może być także firma Lavor. Sugerujemy wybór spośrod tych 2. marek odkurzaczy piorących.

Jaki odkurzacz do prania tapicerki?

 1. KARCHER ODKURZACZ PIORĄCY PUZZI 10/2 Adv 1.193-120.0

  Cena promocyjna Cena: 5 428,49 zł Regular Price 5 541,15 zł
 2. KARCHER ODKURZACZ PIORĄCY PUZZI 8/1C *EU 1.100-225.0

  Cena: 2 414,06 zł
 3. KARCHER ODKURZACZ PIORĄCY PUZZI 10/1 EU 1.100-130.0

  Cena: 3 292,28 zł
 4. ASTA PISTOLET PIORĄCY TORNADO A-TWI100

  Cena: 306,27 zł

2. Jak wyprać dywan lub usunąć zabrudzenia

Analogicznie jak w przypadku pielęgmnacji tapicerki, tak i przy konserwacji powierzchni dywanów, powinniśmy pamiętać o regularnym ich odkurzaniu. Taki najprostszy zabieg zapewni dywanowi świeży wygląd. Również ewentualnie późniejsze pranie będzie łatwiejsze do wykonania.

Warto pamiętać o tym, żeby nie dopuszczać do sytuacji, kiedy plamy zdążą zaschnąć. Ślady po każdego rodzaju cieczach usuwać od razu. Druga zasada mówi o tym, żeby nie wcierać plam, a jedynie spróbować je wysuszyć za pomocą ręcznika papierowego.

Dywan możemy czyścić ręcznie – za pomocą szczotki do czyszczenia dywanów, odkurzacza ręcznego lub automatycznie – za pomocą profesjonalnego odkurzacza piorącego.

W dalszej części artykułu opiszemy, jak usuwać najczęstsze rodzaje plam, a następie przedstawimy sposoby czyszczenia najpopularniejszych rodzajów dywanów.

Czyszczenie / pranie dywanów według rodzaju plamy

- Drobne plamy

Większość drobnych plam możemy usunać przy wykorzystaniu pasty powstałej z wymieszania łyżki sody z kilkama kroplami wody. Taką pastę czyszczącą nakładamy od zewnatrz ku środkowi plamy. Po naniesieniu środka czyszczącego odczekujemy kilka minut, następnie zmywamy go wodą.

Plamy na dywanie możemy usunąć również za pomocą octu i wody, stosując proporcje pół szklanki octu na szklankę wody. Utworzozny roztwór nakładamy na dywan za pomocą miękkiej gąbki lub szmatki.

- Tłuste plamy

Oprócz octu i sody, do czyszczenia tłustych plam możemy wykorzuystać mąkę ziemniaczaną. Wystarczy, że posypiemy nią zabrudzoną część dywanu. Po kilku godzinach mąka powinna rozpuścić tłuszcz, a nam pozostanie tylko usunięcie jej za pomocą odkurzacza.

- Plamy z wina

Zalany winem dywan najpierw powinniśmy oszuszyć ręcznikiem papierowym – pamiętajmy, żeby nie wcierać ani nie rozprowadzać płynu. Kolejnym krokiem jest zasypanie plamy sodą oczyszczoną i pozostawienie na kilka godzin. Po wykonaniu tych czynności plama powinna zniknąć.

Można też wykorzystać gotowe środki odplamiające dywany, warto jednak zwrócić uwagę na to, aby były możliwie ekologiczne i nie zawierały chloru.

Czyszczenie dywanu według jego rodzaju

- Dywan z wełny

Zanim przejdziemy do faktycznego czyszczenia wełnianego dywanu, na wstępie należy go wytrzepać lub odkurzyć. W dalszej kolejności przecieramy plamę miękką szmatką nasączoną wodą z detegentem. Następnie upewniamy się, czy na powierzchni nie ma mydlin. Wełniane dywany wymagają szybkiego wysuszenia, dlatego na końcu rozwieszamy go w nasłonecznionym miejscu do wyschnięcia.

Plamy na wełnianym dywanie możemy też usuwać za pomocą roztworu wody i octu w taki sposób, aby jej nie pocierać, ale starać się ją „wyciągać” na zewnatrz.

- Dywan shaggy

Włochaty typ dywanu, którego pielegnacja powinna odbywać się regularnie (nawet codziennie). Chodzi przede wszystkim o odkurzanie, które wykonujemy najpierw z włosem, a później pod włos. Po tym zabiegu warto go jeszcze regularnie wytrzepać na zewnątrz. Dywan shaggy pierzemy stosując suchy szampon.

