Z nadmierną wilgocią w mieszkaniu zmaga się wiele osób. Problem ten często pojawia się w budynkach niedocieplonych, z wadami konstrukcyjnymi oraz w źle wentylowanych pomieszczeniach. Jej zbyt wysoki poziom źle wpływa na stan naszego zdrowia i może powodować choroby oraz poważne powikłania zdrowotne. Jeśli w naszym mieszkaniu wilgotność regularnie przekracza poziom 60%, to powinniśmy zakupić osuszacz powietrza do domu.
Osuszacz powietrza - zastosowanie
Urządzenie to pomaga w walce ze zbyt wysoką wilgocią w pomieszczeniu. Można go stosować praktycznie wszędzie, a jego niewielkie gabaryty umożliwiają przenoszenie go w zależności od naszych potrzeb. Zanim jednak zdecydujemy się na jego zakup, to powinniśmy najpierw określić poziom wilgoci w naszym domu. W tym celu skorzystamy z higrometru, czyli specjalnego miernika. Można je często znaleźć w barometrach i stacjach pogody. Najtańsze higrometry zaczynają się już od kilkunastu złotych, więc jeśli nie posiadamy takiego wskaźnika, to jego zakup nie obciąży naszego domowego budżetu. Dla człowieka optymalny poziom wilgoci wynosi między 40% a 60%. Zarówno mniejsze, jak i większe wartości na dłuższą metę są niezdrowe. Istnieje wiele domowych sposobów na walkę z wilgocią, ale są one na ogół mało skuteczne. Dlatego też wielu ekspertów poleca osuszacz powietrza, który został specjalnie zaprojektowany w tym celu.
Jak działa osuszacz powietrza
W każdym domu powinien znaleźć się osuszacz powietrza. Więc jak działa takie urządzenie? Wyróżniamy kilka rodzajów pochłaniaczy wilgoci w zależności od zastosowanego w nich mechanizmu. Poniżej przyjrzymy się dwóm najpopularniejszym rodzajom.
Osuszacz adsorpcyjny składa się ze specjalnego rotora, który pokryty jest substancją chemiczną osuszającą, zwaną fachowo desykantem. Przez urządzenie przepływają jednocześnie dwa strumienie powietrza. Pierwszy z nich przepływa przez rotor z desykantem, na którym skrapla się ciecz, a zadaniem drugiego strumienia jest osuszenie rotoru. Dzięki takiemu rozwiązaniu substancja chemiczna odpowiedzialna za osuszanie jest regenerowana, co pozwala na ciągłą pracę urządzenia. Są mniej wydajne niż osuszacze kondensacyjne, ale zachowują swoje parametry w szerszym spektrum temperatur. Doskonale sprawdzi się jako osuszacz powietrza do piwnicy, gdzie przez cały rok panuje temperatura dużo niższa niż w reszcie domu.
Osuszacz kondensacyjny działa w nieco inny sposób. W dużym uproszczeniu można porównać go do lodówki – sprężone powietrze trafia do skraplacza, gdzie oddziela się od niego wilgoć. System ten cechuje się bardzo dużą wydajnością, lecz osiąga ją tylko w optymalnych warunkach. Najlepiej sprawdzają się w pomieszczeniach o temperaturze ponad 25°C i poziomie wilgoci wynoszącym około 80%.
Osuszacz powietrza - jaki wybrać?
Paradoksalnie kwestia, jak ustawić osuszacz powietrza, jest kluczowa dla odpowiedniego doboru sprzętu. Adsorpcyjny osuszacz sprawdzi się lepiej w garażach i piwnicach, gdyż doskonale działa w niskich temperaturach. Może być też bardzo przydatnym sprzętem podczas prac remontowych, gdzie przyśpieszy czas schnięcia farb, tynków i klejów. Natomiast do domu jednorodzinnego jako osuszacz wilgoci bardziej przyda się model kondensacyjny. Oferuje on większą wydajność, a w pomieszczeniach mieszkalnych panuje na ogół temperatura powyżej 22°C, co zapewnia mu optymalne warunki pracy. Ostatnią grupą pochłaniaczy wilgoci są specjalne urządzenia do kompresorów. Osuszacz sprężonego powietrza pozwala usunąć wodę, która potencjalnie mogłaby uszkodzić delikatne elementy lub spowodować ich korozję.