Piła lub pilarka ukosowa, określana też jako ukośnica, to narzędzie niezbędne w pracowni stolarskiej. Zwłaszcza jeżeli to elektronarzędzie z oferty renomowanego producenta, jakim niewątpliwe jest Bosch. Dlatego piły ukośnice Boscha są chętnie wykorzystywane przez stolarzy, którzy muszą obrobić drewno nie tylko pod odpowiednim kątem, ale także uzyskać przy tym najwyższą precyzję dla zachowania estetyki. Tym bardziej ukośnica sprawdzi się na użytek prywatny. Niezależnie od modelu piła ukośnica Boscha będzie narzędziem wydajnym i wytrzymałym, natomiast nie zwalnia to inwestora z nabycia narzędzia optymalnie pod względem przeznaczenia i zastosowania.
Charakterystyka piły ukośnicy Boscha – co to jest, zastosowanie, jak działa?
Piła ukośnica Boscha pomoże w pracy profesjonaliście i hobbyście majsterkowania. To elektronarzędzia trwałe i wytrzymałe, dlatego posłużą użytkownikowi przez lata.
Pilarka ukosowa Boscha to piła tarczowa zamontowana na stelażu, która pozwala na wykonywanie precyzyjnych cięć poprzeczny pod różnymi kątami. To narzędzia z posuwem umożliwiające również cięcia wzdłużne, natomiast lepszym wyborem w tym przypadku będzie klasyczna pilarka stołowa.
Ukośnice Boscha to narzędzia umożliwiające precyzyjne i powtarzalne cięcia, co nie jest możliwe, jeżeli w pracy wykorzystuje się zwykłą pilarkę. Piła ukosowa Boscha daje możliwość wykonywania cięć pod wybranym kątem, z zachowaniem wysokiej estetyki krawędzi, co jest kluczowe, jeżeli są to powierzchnie nieosłonięte i widoczne. Jednocześnie ukośnice Boscha są narzędziami mobilnymi i przenośnymi, szczególnie jeżeli to modele zasilane akumulatorami (piły ukośnice akumulatorowe). W przypadku modeli zasilanych sieciowo konieczna jest energia elektryczna.
Jak wybrać piłę ukośnicę Bosch – najważniejsze parametry techniczne
Piły ukosowe Boscha to narzędzia z najwyższej półki w rankingu jakości i wydajności. Natomiast zawsze warto dobrać narzędzie optymalnie do przeznaczenia i z uwzględnieniem częstotliwości użytkowania. Kluczowe parametry pił ukośnic to m.in. moc lub napięcie akumulatora, prędkość obrotowa, tarcza tnąca, kąt cięcia, zakres nachylenia, wielkość oraz waga. Analiza parametrów pozwoli dobrać narzędzie optymalne do zastosowania, bez ryzyka zakupu zbyt drogiej piły ukosowej.
- Moc silnika lub napięcie akumulatora – moc wpływa na efektywność i wydajność ukośnicy. Piły ukosowe Boscha mają moc różną w zależności od modelu, najczęściej w zakresie od 1300 do 2000 W. W przypadku narzędzi zasilanych akumulatorem na wydajną pracę pozwala napięcie akumulatorów na poziomie 18 V.
- Prędkość obrotowa – wyższa prędkość obrotowa pozwala na dokładniejszą obróbkę materiału. Ukośnice Boscha dają możliwość regulowania prędkości obrotowej w zależności od parametrów materiału – gęstość, twardość, struktura. Im twardszy materiał, tym prędkość obrotowa powinna być mniejsza. W narzędziach Boscha prędkość obrotowa w zależności od modelu sięga od około 4000 do ponad 5000 obrotów na minutę.
- Tarcza tnąca – Ostrza uniwersalne pozwalają wykonać standardowe cięcia. Obok klasycznych tarcz stosuje się ostrza specjalistyczne, przeznaczone na przykład do twardego drewna czy metalu. Odpowiednia tarcza daje większe możliwości w zakresie prowadzenia linii cięcia. Przy wymianie tarcz należy zwrócić uwagę na średnicę osprzętu. W zależności od modelu w pilarkach ukosowych firmy Bosch stosuje się tarcze o średnicy 216 mm, 254 mm oraz 305 mm. Im większa średnica tarczy, tym możliwość wykonania głębszego cięcia, co ma znaczenie przy pracy z grubszymi elementami. Znaczenie ma też liczba zębów – większa liczba zębów to wyższa precyzja obróbki.
