Myjka ciśnieniowa, określana też mianem wysokociśnieniowej, to narzędzie idealne do czyszczenia zabrudzonych powierzchni. Szerokie zastosowanie i duża popularność myjek ciśnieniowych sprawiają, że obecnie to urządzenia bardzo szeroko dostępne na rynku, z przeznaczeniem do użytku profesjonalnego i amatorskiego, również do samodzielnego używania w gospodarstwie domowym. Kluczowe są parametry techniczne narzędzia, ważna jest także marka. Do najlepszych produktów w tej kategorii należą myjki ciśnieniowe Bosch.
Czym jest i jak działa myjka ciśnieniowa Bosch?
W zależności od modelu myjka ciśnieniowa Bosch to urządzenie służące do profesjonalnych i domowych prac w zakresie usuwania uporczywych zabrudzeń. To sprzęty wyposażone w wydajne pompy generujące wysokie ciśnienie, co jest gwarancją efektywnego czyszczenia. Ciśnienie robocze myjek wysokociśnieniowych Bosch sięga bowiem nawet 15 Mpa (150 bar).
Dużą zaletą myjek ciśnieniowych Boscha jest też także łatwość obsługi i większa funkcjonalność w obszarze ujęcia wody. Nowoczesne modele nie muszą być podłączane do węża ogrodowego. Wydajne pompy mogą nawet sprężać wodę pobraną ze zbiornika, na przykład oczka wodnego. Zawsze są to wówczas urządzenia ze specjalnymi filtrami zatrzymującymi ciała stałe.
Myjka ciśnieniowa Bosch – wady i zalety
Myjki ciśnieniowe Boscha mają zdecydowanie więcej zalet niż wad. Za minus można uznać cenę. Jednak duża konkurencja sprawia, że w ofercie firmy Bosch myjki ciśnieniowe są urządzeniami na każdą kieszeń.
O ile profesjonalne myjki wysokociśnieniowe kosztują nawet ponad 3000 złotych, o tyle sprzęt z przeznaczeniem do użytku domowego jest już znacznie tańszy, dostępny w cenie kilkuset złotych. Większość myjek jest zasilanych sieciowo, dlatego za mały mankament można uznać konieczność dostępu do energii elektrycznej. To jednak w obrębie gospodarstwa nie powinno stanowić żadnego problemu.
Zalety myjek wysokociśnieniowych Bosch:
- wysoka jakość wykonania;
- innowacyjne funkcje;
- precyzyjne i skuteczne czyszczenie;
- szerokie zastosowanie;
- dodatkowe akcesoria (m.in. lance, szczotki, gąbki);
- możliwość dostosowania do indywidualnych potrzeb użytkownika;
- oszczędność czasu i wysiłku;
- intuicyjne sterowanie.
Wszystko dzięki doskonałym parametrom technicznym urządzeń Boscha. To myjki wyposażone w wydajne pompy, specjalne dysze czy pianownice ułatwiające dozowanie detergentu. Urządzenia pozwalają podgrzewać wodę, mają także długie i wzmocnione węże, a transport myjek jest łatwiejszy dzięki wyposażeniu w koła i specjalne uchwyty.
Zastosowanie myjek ciśnieniowych Bosch
Każda myjka ciśnieniowa Bosch jest urządzeniem o bardzo szerokim zastosowaniu. Nawet najtańsze modele w cenie kilkuset złotych zapewniają wysokie ciśnienie wody, mają też wiele praktycznych funkcji. Dlatego pozwalają szybko i skutecznie usuwać zabrudzenia z wielu powierzchni, w tym plamy, zacieki czy pleśń.
Najczęstsze zastosowanie myjek wysokociśnieniowych Bosch:
- Kostka brukowa i chodniki – szybkie i skuteczne przywrócenie estetycznego wyglądu chodnika czy podjazdu.
- Samochód – myjka Bosch daje możliwość dopasowania mocy i typu strumienia wody, co zapobiega uszkodzeniu lakieru.
