Elektronarzędzia przyspieszają i podnoszą komfort pracy. W przypadku bardziej profesjonalnych prac warto inwestować w narzędzia przeznaczone do określonego zastosowania. Jednak często wystarczy tzw. kombajn, a więc narzędzie wielofunkcyjne. To narzędzia, po które sięgają nie tylko majsterkowicze, ale również stolarze, meblarze, glazurnicy, monterzy instalacji sanitarnych, ekipy remontowe, a tym bardziej majsterkowicze, zwłaszcza jeżeli to kombajny renomowanych producentów. Jeżeli ma to być sprzęt charakteryzujący się dużą wytrzymałością i mający doskonałe parametry techniczne, warto wybrać narzędzie wielofunkcyjne Boscha.
Narzędzie wielofunkcyjne Bosch – charakterystyka i zastosowanie "kombajnów"
Jak wskazuje nazwa, narzędzie wielofunkcyjne Bosch to sprzęt uniwersalny i wszechstronny, przeznaczony do realizacji różnych prac (cięcie, szlifowanie, polerowanie, frezowanie) na wielu powierzchniach (m.in. drewno, metal, tworzywa sztuczne, ceramika, płyty gipsowo-kartonowe). Dlatego po takie narzędzia sięgają osoby wykonujące określone prace zawodowo, a tym bardziej amatorzy oraz majsterkowicze hobbyści na użytek własny. W połączeniu z odpowiednim osprzętem jest to narzędzie niezastąpione w warsztacie i na budowie. Wystarczy wymienić osprzęt, aby dostosować narzędzie do konkretnego zadania (m.in. prace remontowe, wykończeniowe, warsztatowe, ogrodowe, naprawcze).
Bosch podzielił swoje narzędzia wielofunkcyjne pod względem rodzaju zasilania:
- Narzędzie wielofunkcyjne Bosch akumulatorowe – urządzenia mobilne i przeznaczone do pracy również w miejscach bez dostępu do stałego źródła zasilania. Podczas pracy użytkownik nie jest ograniczony kablem, natomiast przeszkadzać może większy ciężar narzędzia wynikający z zastosowania akumulatora. Bosch oferuje narzędzia wielofunkcyjne akumulatorowe z bateriami o napięciu 12 V i 18 V. To dobry wybór w przypadku posiadania innych narzędzi Boscha zasilanych akumulatorami, zwłaszcza że poszczególne modele można zakupić bez baterii.
- Narzędzie wielofunkcyjne Bosch sieciowe – urządzenia z przewodem zasilane napięciem 230 V, dlatego wymagają podłączenia do sieci lub przynajmniej agregatu prądotwórczego. W porównaniu z narzędziami akumulatorowymi są lżejsze i oferują nieograniczony czas pracy.
Inny podział uwzględnia przeznaczenie – do użytku prywatnego i profesjonalnego:
- Narzędzia wielofunkcyjne Bosch DIY – z przeznaczeniem do użytku własnego w obszarze piłowania, szlifowania, oczyszczania, polerowania czy frezowania powierzchni, w tym drewna, metalu czy płyt gipsowo-kartonowych. To narzędzia o doskonałym stosunku ceny do jakości i parametrów technicznych.
- Narzędzia wielofunkcyjne Bosch Professional – z przeznaczeniem do profesjonalnych i bardziej wymagających prac, dlatego są chętnie wybierane przez specjalistów korzystających w pracy z najlepszych i niezawodnych sprzętów.
Jak wybrać narzędzie wielofunkcyjne Boscha – właściwości i parametry techniczne
Szeroki wybór narzędzi wielofunkcyjnych Boscha pozwala wybrać urządzenie optymalne do potrzeb i wymagań. Kluczowe znaczenie mają parametry techniczne sprzętu, w tym moc czy prędkość obrotowa. Natomiast dla komfortu znaczenie ma ergonomia.
- Sposób zasilania – oba rozwiązania mają swoje zalety. Narzędzia sieciowe będą lepszym wyborem przy pracy stacjonarnej. Jeżeli sprzęt ma być wykorzystywany w miejscach bez dostępu do stałego źródła zasilania, lepiej wybrać model zasilany akumulatorem.
