Praca na placu budowy jest obecnie szybsza i łatwiejsza za sprawą specjalistycznych narzędzi. Trudno dziś sobie wyobrazić nawet podstawowe, mało wymagające prace bez elektronarzędzi, w tym wiertarko-wkrętarek czy szlifierek kątowych. Natomiast do wykonywania precyzyjnych pomiarów używa się miarek czy poziomic. Jednak również w tym obszarze technika jest sprzymierzeńcem użytkownika za sprawą dalmierzy pomiarowych. Do najlepszych zalicza się lasery Bosch.
Czym są dalmierze laserowe Boscha?
Pomiarów można dokonać za pomocą miar, a równy poziom określić dzięki poziomicy. Natomiast lasery Bosch znacznie skracają czas pracy w tym zakresie, a pomiary są dokładniejsze. Dalmierze są również bezcenne dla określania poziomu na większych odległościach – w pomieszczeniach i na zewnątrz.
To urządzenia proste w obsłudze i dokładne, pozwalające uzyskać precyzyjne wyniki pomiarów. W ofercie marki Bosch znajdują się przyrządy pomiarowe różne pod względem rodzaju i przeznaczenia, w tym lasery dla profesjonalistów (laser Bosch Professional) i do zastosowań domowych. Cyfrowe narzędzia pomiarowe Boscha są też wyposażone w wiele inteligentnych funkcji podnoszących wydajność pracy.
Jakie są rodzaje laserów firmy Bosch?
Cyfrowe urządzenia pomiarowe Boscha dzieli się przede wszystkim ze względu na rodzaj narzędzia:
- Lasery liniowe Bosch – wysoce precyzyjne i dobrze widoczne dla użytkowników, wyrównujące linię w poziomie i pionie. To lasery łatwe w obsłudze, z funkcją automatycznego poziomowania. Przyrządów można używać wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń, ponieważ to narzędzia stabilne i wytrzymałe. Przykładowe zastosowanie: wyrównanie pozycji ścian w zabudowie suchej, wyrównanie pozycji płytek, instalacja sufitów podwieszanych i okładzin ściennych.
- Lasery krzyżowe Bosch – wyposażone w funkcję automatycznego poziomowania, z możliwością precyzyjnego przenoszenia kątów prostych w pomieszczeniach. Każdy cyfrowy laser krzyżowy ma zwartą budowę, dlatego jest urządzeniem trwałym i odpornym na uszkodzenia. Ma też ergonomiczną konstrukcję, dlatego ułatwia przenoszenie punktów odniesienia z posadzki na sufit. Przykładowe zastosowanie: wznoszenie ścian działowych, wyrównywanie framug drzwi i okien.
- Lasery wielofunkcyjne Bosch – z gwarancją precyzyjnego wykonania pomiaru i z funkcją automatycznej niwelacji. To narzędzia rzutujące na powierzchnię linie oraz punkty. Przykładowe zastosowanie: wyrównywanie schodów, poręczy, szaf, półek i mebli, instalacja oświetlenia na ścianach i sufitach.
- Lasery obrotowe Bosch – z przeznaczeniem do stosowania w pomieszczeniach i na zewnątrz. To narzędzia dające możliwość określania wysokości i głębokości oraz wyrównania nierówności podłoża. Pozwalają precyzyjnie niwelować i wyrównywać pozycje obiektów. Przykładowe zastosowanie: wyrównywanie obiektów w poziomie i w pionie przy dużych odległościach, mierzenie i określenie stopnia nachylenia podłoża (np. prace przygotowawcze na budowie, budowa fundamentów).
Inny podział uwzględnia kolor lasera – czerwony i zielony. Barwa przekłada się na zasięg pracy urządzenia pomiarowego. Czerwone światło ma zasięg kilkunastu metrów, zielone – nawet 50 m. W ofercie marki wyróżnia się też lasery do użytku domowego i profesjonalnego:
- Lasery obrotowe Bosch zielone – do domowego i podstawowego użytku.
- Lasery obrotowe Bosch niebieskie – do profesjonalnego użytku.
Wady i zalety przyrządów pomiarowych Bosch
Jedyną wadą laserów cyfrowych Boscha jest cena. Z oczywistych względów to sprzęt droższy niż klasyczne miarki czy poziomice. Natomiast zalety cyfrowych narzędzi pomiarowych przykrywają jedyną wadę:
- szerokie zastosowanie – do użytku domowego i profesjonalnego (laser Bosch Professional);
- wysoka precyzja pomiarów;
- szybki pomiar;
- praca bez błędów spowodowanych brakiem kalibracji;
- funkcja automatycznej niwelacji;
- wyraźnie widoczne linie laserowe (czerwone lub zielone diody);
- bezdotykowe sterowanie za pomocą aplikacji (opcjonalnie);
- funkcja Cal Guard (opcjonalnie − informacja o zdarzeniach mogących mieć wpływ na kalibrację);
- celownik optyczny;
- podwójny system zasilania (opcjonalnie – akumulator i baterie alkaliczne);
- funkcja TrackMyTools (opcjonalnie – informacja o lokalizacji lasera po rejestracji w chmurze);
- ergonomiczna i kompaktowa obudowa;
- automatyczne zapisywanie wyniku podczas pomiaru;
- edycja i przenoszenie pomiarów na urządzenia (np. komputer);
- pokrowiec zabezpieczający narzędzie.
Lasery Bosch – przegląd modeli
Bosch to liczne przyrządy pomiarowe z przeznaczeniem dla profesjonalistów i prac w zakresie gospodarstwa domowego. Poniżej lista kilku modeli laserów cyfrowych Boscha:
- PLR30C (linia zielona) – klasa 2; pomiar odległości do 30 m; dokumentacja wyników pomiarowych poprzez Bluetooth; kolorowy wyświetlacz; zintegrowane funkcje pomiarowe; pomiar od przedniej i tylnej krawędzi; kompaktowe wymiary; tryb pomiaru ciągłego z funkcją minimum i maksimum; dodawanie i odejmowanie wyników pomiarowych.
- PLR50C (linia zielona) – klasa 2; pomiar odległości do 50 m; dokumentacja wyników poprzez łączność Bluetooth; ekran dotykowy z kolorowym wyświetlaczem; prosta obsługa; pośredni pomiar w jednym kroku; zintegrowany czujnik nachylenia (pomiar kąta i pozycjonowanie obiektów); tryb pomiaru ciągłego z funkcją minimum i maksimum; zapisywanie ostatnich 10 pomiarów; automatyczne dodawanie i odejmowanie długości, powierzchni i kubatur; 3 płaszczyzny odniesienia (przednia i tylna krawędź, od płytki ogranicznika).
- GLM 50 C (laser Bosch Professional) – klasa 2; zasięg 50 m; wbudowany czujnik nachylenia 360 stopni; zapisywanie ostatnich 50 wyników oraz jednej stałej; podświetlany i automatycznie obracający się wyświetlacz; inteligentne dokumentowanie; kompatybilny z Androidem; łączność Bluetooth; ochrona przed upadkiem z wysokości do 1 m.
Bezsprzecznie, lasery Boscha są urządzeniami gwarantującymi precyzyjne i szybkie pomiary, bez konieczności korzystania z miarek czy poziomic. To przyrządy pomiarowe wysokiej jakości, wybierane również przez profesjonalistów. Dlatego tym bardziej sprawdzą się w gospodarstwie domowym, na przykład podczas montażu płyt w systemie suchej zabudowy, układaniu płytek czy zawieszania obrazów, półek i oświetlenia.