- Elewacja – do odświeżenia wyglądu elewacji, między innymi usuwania zanieczyszczeń z powietrza oraz mchu.
- Meble ogrodowe – myjka pozwala przywrócić pierwotny blask mebli w ogrodzie narażonych na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych.
Myjki ciśnieniowe Boscha mogą też posłużyć do mycia dachów, rynien, innych pojazdów (np. rower, hulajnoga), a nawet naczyń (myjki ciśnieniowe parowe).
Jak wybrać myjkę ciśnieniową Bosch – parametry techniczne
Kluczowe jest dobranie urządzenia względem potrzeb, wymagań i preferencji. Najważniejsze parametry techniczne myjki ciśnieniowej to ciśnienie, wydajność oraz temperatura wody. Przydaje się także pianownica, a więc pojemnik na detergent. Komfort pracy podnosi długi wąż, a transport ułatwia system kół, bezcenny zwłaszcza przy myjkach o wadze ponad 20 kilogramów.
- Ciśnienie wody – urządzenia z przeznaczeniem do użytku domowego najczęściej generują ciśnienie od 10 do 15 Mpa (od 100 do 150 bar).
- Wydajność tłoczenia – określa ilość wody podawanej do pistoletu z zachowaniem ciśnienia roboczego. Parametr ten jest wyrażany w litrach na godzinę (l/h). Tańsze myjki mają wydajność na poziomie ok. 400 l/h (np. Bosch Universal Aquatak 130 380 l/h). Profesjonalne urządzenia cechują się kilkukrotnie wyższą wydajnością.
- Maksymalna temperatura wody – zbyt ciepła ciecz może uszkodzić silnik. W myjkach Bosch do użytku domowego często jest to temperatura do 40-50 st. Celsjusza.
- Zakres podgrzewania wody – specjalny moduł grzewczy podgrzewający wodę i to nawet do temperatury 150 st. Celsjusza.
- Pianownica – specjalny zbiornik na detergent. W myjkach do użytku amatorskiego pojemnik może mieścić do kilku litrów substancji czyszczącej.
- Dodatkowe funkcje – m.in. regulacja strumienia wody (np. rozproszony, punktowy), mycie wstępne, piaskowanie.
- Dodatkowe akcesoria – m.in. końcówki obrotowe, szczotki, lance, gąbki.
- Waga – im mniejsza masa urządzenia, tym myjka zyskuje na mobilności. Myjki Boscha przeznaczone do gospodarstw domowych najczęściej ważą kilkanaście kilogramów. Przemieszczanie urządzeń ułatwia system kół.
- Długość węża – wąż w myjkach Bosch ma przynajmniej 5 m długości (również 6 m, 8 m czy 10 m).
Przykładowe myjki wysokociśnieniowe Boscha do domu i ogrodu:
- Bosch Universal Aquatak 130 – maksymalne ciśnienie 130 bar; moc 1700 W; wydajność pompy 380 l/h; maksymalna temperatura dopływu 40 st. C; wąż 6 m; przewód 5 m; 3-cylindrowa pompa; filtr; kółka; metalowy uchwyt teleskopowy; pianownica; funkcja samozasysania.
- Bosch Advanced Aquatak 160 – maksymalne ciśnienie 160 bar; moc 2600 W; wydajność pompy 570 l/h; maksymalna temperatura dopływu 50 st. C; wąż 8 m; przewód 5 m; 3-cylindrowa pompa; filtr; kółka; metalowy uchwyt teleskopowy; pianownica; funkcja samozasysania.
Myjki ciśnieniowe Boscha są więc urządzeniami wysokiej jakości. To myjki wydajne i niezawodne, wykorzystywane w gospodarstwach domowych oraz do profesjonalnego użytku. Z wykorzystaniem myjek marki Bosch można szybko, sprawnie i bez wysiłku oczyścić różne powierzchnie, w tym mocno zabrudzone ściany, dachy, rynny czy okna, ale także meble, podjazdy, chodniki, a nawet samochody i inne pojazdy.