Klucz udarowy to narzędzie o dość szerokim zastosowaniu, bez którego nie jest możliwa sprawna praca w zakładzie wulkanizacyjnym i mechanicznym. Jednak zalety klucza udarowego doceni też każdy prywatny użytkownik mający potrzebę odkręcenia mocno dokręconych śrub i nakrętek. Natomiast na pewno musi to być narzędzie renomowanego producenta. Nie dziwi więc, że często wybierany jest klucz udarowy Bosch.
Czym jest klucz udarowy Bosch?
Niezależnie od wybranego modelu, klucz udarowy marki Bosch to narzędzie wydajne i wytrzymałe, które posłuży użytkownikowi przez długie lata. Jak wskazuje nazwa, śruby są dokręcane lub odkręcane za pomocą udaru. Przez udar rozumiemy częste i regularne uderzanie głowicy w obracającą się przekładnię. To drgania o dużej sile i wysokiej częstotliwości.
Klucz udarowy Bosch może występować w dwóch wersjach – pneumatycznej i elektrycznej:
- Klucz udarowy pneumatyczny – tańszy w zakupie, o dłuższej żywotności, ale wymagający instalacji pneumatycznej o sporej mocy, zwykle 7-8 barów. Do pracy konieczny jest więc kompresor z odpowiednio dużym zbiornikiem na sprężone powietrze.
- Klucz udarowy elektryczny – dostępny w wersji sieciowej (podłączany do gniazdka lub agregatu) lub akumulatorowej (zasilany akumulatorami, najlepiej o napięciu 18 V). To narzędzie łatwiejsze w zasileniu i łatwe w transporcie. Natomiast narzędzia udarowe elektryczne są cięższe i mają bardziej skomplikowaną budowę.
Zastosowanie klucza udarowego Bosch
Klucze udarowe, zwłaszcza narzędzia wydajne, jakie znajdują się w ofercie marki Bosch, to urządzenia niezbędne zwłaszcza w zakładach świadczących usługi naprawy samochodów i innych pojazdów. Dla mechaników to narzędzie niezastąpione w pracy, jeżeli należy odkręcić zapieczoną nakrętkę w aucie czy maszynie ciężkiej (np. traktor, maszyny budowlane). Klucz udarowy jest też bezcenny podczas wymiany kół w zakładach wulkanizacyjnych. Do zapieczenia nakrętki może dochodzić wskutek stałych naprężeń, zwłaszcza w wilgotnym oraz zanieczyszczonym środowisku.
Rzadziej, ale jest to możliwe, wybrane klucze udarowe Boscha sprawdzą się także podczas remontów. Narzędzia z regulowanym momentem obrotowym można wyposażyć w adaptery i końcówki (np. wiertła), po czym wykorzystać w pracach remontowych i budowlanych.
Specyfikacja kluczy udarowych Bosch
Przy wyborze klucza udarowego należy uwzględnić przeznaczenie narzędzia. Inne klucze są wymagane do profesjonalnych zakładów mechanicznych, aniżeli użytku domowego. Dlatego przede wszystkim należy zwrócić uwagę na dane techniczne:
- Zasilanie – pneumatyczny, sieciowy lub akumulatorowy klucz udarowy.
- Moment obrotowy – koła odkręcać można kluczem z momentem obrotowym 400 Nm, natomiast często narzędzia mają go na poziomie ponad 1000 Nm, a klucze profesjonalne – nawet ok. 4000 Nm.
- Moment roboczy – powinien kształtować się na poziomie nie większym niż 1/3 maksymalnego momentu obrotowego.
- Uchwyty robocze – do lekkich zastosowań stosuje się sześciokątne uchwyty 1/4", do ciężkich – uchwyty kwadratowe 3/4". Natomiast najpopularniejsze są uchwyty kwadratowe 1/2".
- Komfort i ergonomia – klucz udarowy musi być wygodny i ergonomiczny. Dlatego powinien być dobrze wyważony i mieć antypoślizgowy uchwyt. Dodatkowe wyposażenie poprawiające komfort pracy to hak (do zawieszenia narzędzia na pasku) czy lampka LED (do oświetlenia przestrzeni roboczej). Warto zwrócić też uwagę na amplitudę drgań i poziom hałasu – powinny być jak najniższe.
Modele kluczy udarowych Bosch
Klucze udarowe marki Bosch są różne pod względem parametrów technicznych. Jeżeli to narzędzia akumulatorowe, dodatkowo zachodzi możliwość ich zakupu bez baterii w zestawie. Jest to dobra alternatywa dla użytkowników, którzy już korzystają z akumulatorowych elektronarzędzi marki Bosch, a wybrane klucze udarowe są kompatybilne z tymi bateriami. Poniżej lista wybranych kluczy udarowych Bosch z podstawowymi parametrami technicznymi, w tym mocą lub napięciem akumulatora oraz uchwytem roboczym:
- GDS 18 V-1050 SOLO – 3/4", 18 V, 1050 Nm, bez akumulatorów.
- GDS 18V-1050 H – 3/4", 18 V, 1050 Nm, 2x akumulator 8,0 Ah.
- GDS 18V-1050 H – 3/4", 18 V, 1050 Nm, 2x akumulator 5,0 Ah.
- GDS 18 E – 1/2", 500 W, 250 Nm.
- GDS 250-LI – 1/2", 18 V, 250 Nm, bez akumulatorów.
- GDS 250-LI – 1/2", 18 V, 250 Nm, 2x akumulator 3,0 Ah.
- GDX 18V-200C – 1/2", HEX 1/4", 18 V, 200 Nm, bez akumulatorów.
- GDX 18V-200C – 1/2", HEX 1/4", 18 V, 200 Nm, 2x akumulator 5,0 Ah.
Wybór kluczy udarowych jest więc bardzo bogaty. Pozwala to dobrać narzędzie optymalne do swoich preferencji, potrzeb oraz wymagań, a to wszystko przy zakładanym budżecie do użytku domowego i profesjonalnego zastosowania (klucze udarowe Bosch Professional). To produkty, które sprawdzą się przy dokręcaniu i odkręcaniu zapieczonych śrub, nie tylko podczas wymiany kół. Należy jedynie pamiętać, aby zawsze wybierać klucz o maksymalnym momencie obrotowym wyższym od momentu wymaganego w danej aplikacji.