- Moc – w narzędziach sieciowych Boscha moc jest wyrażana w watach (W) – w zakresie od 220 do 550 W. Jeżeli jest to sprzęt zasilany akumulatorem, napięcie baterii ma 12 V lub 18 V.
- Prędkość oscylacyjna – kombajny Boscha dają możliwość regulacji prędkości oscylacji i to nawet w zakresie od 5000 do 20 000 ruchów na minutę. Użytkownik może w ten sposób dostosować prędkość oscylacji do obrabianego materiału i charakteru pracy.
- System mocowania – poszczególne narzędzia wielofunkcyjne Boscha różnią się uchwytem narzędziowym, natomiast zawsze wymiana osprzętu jest szybka i płynna, ponieważ zajmuje tylko kilka sekund. Wyróżnia się systemy typu StarLock, StarLock Plus czy StarLock Max. Rodzaj uchwytu ma znaczenie przy wyborze akcesoriów kompatybilnych z narzędziem.
- Jakość wykonania – Bosch to ceniony producent elektronarzędzi, dlatego niezależnie od modelu będzie to kombajn wykonany z wytrzymałych podzespołów i o solidnej konstrukcji, co gwarantuje długą i niezawodną pracę.
- Ergonomia – narzędzia wielofunkcyjne Boscha zaprojektowano z myślą o komfortowej i wygodnej obsłudze. To urządzenia ergonomiczne – doskonale wyważone i wyposażone w rękojeści pokryte antypoślizgowym materiałem.
- Dodatkowe funkcje – liczne multitoole Boscha są wzbogacone o dodatkowe funkcje podnoszące funkcjonalność i bezpieczeństwo (m.in. regulacja kąta oscylacji, redukcja drgań, oświetlenie LED, system odsysania pyłu, systemy bezpieczeństwa).
Wady i zalety narzędzi wielofunkcyjnych Boscha
Z zasady narzędzia wielofunkcyjne zastępują liczne pojedyncze sprzęty, dlatego należy pamiętać, że mogą być mniej wydajne niż wyspecjalizowane elektronarzędzia. Można uznać to za wadę kombajnów, podobnie jak brak obrotowego trybu pracy – przynajmniej w niektórych przypadkach. Minusy mają także poszczególne modele. W zależności od potrzeb wadą będzie zasilanie akumulatorowe lub wręcz odwrotnie – sieciowe. To samo dotyczy parametrów technicznych i funkcji. Natomiast w ogólnym rozumieniu urządzenia Boscha mają liczne zalety, tj.:
- Oszczędność – jeden kombajn roboczy Boscha potrafi zastąpić kilka pojedynczych elektronarzędzi, w tym szlifierkę, pilarkę czy polerkę. Przekłada się to na duże oszczędności środków finansowych i miejsca potrzebnego do składowania narzędzi.
- Szerokie zastosowanie – z przeznaczeniem między innymi do cięcia, szlifowania, polerowania czy frezowania. Narzędzie daje możliwość obróbki wielu materiałów – m.in. drewna, metalu, tworzywa sztucznego, ceramiki czy płyt gipsowo-kartonowych. Wystarczy zastosować odpowiedni osprzęt.
- Trwałość i niezawodność – do produkcji elektronarzędzi Bosch wykorzystuje wyłącznie najlepsze komponenty. Dlatego narzędzia odwdzięczają się niezawodną pracą przez długie lata.
- Czystość w miejscu pracy – w przeciwieństwie do obrotowego ruch oscylacyjny nie rozrzuca odpadów czy pyłów. Pozwala to zachować większą czystość w miejscu pracy. Zwłaszcza że liczne narzędzia Boscha są wyposażone w system odsysania pyłu.
- Komfort użytkowania i bezpieczeństwo – narzędzia wielofunkcyjne Boscha gwarantują komfortową i wygodną pracę. To urządzenia dobrze wyważone i o ergonomicznej obudowie. W pracy pomaga też możliwość szybkiej wymiany osprzętu i dodatkowe funkcje – regulacja kąta oscylacji czy oświetlenie LED. Narzędzia się też bezpieczne w użytkowaniu.