Aby odświeżyć dywan shaggy posypujemy go specjalnymi chłonnymi granaulkami, a po wchłonięciu przez nie brudu, odkurzamy dywan. Możemy też wykorzystać odkurzacz piorący lub maszynę parową do czyszczenia. Ostatnim krokiem jest suszanie dywanu przy pomocy suszarki lub wentylatora.

Każdy ywan możemy również wyprać stosując profesjonalne odkurze piorące lub oddać dywan do profesjonalnej firmy zajmującej się czyszczeniem / praniem dywanów.

3. Jak prać tapicerkę w samochodzie?

We wnętrzu samochodu najbardziej eksploatowane i najszybciej się brudzą fotele i kanapa, ponieważ tapicerka samochodowa ma najczęstszy kontakt z ludzkim ciałem oraz jest narażona na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych (np. deszczu – dotyczy sytuacji, kiedy wsiadamy do auta).

Zużywanie się fragmentów samochodowych foteli i kanapy jest zjawiskiem naturalnym i na to nic nie poradzimy, możemy jedynie regularnie czyścić / prać tapicerkę samochodową, aby jak nadłużej utrzymać ją w dobrym stanie.

Mycie tapicerki meblowej możemy zlecić firmie zajmującej się profesjonalnym czyszczeniem wnętrza samochodu. Alternatywą jest własnoręczne czyszczenie tapicerki samochodowej.

Proces usuwania zabrudzeń z foteli samochodowych zależy do rodzaju materiału, z którego wykonano tapicerkę samochodową. Inaczej będziemy czyścić fotel ze skóry, a inaczej ten wykonany ze zwykłego materiału.

Pranie tapicerki samochodowej z materiału

Standardowo pierwszym krokiem jest odkurzenie kanapy i foteli – warto wtedy skorzystać z mobilnego odkurzacza samochodowego, który jest zasilany z gniazdka zapalniczki w aucie. W dalszej kolejności możemy przystąpić do właściwego prania tapicerki, najlepiej do tego użyć odkurzacza piorącego. Jeśli takiego nie mamy, możemy to zrobić metodą manualną, stosując preparat do czyszczenia tapicerki (koszt jego zakupu wynosi maks. kilkadziesiąt złotych), który rozprowadzamy ruchami zbierającymi (od tyłu do przodu) przy użyciu mikrofibry lub miękkiej szmatki. Na bardziej wymagające plamy możemy zastosować domowe sposoby usuwania plam:

 • na zabrudzenia materiałami budowlanymi lub produktami spożywczymi stosujemy benzynę ekstrakcyjną 
 • na plamy z wymiotów lub mleka stosujemy ocet lub sodę oczyszczoną 
 • na ślady po długopisie stosujemy spirytus

Pamiętajmy, żeby po skończonym praniu tapicerki samochodowej dokonac impregnacji, co zapewni jej większą ochronę przed ponownym zabrudzeniem (m.in. trudniej wchłania wodę). Preparat impregnujący nakładamy zawsze na całkowicie suchy fotel / kanapę samochodową.

Pranie tapicerki samochodowej ze skóry

Identycznie jak w przypadku każdej tapicerki pierwszą czynnością powinno być odkurzenie powierzni fotela i kanapy w samochodzie, pamiętając o tym, aby usunąć też powierzchnowne zabrudzenia przy pomocy szczoteczki do zębów. Do prania tapicerki skórzanej używamy dedykowanrgo preparatu połączonego ze środkiem impregnującym, który rozprowadzamy na szczotece z miękkim włosiem. Następnie wykonujemy koliste ruchy od szwu do szwu. W kolejnym kroku zbieramy resztki środka czyszczącego wilgotną ściereczką. Na każdy fotel przeznaczamy oddzielną ściereczkę, aby uniknąć wcierania brudu z poprzedniego fotela. Ostatnie dwa etapy to nałożenie utrwalacza do skóry i preparatu konserwującego.

Jaki odkurzacz samochodowy kupić?

 1. STHOR ODKURZACZ 12V 82951

  Cena: 79,34 zł
 2. FEIN ODKURZACZ DUSTEX 35L LX 92029060000

  Cena: 2 307,21 zł
 3. YATO ODKURZACZ PNEUMATYCZNY YT-09990

  Cena: 72,42 zł
 4. MAKITA ODKURZACZ 18V BEZ AKUMULATORÓW I ŁADOWARKI DCL182Z DCL182Z

  Cena: 248,76 zł
 5. KARCHER ODKURZACZ UNIWERSALNY NT 65/2 1.667-286.0

  Cena: 4 600,20 zł