Kosiarki do trawy mają różne przeznaczenie. Przede wszystkim takie urządzenia możemy podzielić z przeznaczeniem na stosowane w rolnictwie oraz ogrodnictwie. Te ostatnie służą do koszenia trawy w parkach, na trawnikach, ale przede wszystkim w przydomowych ogródkach. Sprawdzamy, jaka kosiarka jest lepsza – spalinowa czy elektryczna, jeżeli mówimy o pracy w ogrodzie.
Podział kosiarek ze względu na rodzaj napędu, sposób działania oraz poruszania
Wyżej zauważyliśmy, że kosiarki ze względu na przeznaczenie dzielimy na rolnicze i trawnikowe. Jednak wyróżniamy również inne podziały, tj. ze względu na:
- sposób poruszania – samojezdne (w tym kosiarka elektryczna i spalinowa), poduszkowe oraz automatyczne;
- sposób działania – listwowa oraz rotacyjna.
Jednak w tym wpisie skupiamy się na podziale kosiarek pod względem rodzaju zastosowanego napędu. Wyróżniamy wówczas:
- kosiarki do trawy elektryczne (zasilane sieciowo i akumulatorowe);
- kosiarki do trawy spalinowe (z silnikami dwu- i czterosuwowymi).
Tak więc, która kosiarka jest lepsza – spalinowa czy elektryczna?
Czym charakteryzuje się kosiarka spalinowa?
Jak już wspominaliśmy, kosiarka spalinowa może być wyposażona w silnik dwu- lub czterosuwowy, z mocą nawet 6 koni mechanicznych (minimum 2,5 KM). Silnik czterosuwowy jest lżejszy i pracuje ciszej, ale spala więcej paliwa i ma mniejszą moc. Motor dwusuwowy jest cięższy, głośniejszy i mocniejszy, ale ma też wyższe spalanie.
Jeżeli korzystamy z niej w większych ogrodach, niezbędny jest kosz na trawę. W zależności od modelu znajdziemy na rynku kosiarki z koszem o pojemności nawet 85 litrów. Dobrym wyborem jest również kosiarka z funkcją mulczowania, a więc mielenia skoszonej trawy, która następnie może posłużyć za nawóz.
Przydaje się też specjalne wspomaganie, jakie ma kosiarka spalinowa z napędem na koła. Zmiana prędkości może być wówczas płynna lub regulowana przekładnią. Dzięki temu oszczędzamy sporo siły bez konieczności pchania kosiarki, co ma znaczenie szczególnie przy koszeniu dużego i trudnego terenu.
W końcu przydaje się elektryczny rozrusznik. Uruchomienie takiej kosiarki jest znacznie prostsze i wymaga użycia mniejszej ilości siły, aniżeli jest to w przypadku kosiarki z rozrusznikiem uruchamianym specjalną linką.
Zalety i wady kosiarki spalinowej
Do największych zalet kosiarek spalinowych należą m.in.:
- większy komfort pracy i mobilność z uwagi na brak kabla,
- praca niezależnie od dostępu do zasilania elektrycznego,
- urządzenia o większej mocy do 6 KM,
- bezpieczniejsze w użytkowaniu,
- wydajniejsze przy większych powierzchniach i wyższej trawie.
Do największych wad kosiarek spalinowych należą m.in.:
- większy ciężar,
- głośniejsza praca,
- wyższa cena zakupu,
- wyższe koszty eksploatacji,
- mniej ekologiczna dla środowiska.
Czym charakteryzuje się kosiarka elektryczna?
Alternatywą dla kosiarki zasilanej paliwem jest sprzęt z silnikiem elektrycznym. Do tej grupy zaliczają się również kosiarki akumulatorowe. Takie urządzenie pozwala pracować bez konieczności podłączenia do sieci również w dalszych zakątkach ogrodu. Oczywiście do czasu, do kiedy bateria kosiarki jest naładowana. To kosiarki mające wyższą cenę, aniżeli modele z kablem, do których niezbędny jest przedłużacz.
Nie zawsze są one niezbędne, ale z uwagi na komfort lepiej zainwestować w kosiarki z koszem. Wprawdzie bez pojemnika na trawę kosiarka jest lżejsza i łatwiejsza w manewrowaniu, ale jeżeli korzystamy z kosza, odpada obowiązek zgarniania trawy po pracy. Kosze kosiarek elektrycznych mają zwykle do 35 litrów pojemności.
Kosiarki elektryczne najczęściej mają moc 1200-1500 W, aczkolwiek najsłabsze są wyposażone w silniki o mocy zaledwie 400 W, najmocniejsze – 2000 W. Oczywiście im większa moc, tym kosiarka lepiej poradzi sobie z wyższą trawą. Ważna jest też jej szerokość robocza (od 30 do 70 cm).
Zalety i wady kosiarki elektrycznej
Do największych zalet kosiarek elektrycznych należą m.in.:
- sprzęt tańszy w zakupie i użytkowaniu,
- bezemisyjna i ekologiczna,
- cicha praca,
- lekka i bardziej komfortowa w użytkowaniu.
Do największych wad kosiarek elektrycznych należą m.in.:
- konieczna energia z sieci lub naładowany akumulator (przy kosiarkach akumulatorowych),
- mniej bezpieczna w użytkowaniu,
- mniejsza moc,
- do mniejszych powierzchni i niższej trawy.
Wybieramy kosiarki do trawy – materiał korpusu i noże
Niezależnie od tego, jaki sprzęt wybieramy – kosiarki do trawy spalinowe czy elektryczne, należy zwrócić uwagę na ich budowę. Ich korpus jest zwykle wykonany z tworzywa sztucznego, aluminium lub stali:
- kosiarka do trawy z tworzywa sztucznego – lekka i odporna na korozję, ale łatwa w uszkodzeniu mechanicznym;
- kosiarka do trawy ze stali – wytrzymała, ale podatna na korozję po uszkodzeniu powłoki lakierniczej;
- kosiarka do trawy z aluminium – lekka, odporna na korozję i bardzo wytrzymała, ale droższa w zakupie.
Kluczowym elementem kosiarki są noże. Zwykle rotacyjne kosiarki do trawy elektryczne i spalinowe mają jeden nóż z dwoma ostrzami na jego końcach. Jest on przytwierdzany do wału silnika urządzenia, ścinając trawę i kierując ją do kosza lub w stronę wylotu.
Dla komfortu pracy warto zwrócić uwagę na uchwyty urządzenia. Szczególnie jeżeli jest to kosiarka z napędem, powinna ona mieć uchwyty z miękką okładziną, dzięki czemu nie będziemy odczuwać silnych wibracji generowanych przez maszynę. Zwłaszcza do pracy w wysokiej trawie i na nierównej powierzchni przydają się duże koła, najlepiej wykonane z aluminium i oczywiście pokryte gumą.
Kosiarka spalinowa a elektryczna – jaką wybrać?
Jeżeli nie wiemy, jaki sprzęt wybrać – kosiarkę spalinową czy elektryczną, pod uwagę powinniśmy wziąć przede wszystkim specyfikę trawnika. Wydaje się, że elektryczna kosiarka do trawy będzie najlepsza przy ogrodach i trawnikach o powierzchni do 500 mkw., szczególnie w mało zróżnicowanym terenie i przy krótkiej trawie. Jako że jest też stosunkowo cicha, w mniejszych stopniu przeszkadza i irytuje sąsiadów. Ręczna kosiarka spalinowa to dobre rozwiązanie przy większych ogrodach o powierzchni powyżej 500 mkw. i w trudnym, nierównym terenie.