Urządzenia wielofunkcyjne Bosch – przegląd popularnych modeli
Bosch oferuje narzędzia wielofunkcyjne różnorodne pod względem parametrów technicznych i przeznaczenia. Poniżej zestawienie popularnych i uniwersalnych kombajnów z linii Bosch DIY oraz Professional.
Narzędzia wielofunkcyjne Bosch DIY:
- Bosch PMF 250 CES – narzędzie sieciowe z silnikiem o mocy 250 W i regulacją prędkości oscylacji w zakresie od 15 000 do 20 000 ruchów na minutę. Pozwala to dobrać prędkość do charakteru pracy i obrabianego materiału. Kombajn ma kompaktowe wymiary i waży tylko 1,2 kg. W połączeniu z ergonomiczną obudową pozwala to na komfortową i wygodną pracę. Obróbkę materiału przyspiesza także system Bosch AutoClic umożliwiający beznarzędziową wymianę osprzętu w ciągu 3 sekund. Natomiast system odsysania pyłu pozwala zachować czystość w miejscu pracy.
- Bosch PMF 220 CE – wszechstronne narzędzie z wydajnym silnikiem 220 W i regulowaną prędkością oscylacji w zakresie 15 000 – 20 000 ruchów na minutę. Dzięki systemowi Bosch Constant Electronic sprzęt automatycznie dopasowuje moc do aktualnego obciążenia. Narzędzie jest także łatwe w obsłudze, a uchwyt magnetyczny (MagnetHold) pozwala na szybką i bezproblemową wymianę osprzętu. Sprzęt ma kompaktowe wymiary i waży tylko 1,1 kg.
Narzędzia wielofunkcyjne Bosch Professional:
- Bosch GOP 55-36 Professional – najwydajniejsze narzędzie wielofunkcyjne Boscha. Kombajn napędza silnik o mocy aż 550 W, natomiast regulowana prędkość oscylacyjna ma zakres od 8 000 do 20 000 ruchów na minutę. Urządzenie waży tylko 1,6 kg, a jest przy tym doskonale wyważone i ma ergonomiczną konstrukcję. Sprzęt pozwala też na szybką wymianę osprzętu. Dzięki funkcji Snap In bez korzystania z narzędzi zajmuje to zaledwie 3 sekundy.
- Bosch GOP 12V-28 Professional – model akumulatorowy zasilany baterią o napięciu 12 V. To kompaktowe narzędzie serii Starlock z wydajnym i wytrzymałym silnikiem bezszczotkowym. Narzędzie daje możliwość regulacji prędkości oscylacyjnej w zakresie od 5 000 do 20 000 ruchów na minutę, dlatego użytkownik może dobrać prędkość optymalną do zastosowania i właściwości materiału. Narzędzie jest też lekkie oraz charakteryzuje się najmniejszym na rynku obwodem rękojeści.
- Bosch GOP 18V-28 Professional – wydajne narzędzie wielofunkcyjne z silnikiem bezszczotkowym, kompatybilne z bateriami o napięciu 18 V, co przekłada się na dużą wydajność sprzętu. W połączeniu z regulowaną prędkością oscylacyjną (od 8 000 do 20 000 ruchów na minutę) narzędzie powala na ogólną i precyzyjną obróbkę wielu różnych materiałów. Pracę ułatwia funkcja Snap In umożliwiająca beznarzędziową wymianę osprzętu w ciągu 3 sekund. Kombajn ma też na wyposażeniu oświetlenie LED doświetlające miejsce pracy.
Bezsprzecznie narzędzia wielofunkcyjne Boscha to sprzęty uniwersalne i wszechstronne, w zupełności wystarczające do wielu prac warsztatowych, remontowych czy wykończeniowych. Zwłaszcza że charakteryzują się dużą wydajnością i wytrzymałością. Narzędzia są zbudowane z najlepszych podzespołów, dlatego spełniają wymagania nawet bardziej wymagających użytkowników. Szczególnie że wielokrotnie mają lepsze parametry niż słabszej jakości elektronarzędzia dedykowane konkretnym zastosowaniom.