Najczęściej używanymi elektronarzędziami są wiertarko-wkrętarki. To uniwersalne narzędzia o wszechstronnym zastosowaniu, natomiast w określonych pracach lepsze są specjalistyczne elektronarzędzia. W ciężkich pracach remontowych, w tym wykonywania otworów w twardych podłożach i skuwania powierzchni, sprawdzi się młotowiertarka. Przy wyborze elektronarzędzia z tej kategorii uwagę należy zwrócić na parametry techniczne sprzętu oraz markę. Do najlepszych należą młotowiertarki Bosch.
Młotowiertarka Bosch – co to za narzędzie?
Młotowiertarki Bosch to narzędzia o szerokim zastosowaniu, ponieważ sprzęt może pracować w trzech trybach:
- wiercenie bez udaru – do wiercenia w miękkich materiałach (m.in. drewno i metal);
- wiercenie z udarem pneumatycznym – do wiercenia otworów o dużej średnicy w twardych materiałach (m.in. beton, kamień, cegła, marmur);
- kucie z udarem bez obrotów – do skuwania okładzin (np. płytki) oraz wykuwania otworów i bruzd w ścianach.
Praca w twardszych materiałach jest możliwa dzięki wspomaganiu przez mechanizm udarowy. Dzięki udarowi wiertło wywiera większy nacisk na obrabianą powierzchnię. Dla użytkownika oznacza to mniejszy wysiłek fizyczny, ponieważ nie musi on stale dociskać narzędzia do powierzchni.
W ofercie Boscha znajdują się młotowiertarki o różnych parametrach technicznych oraz przeznaczeniu. Dla łatwiejszego wyboru – do użytku prywatnego oraz profesjonalnego – podobnie jak inne narzędzia, również młotowiertarki Boscha podzielono na dwie linie:
- Młotowiertarki Bosch DIY (linia zielona) – z przeznaczeniem do użytku domowego do wiercenia w twardych materiałach.
- Młotowiertarki Bosch Professional (linia niebieska) – z przeznaczeniem do wydajniejszych prac nawet z najtwardszymi materiałami, ponieważ to narzędzia o długiej żywotności oraz większej mocy.
Parametry techniczne młotowiertarek Bosch – jak wybrać właściwe elektronarzędzie?
Zawsze młotowiertarka Bosch to sprzęt wysokiej jakości o długiej żywotności, również z wieloma funkcjami poprawiającymi komfort pracy. Natomiast przy poszukiwaniu odpowiedniej młotowiertarki z oferty Boscha, kluczowe znaczenie mają parametry techniczne elektronarzędzia. Do domowego użytku użytkownik nie potrzebuje sprzętu o mocniejszych parametrach, a tym samym może zaoszczędzić na zakupie do kilkuset złotych. Najważniejsze parametry to moc lub napięcie akumulatora, energia udaru czy typ uchwytu:
- Rodzaj zasilania – młotowiertarki Bosch mogą być zasilane bezpośrednio prądem z sieci lub akumulatorem. Oba rodzaje zasilania mają swoje zalety. Młotowiertarki sieciowe są ograniczone przewodem zasilania, ale często mają większą moc i przy dostępie do energii elektrycznej mogą pracować bez przerwy. Narzędzia akumulatorowe są zasilane bateriami o różnym napięciu i pojemności (np. 18 V, 5 Ah). To narzędzia dające możliwość pracy mobilnej bez przewodu, co przekłada się na większą swobodę ruchów. Dla ciągłości pracy warto mieć przynajmniej dwie baterie. Zaletą akumulatorowych młotowiertarek Boscha jest zasilanie bateriami kompatybilnymi z innymi elektronarzędziami tej marki. Dla większych oszczędności, przy posiadaniu innych narzędzi akumulatorowych Boscha nabyć można młotowiertarkę akumulatorową bez baterii.
- Moc urządzenia lub napięcie zasilania – większa moc to dłuższa praca z narzędziem bez przerwy. Do większości prac wystarczą elektronarzędzia o mocy od 800 do 1000 W. W przypadku młotowiertarek akumulatorowych Boscha ważne jest napięcie baterii, najlepiej na poziomie przynajmniej 18 V.
