Wbrew obiegowej opinii ochrona dróg oddechowych jest niezbędna nie tylko w laboratoriach i zawodach lakierniczych. Istnieje wiele innych zawodów, gdzie narażamy nasze płuca na niebezpieczeństwo. Jak zatem odpowiednio się zabezpieczyć?
Gdzie stosować ochronę dróg oddechowych
Zabezpieczyć się powinniśmy wszędzie tam, gdzie narażamy się na pyłki, opiłki, drobne cząsteczki lub szkodliwe chemikalia. Każdy pracownik budowlany powinien mieć maseczki przeciwpyłowe na swoim wyposażeniu. Zabezpieczą one przed wdychaniem ciał obcych i oszczędzą płuca. Ważne, by zastosowane w nich filtry ochronne były zachowane w czystości. Jeśli maseczka jest jednorazowego użytku, to należy ją wyrzucić po skończeniu pracy. Warto też rozważyć inwestycje w nieco droższe półmaski ochronne, które posiadają wymienne filtry przedłużające okres ich bezpiecznej eksploatacji.
Jakie narzędzia wykorzystać do ochrony dróg oddechowych
Dobór odpowiedniego sprzętu BHP zależy od wykonywanej pracy. Wszystkie stosowane przez nas zabezpieczenia muszą spełniać normę EN 149. Do zastosowań ogólnobudowlanych wystarczą zazwyczaj zwykłe maseczki antypyłowe. Przydadzą się ekipom budowlanym podczas drobnych prac remontowych. Jeśli natomiast często tniemy lub szlifujemy różne powierzchnie, to koniecznie musimy wyposażyć się w akcesoria posiadające odpowiedni filtr przeciwpyłowy. Drobinki gładzi lub pył powstający przy wierceniu w betonie może przedostać się przez zwykłe maski. Klasyczne maseczki przeciwpyłowe jednorazowe o klasie FFP1 zazwyczaj nie zapewniają należytej ochrony płuc. Nadają się do krótkotrwałego zabezpieczenia się przed pyłkami, których cząsteczka posiada rozmiar większy niż 0,6 mikrona.
Ochrona dróg oddechowych w przypadku bardziej niebezpiecznych środowisk wymaga lepszego sprzętu. W takich miejscach bardzo często stosuje się półmaski ochronne o klasie FFP2. Chronią one przed krótkotrwałą ekspozycją na dym oraz cząsteczki aerozolu. Ich całkowity przeciek wewnętrzny nie przekracza 11%, a maska wychwyci minimum 94% cząstek znajdujących się w powietrzu. Stosowane są w metalurgii, podczas prac budowlanych w ciężko zapylonych pomieszczeniach, lakiernictwie oraz górnictwie.
W przemyśle chemicznym, laboratoriach oraz służbie zdrowia stosowane są najwyższej klasy środki ochrony dróg oddechowych. Chronią przed wszelkiego rodzaju pyłami i cząstkami aerozolu. Wyłapują też z powietrza substancje rakotwórcze, bakterie i wirusy. Jest to jedyny rodzaj maski, która może ochronić nas przed koronawirusem.