Darmowa dostawa
od 599 zł ?Nie dotyczy wysyłek paletowych i dłużycowych
30 dni na zwrot ?Szybkie zwroty, bez podawania przyczyny
Program lojalnościowy ?Za każde wydane 1000 zł, klient otrzymuje rabat o wartości 20 zł do wykorzystania na kolejne zakupy o wartości min. 100 zł. Rabat przyznawany jest wyłącznie za zakup towarów nieprzecenionych.
Oryginalne narzędzia ?W ofercie wszystkie najpopularniejsze marki narzędziowe

Kosiarka spalinowa czy elektryczna? Wybieramy kosiarkę do ogrodu

RedakcjaApr 7, 2022 1:21:00 PM

Kosiarki do trawy mają różne przeznaczenie. Przede wszystkim takie urządzenia możemy podzielić z przeznaczeniem na stosowane w rolnictwie oraz ogrodnictwie. Te ostatnie służą do koszenia trawy w parkach, na trawnikach, ale przede wszystkim w przydomowych ogródkach. Sprawdzamy, jaka kosiarka jest lepsza – spalinowa czy elektryczna, jeżeli mówimy o pracy w ogrodzie.

Podział kosiarek ze względu na rodzaj napędu, sposób działania oraz poruszania

Wyżej zauważyliśmy, że kosiarki ze względu na przeznaczenie dzielimy na rolnicze i trawnikowe. Jednak wyróżniamy również inne podziały, tj. ze względu na:

 • sposób poruszania – samojezdne (w tym kosiarka elektryczna i spalinowa), poduszkowe oraz automatyczne;
 • sposób działania – listwowa oraz rotacyjna.

Jednak w tym wpisie skupiamy się na podziale kosiarek pod względem rodzaju zastosowanego napędu. Wyróżniamy wówczas:

 • kosiarki do trawy elektryczne (zasilane sieciowo i akumulatorowe);
 • kosiarki do trawy spalinowe (z silnikami dwu- i czterosuwowymi).

Tak więc, która kosiarka jest lepsza – spalinowa czy elektryczna?

Czym charakteryzuje się kosiarka spalinowa?

Jak już wspominaliśmy, kosiarka spalinowa może być wyposażona w silnik dwu- lub czterosuwowy, z mocą nawet 6 koni mechanicznych (minimum 2,5 KM). Silnik czterosuwowy jest lżejszy i pracuje ciszej, ale spala więcej paliwa i ma mniejszą moc. Motor dwusuwowy jest cięższy, głośniejszy i mocniejszy, ale ma też wyższe spalanie.

Jeżeli korzystamy z niej w większych ogrodach, niezbędny jest kosz na trawę. W zależności od modelu znajdziemy na rynku kosiarki z koszem o pojemności nawet 85 litrów. Dobrym wyborem jest również kosiarka z funkcją mulczowania, a więc mielenia skoszonej trawy, która następnie może posłużyć za nawóz.

Przydaje się też specjalne wspomaganie, jakie ma kosiarka spalinowa z napędem na koła. Zmiana prędkości może być wówczas płynna lub regulowana przekładnią. Dzięki temu oszczędzamy sporo siły bez konieczności pchania kosiarki, co ma znaczenie szczególnie przy koszeniu dużego i trudnego terenu.

W końcu przydaje się elektryczny rozrusznik. Uruchomienie takiej kosiarki jest znacznie prostsze i wymaga użycia mniejszej ilości siły, aniżeli jest to w przypadku kosiarki z rozrusznikiem uruchamianym specjalną linką.

Zalety i wady kosiarki spalinowej

Do największych zalet kosiarek spalinowych należą m.in.:

 • większy komfort pracy i mobilność z uwagi na brak kabla,
 • praca niezależnie od dostępu do zasilania elektrycznego,
 • urządzenia o większej mocy do 6 KM,
 • bezpieczniejsze w użytkowaniu,
 • wydajniejsze przy większych powierzchniach i wyższej trawie.

Do największych wad kosiarek spalinowych należą m.in.:

 • większy ciężar,
 • głośniejsza praca,
 • wyższa cena zakupu,
 • wyższe koszty eksploatacji,
 • mniej ekologiczna dla środowiska.