- Energia pojedynczego udaru – istotna dla efektywności pracy i możliwości kruszenia materiałów. Na własny użytek wystarczy młotowiertarka z energią udaru do 5 J. Do wydajniejszych prac warto rozejrzeć się za narzędziem o energii udaru od 5 do 10 J.
- Typ uchwytu – w zależności od modelu młotowiertarka Bosch jest wyposażona w jeden z dwóch rodzajów uchwytów – SDS-Plus (do lżejszych i standardowych prac) i SDS-Max (do ciężkich prac). Elektronarzędzia dają możliwość stosowania wierteł tradycyjnych, aczkolwiek po zastosowaniu specjalnego adaptera. Bez tego akcesorium najlepiej używać wierteł SDS.
- Regulacja obrotów – możliwość regulacji pozwala dostosować prędkość urządzenia do charakteru prac i rodzaju obrabianego materiału.
- Wymiary, waga i ergonomia – w zależności od przeznaczenia to modele o większych lub mniejszych wymiarach i różne w zakresie wagi. Natomiast każda młotowiertarka Boscha jest dobrze wyważona oraz posiada wygodne uchwyty.
- Dodatkowe funkcje – dla komfortu pracy znaczenie ma m.in. funkcja redukcji drgań (przenoszenie drgań na ciało użytkownika w minimalnym stopniu). Inne funkcje dostępne w poszczególnych modelach to m.in. wskaźnik zużycia szczotek, wskaźnik obciążenia silnika, oświetlenie LED czy regulacja położenia uchwytu.
Wady i zalety młotowiertarki Boscha
Młotowiertarki Boscha to narzędzia o szerokim zastosowaniu. Dzięki uniwersalnemu charakterowi z młotowiertarek można korzystać w lżejszych i cięższych pracach, w tym również przy wierceniu w miękkich materiałach typu drewno czy metal. Natomiast nawet po wyłączeniu udaru wiercenie w takich materiałach jest mniej precyzyjne niż z użyciem zwykłych wiertarek. Można to rozumieć jako wadę młotowiertarek, natomiast to elektronarzędzia przeznaczone zwłaszcza do cięższych prac w twardych podłożach. Zalet młotowiertarki Boscha mają znacznie więcej:
- Szerokie zastosowanie – do wiercenia bez udaru, z mechanizmem udaru i kucia.
Elektronarzędzia sieciowe i akumulatorowe – szeroki wybór modeli zasilanych przewodowo energią z sieci lub akumulatorem o wysokim napięciu i dużej pojemności. - Duża moc lub wysokie napięcie akumulatora – moc elektronarzędzi sieciowych wynosi nawet do 1750 W, natomiast do większości prac wystarczy sprzęt o mocy do 1000 W. W przypadku młotowiertarek akumulatorowych napięcie baterii to najczęściej 18 V.
- Różna energia udaru – na prywatny użytek wystarczy sprzęt o energii udaru do 5 J. Natomiast młotowiertarki Boscha to elektronarzędzia o energii udaru do 20 J, a młoty wyburzeniowe nawet powyżej 40 czy 60 J.
- Regulacja prędkości obrotowej – pozwala dostosować elektronarzędzie do obrabianej powierzchni i rodzaju pracy.
- Komfort użytkowania – młotowiertarki Boscha są narzędziami o ergonomicznym kształcie i z wygodnymi uchwytami, co wpływa na wygodę i komfort pracy użytkownika.
- Wysoka jakość – zawsze to narzędzia o długiej żywotności, które zostały stworzone z wysokiej jakości komponentów.
Młotowiertarki Bosch – przegląd modeli
W zależności od potrzeb i wymagań wobec młotowiertarek w ofercie marki Bosch inwestor znajdzie elektronarzędzie optymalne do wykonywanych prac. Poniżej przegląd kilku modeli młotowiertarek Boscha z podziałem na elektronarzędzia z linii zielonej (DIY) oraz niebieskiej (Professional).