- Kąt cięcia – piły ukośnice Boscha to kapówki dwustronne z możliwością cięcia po obu stronach, dlatego użytkownik nie musi wielokrotnie obracać materiałem. Szerokość cięcia pod kątem i głębokość są różne w zależności od modelu i średnicy tarczy.
- Odchylenie – opcja w wybranych modelach ukośnic Boscha przydatna zwłaszcza przy bardziej skomplikowanej i zaawansowanej obróbce. To narzędzia ze specjalną głowicą, która odchyla się i obraca na stole, dlatego pozwala na cięcie dwóch kątów w tym samym czasie.
- Dodatkowe funkcje i wyposażenie – ukośnice Boscha są wyposażone w liczne funkcje i akcesoria podnoszące komfort pracy i bezpieczeństwo. Niezależnie od długości materiału dobrym wyborem jest ukośnica z posuwem – zapewnia lepszą stabilność materiału i gwarantuje wyższą precyzję cięcia. Dokładniejsze cięcia są też możliwe dzięki wskaźnikowi laserowemu oraz uchwytom i zaciskom. Obszar roboczy doświetla światło LED, natomiast czystość w miejscu pracy pozwala zachować system odsysania pyłu umożliwiający podłączenie worka lub odkurzacza przemysłowego. Oprócz funkcjonalności wszystkie elektronarzędzia mają mechanizmy i osłony gwarantujące bezpieczeństwo użytkownika.
- Wielkość oraz waga – piły ukosowe to narzędzia kompaktowe zajmujące niewielką powierzchnię. Akceptowalna jest również waga, ponieważ w zależności od modelu ukośnica waży od 10 do 30 kg.
Piły ukośnie Boscha – plusy i minusy
Piły ukosowe to elektronarzędzia dające możliwość wykonywania cięć wzdłużnych, natomiast przede wszystkim ukośnica służy do cięć kątowych. Można to rozumieć jako wadę narzędzia, aczkolwiek nawet wówczas piły ukośnice mają liczne zalety, zwłaszcza jeżeli to kapówka renomowanego producenta, jakim jest Bosch:
- Wysoka jakość wykonania – ukośnice Boscha są wykonane z najwyższej jakości podzespołów i mają wytrzymałą obudowę.
- Duża wydajność – za efektywność cięć odpowiadają silniki o mocy do 2000 W lub akumulatory o napięciu do 18 V. Dlatego regulowana prędkość obrotowa wynosi przynajmniej 4000, a nawet ponad 5000 obrotów na minutę. Tarcze pilarskie ukośnic mogą mieć średnicę nawet 305 mm.
- Ogromna precyzja cięcia – narzędzia dają możliwość wykonywania cięć po obu stronach w dwóch płaszczyznach, również z odchyleniem. Dokładność cięcia poprawiają też laser, oświetlenie LED czy automatyczny posuw.
- Wysoki komfort pracy – to elektronarzędzia o ergonomicznej konstrukcji oraz z wygodnymi uchwytami, podpórkami i przedłużkami. W pracy pomaga także system odsysania pyłu.
- Kompaktowe rozmiary i niewielka waga – łatwe w przenoszeniu, a przypadku narzędzi akumulatorowych przeznaczone do pracy również w miejscach bez dostępu do energii elektrycznej.
- Wysoki poziom bezpieczeństwa – narzędzia są wyposażone w osłony tarczy i systemy zabezpieczeń.
Piła ukosowa Bosch Professional – przegląd modeli
Duża różnorodność pomiędzy kapówkami daje gwarancję, że pośród ukośnic Boscha każdy inwestor znajdzie narzędzie odpowiednie pod względem parametrów technicznych, z uwzględnieniem przeznaczenia, częstotliwości oraz budżetu. Poniżej wybrane modele pilarek ukośnic Boscha z kategorii Professional w podziale na narzędzia sieciowe oraz akumulatorowe.