Czym charakteryzuje się kosiarka elektryczna?

Alternatywą dla kosiarki zasilanej paliwem jest sprzęt z silnikiem elektrycznym. Do tej grupy zaliczają się również kosiarki akumulatorowe. Takie urządzenie pozwala pracować bez konieczności podłączenia do sieci również w dalszych zakątkach ogrodu. Oczywiście do czasu, do kiedy bateria kosiarki jest naładowana. To kosiarki mające wyższą cenę, aniżeli modele z kablem, do których niezbędny jest przedłużacz.

Nie zawsze są one niezbędne, ale z uwagi na komfort lepiej zainwestować w kosiarki z koszem. Wprawdzie bez pojemnika na trawę kosiarka jest lżejsza i łatwiejsza w manewrowaniu, ale jeżeli korzystamy z kosza, odpada obowiązek zgarniania trawy po pracy. Kosze kosiarek elektrycznych mają zwykle do 35 litrów pojemności.

Kosiarki elektryczne najczęściej mają moc 1200-1500 W, aczkolwiek najsłabsze są wyposażone w silniki o mocy zaledwie 400 W, najmocniejsze – 2000 W. Oczywiście im większa moc, tym kosiarka lepiej poradzi sobie z wyższą trawą. Ważna jest też jej szerokość robocza (od 30 do 70 cm).

Zalety i wady kosiarki elektrycznej

Do największych zalet kosiarek elektrycznych należą m.in.:

 • sprzęt tańszy w zakupie i użytkowaniu,
 • bezemisyjna i ekologiczna,
 • cicha praca,
 • lekka i bardziej komfortowa w użytkowaniu.

Do największych wad kosiarek elektrycznych należą m.in.:

 • konieczna energia z sieci lub naładowany akumulator (przy kosiarkach akumulatorowych),
 • mniej bezpieczna w użytkowaniu,
 • mniejsza moc,
 • do mniejszych powierzchni i niższej trawy.

Wybieramy kosiarki do trawy – materiał korpusu i noże

Niezależnie od tego, jaki sprzęt wybieramy – kosiarki do trawy spalinowe czy elektryczne, należy zwrócić uwagę na ich budowę. Ich korpus jest zwykle wykonany z tworzywa sztucznego, aluminium lub stali:

 • kosiarka do trawy z tworzywa sztucznego – lekka i odporna na korozję, ale łatwa w uszkodzeniu mechanicznym;
 • kosiarka do trawy ze stali – wytrzymała, ale podatna na korozję po uszkodzeniu powłoki lakierniczej;
 • kosiarka do trawy z aluminium – lekka, odporna na korozję i bardzo wytrzymała, ale droższa w zakupie.

Kluczowym elementem kosiarki są noże. Zwykle rotacyjne kosiarki do trawy elektryczne i spalinowe mają jeden nóż z dwoma ostrzami na jego końcach. Jest on przytwierdzany do wału silnika urządzenia, ścinając trawę i kierując ją do kosza lub w stronę wylotu.

Dla komfortu pracy warto zwrócić uwagę na uchwyty urządzenia. Szczególnie jeżeli jest to kosiarka z napędem, powinna ona mieć uchwyty z miękką okładziną, dzięki czemu nie będziemy odczuwać silnych wibracji generowanych przez maszynę. Zwłaszcza do pracy w wysokiej trawie i na nierównej powierzchni przydają się duże koła, najlepiej wykonane z aluminium i oczywiście pokryte gumą.

Kosiarka spalinowa a elektryczna – jaką wybrać?

Jeżeli nie wiemy, jaki sprzęt wybrać – kosiarkę spalinową czy elektryczną, pod uwagę powinniśmy wziąć przede wszystkim specyfikę trawnika. Wydaje się, że elektryczna kosiarka do trawy będzie najlepsza przy ogrodach i trawnikach o powierzchni do 500 mkw., szczególnie w mało zróżnicowanym terenie i przy krótkiej trawie. Jako że jest też stosunkowo cicha, w mniejszych stopniu przeszkadza i irytuje sąsiadów. Ręczna kosiarka spalinowa to dobre rozwiązanie przy większych ogrodach o powierzchni powyżej 500 mkw. i w trudnym, nierównym terenie.