Młotowiertarki Bosch DIY:
- PBH 2500 RE – kompaktowa i wydajna młotowiertarka z silnikiem o mocy 600 W i udarem na poziomie 1.9 J, z przeznaczeniem do wiercenia (z udarem i bez udaru) oraz dłutowania. Przydatne funkcje to System Vario Lock (ustawianie dłuta w 36 pozycjach) oraz Bosch Electronic (dopasowanie prędkości do właściwości materiału). W pracy pomaga również uchwyt SDS Plus, który pozwala na szybką, bezpieczną i beznarzędziową wymianę osprzętu. Narzędzie ma też ergonomiczny uchwyt oraz waży zaledwie 2,2 kg.
- Universal Hammer 18V – bezprzewodowa młotowiertarka Boscha do wiercenia (również z udarem), a także dłutowania i wkręcania. To uniwersalne narzędzie zasilane akumulatorem o napięciu 18 V, które ma pneumatyczny mechanizm udarowy o energii udaru 2.0 J. Szybką, beznarzędziową wymianę osprzętu (wierteł i dłut) umożliwia uchwyt SDS Plus. W pracy pomagają także ergonomiczna obudowa, funkcja tłumienia drgań, regulacja pozycji rękojeści czy oświetlenie LED. Natomiast bezpieczeństwo podnosi sprzęgło zapobiegające niekontrolowanemu obrotowi narzędzia.
- PBH 2100 SRE – młotowiertarka do wiercenia, wiercenia z udarem i dłutowania, z silnikiem o mocy 550 W i energią udaru 1.7 J. Szybką wymianę dłut lub wierteł umożliwia uchwyt SDS Plus. Elektronarzędzie daje też możliwość zmiany pozycji dłuta (Vario Lock) oraz regulację prędkości (Bosch Electronic). W pracy ciągłej pomaga przycisk blokady włącznika.
Młotowiertarki Bosch Professional:
- GBH 4-32 DFR – młotowiertarka do profesjonalnego zastosowania o mocy 900 W, z energią udaru 4.2 J (do 3600 uderzeń na minutę) i regulacją prędkości obrotowej do 800 obr./min. Sprzęt wyposażono w wydajny silnik i metalową obudowę przekładni. W obsłudze narzędzia pomaga uchwyt SDS Plus do szybkiej i beznarzędziowej wymiany osprzętu. Komfort pracy poprawia system kontroli wibracji (Vibration Control). Narzędzie jest też kompatybilne z wieloma systemami odsysania pyłu.
- GBH 18V-26F – akumulatorowa młotowiertarka zasilana baterią o napięciu 18 V. Energia udaru elektronarzędzia to 2,6 J, a częstotliwość udaru to nawet 4350 uderzeń na minutę. Nominalna prędkość obrotowa wynosi 980 obr./min. To narzędzie o wyższej mocy i gwarantujące większy komfort pracy, również dzięki pokrywie odsysającej GDE 18V-16 do podłączenia do systemu odsysania pyłu. Żywotność narzędzia podnosi wbudowany filtr HEPA, a szybką wymianę osprzętu – uchwyt SDS Plus. Dodatkowe funkcje sprzętu to KickBack Control (wyższy poziom ochrony użytkownika) oraz Electronic Precision Control (lepsza kontrola).
- GBH 8-45 DV – wydajna młotowiertarka z silnikiem o mocy 1500 W i energią udaru na poziomie 12.5 J, co zapewnia szybkie wiercenie oraz dłutowanie. Liczba udarów to nawet 2700 uderzeń na minutę, a nominalna prędkość to 300 obr./min. Narzędzie wyposażono w uchwyt SDS Max do szybkiej wymiany osprzętu. Komfort pracy podnosi też ergonomiczna obudowa oraz system tłumienia drgań (Vibration Control).
W ofercie marki Bosch znajdują się więc bardzo różne młotowiertarki, które posłużą do pracy w gospodarstwie domowym (m.in. wiercenie w betonie) i zaawansowanych, profesjonalnych, codziennych prac na placach budowy. Każda młotowiertarka Bosch to elektronarzędzie wysokiej jakości o długiej żywotności. Kluczowe znaczenie ma więc wybór narzędzia pod względem jego parametrów technicznych, w tym energii udaru i mocy silnika lub napięcia akumulatora.