Piły ukośnice Bosch akumulatorowe:
- GCM 18V-254 D – ukośnica akumulatorowa BITURBO to urządzenie lekkie i przenośne, ale jednocześnie o dużej wydajności cięcia – z akumulatorami o napięciu 18 V, prędkości obrotowej do 4500 obrotów na minutę oraz z tarczą o średnicy 254 mm. Maksymalny zakres cięć to 90 × 305 mm. Piła pozwala na cięcia wzdłużne i dwustronnie pod kątem 48 stopni i ukośnie (w obu kierunkach pod kątem 47 stopni). Narzędzie jest wyposażone w elementy ułatwiające precyzyjne cięcia: podwójna linia laserowa, oświetlenie LED, podpórki oraz przedłużki stołu. Natomiast czystość w miejscu pracy pozwala zachować przystawka odsysająca do podłączenia worka lub odkurzacza.
- GCM 18V-216 D – lekka i kompaktowa przenośna kapówka z tarczą o średnicy 216 mm i maksymalnym zakresem cięcia 66 × 305 mm. Elektronarzędzie jest zasilane akumulatorem o napięciu 18 V, dlatego prędkość obrotowa to nawet 5000 obr./min. Cięcie pod kątem i ukośne jest możliwe w obu kierunkach – odpowiednio w zakresie do 48 i 47 stopni. Przy cięciach dłuższych elementów pomagają podpórki i przedłużki. Narzędzie daje też możliwość podłączenia worka na pył lub odkurzacza przemysłowego.
Piły ukośnice Bosch akumulatorowe:
- GCM 350-254 – model sieciowy z silnikiem o mocy 1800 W i prędkością obrotową do 5000 obrotów na minutę. Narzędzie wyposażono w tarczę o średnicy 254 mm, a maksymalny zakres cięcia wynosi 89 × 320 mm. Ukośnica daje możliwość wykonania kątowych cięć dwustronnych pod kątem 52 i 60 stopni (skośnych dwustronnie pod kątem 47 stopni). Narzędzie jest łatwe w obsłudze, użytkownik ma też możliwość beznarzędziowej wymiany tarcz oraz blokować kąt cięcia z wykorzystaniem dźwigni. Pomaga też przystawka odsysająca do podłączenia worka lub odkurzacza.
- GCM 12 GDL – sieciowa piła ukosowa Boscha o maksymalnym zakresie cięcia 104 × 341 mm. Ukośnica ma silnik o mocy 2000 W i tarczę o średnicy 305 mm poruszającą się z prędkością do 5000 obr./min. Cięcia kątowe są możliwe po dwóch stronach – do 52 i 60 stopni, ukośne – również obustronnie do 47 stopni. To narzędzie gwarantujące cięcia z dużą precyzją, również dzięki funkcji przesuwu i laserowej diodzie. Ukośnica daje też możliwość łatwej wymiany tarcz, blokady wrzeciona oraz podłączenia worka lub odkurzacza do odsysania pyłu.
- GCM 216 – ukośnica sieciowa z silnikiem 1300 W i prędkością obrotową tarczy o średnicy 216 mm do 4800 obr./min. Maksymalny zakres cięcia to 60 × 123 mm. Narzędzie daje możliwość dwustronnych cięć kątowych (pod kątem 47 stopni) oraz jednostronnego cięcia ukośnego (pod kątem 45 stopni). Precyzyjną pracę ułatwiają przymiar powtarzalnych cięć, laser, przedłużka stołu oraz prowadnica. Kapówka ma też przystawkę odsysającą dla utrzymania miejsca pracy w czystości. Jednocześnie to narzędzie lekkie i przenośne, w czym pomaga ergonomicznych uchwyt.
Niezależnie od wybranego modelu zawsze piła ukośnica Bosch to narzędzie wydajne i wytrzymałe, przeznaczone również do najbardziej zaawansowanych i precyzyjnych cięć. To elektronarzędzie niezbędne w każdej pracowni stolarskiej, ale przydatne również w przydomowych warsztatach miłośników majsterkowania.