Darmowa dostawa
od 599 zł ?Nie dotyczy wysyłek paletowych i dłużycowych
30 dni na zwrot ?Szybkie zwroty, bez podawania przyczyny
Program lojalnościowy ?Za każde wydane 1000 zł, klient otrzymuje rabat o wartości 20 zł do wykorzystania na kolejne zakupy o wartości min. 100 zł. Rabat przyznawany jest wyłącznie za zakup towarów nieprzecenionych.
Oryginalne narzędzia ?W ofercie wszystkie najpopularniejsze marki narzędziowe

Jakie nożyce do prętów wybrać?

RedakcjaFeb 18, 2024 12:24:00 PM

Wybór odpowiednich nożyc do prętów zbrojeniowych czy stalowych ma kluczowe znaczenie dla skuteczności pracy. Właściwie dobrane narzędzia wpływają nie tylko na jakość cięcia, ale także na wygodę i efektywność pracy operatora. Warto zatem poznać cechy, na jakie należy zwrócić uwagę podczas wyboru nożyc do prętów oraz różnice między poszczególnymi modelami.

Jakie cechy mają dobre nożyce do prętów?

Nożycami do prętów nazywamy narzędzia przeznaczone do precyzyjnego cięcia różnego rodzaju materiałów stalowych, w tym prętów zbrojeniowych. Istnieje kilka kluczowych cech, na które warto zwrócić uwagę, wybierając odpowiedni model.

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na umiejscowienie ostrza względem przegubu. Dobre nożyczki do prętów charakteryzują się ostrzami umieszczonymi blisko przegubu, co zapewnia większą siłę cięcia oraz precyzję. Ponadto długa rękojeść ułatwia pracę, zwłaszcza przy cięciu grubszych prętów, umożliwiając wywieranie większego nacisku i zapewniając lepszą kontrolę nad narzędziem.

Twarde ostrze – podstawa wydajności nożyc do prętów

Kluczową cechą nożyc do cięcia prętów stalowych jest twardość ostrza. Ostrza wykonane z wytrzymałych materiałów, takich jak stal węglowa lub hartowane stopy, gwarantują efektywne cięcie nawet najbardziej odpornych materiałów. Twarde ostrze to podstawa wydajności nożyc do prętów, gdyż zapewnia precyzyjne i szybkie cięcie bez konieczności częstej wymiany narzędzia.

Sztywna rękojeść nożyc do prętów – lepsze przełożenie siły

Innym istotnym elementem nożyc do prętów jest sztywność rękojeści. Solidna i sztywna konstrukcja rękojeści umożliwia lepsze przełożenie siły, co znacząco ułatwia pracę operatora i przyspiesza proces cięcia. Dzięki temu nawet przy cięciu grubszych prętów operator może utrzymać pełną kontrolę nad narzędziem, co przekłada się na precyzję i efektywność pracy.

Ergonomiczna rękojeść w nożycach do prętów – podniesiona wygoda pracy

Warto również zwrócić uwagę na ergonomiczny design rękojeści. Nożyczki do prętów wyposażone w ergonomicznie ukształtowane rękojeści zapewniają podniesioną wygodę pracy nawet podczas długotrwałego użytkowania. Dobrze wyprofilowane rękojeści redukują zmęczenie operatora i minimalizują ryzyko kontuzji, co ma istotne znaczenie zwłaszcza przy intensywnym użytkowaniu narzędzia.

Ustawienie powierzchni tnącej nożyc do prętów – jakie ma znaczenie?

Symetryczne ostrza są specyficzne dla nożyc do cięcia osiowego, natomiast przesunięcie jest typowe dla nożyc do cięcia drutu na płasko. Taka konstrukcja zmniejsza nieco deformacje, jakie pojawiają się na zakończeniach prętów. Profesjonalny warsztat zajmujący się obróbką metali powinien zatem wyposażyć się w różne typy nożyc do prętów, aby zapewnić wszystkim swoim pracownikom możliwość precyzyjnego wykonywania obowiązków.

Nożyce do prętów – ostrza gładkie czy ząbkowane?

Podczas wyboru nożyc do prętów należy także zwrócić uwagę na rodzaj ostrzy. Istnieją modele z ostrzami gładkimi oraz ząbkowanymi. Ostrza gładkie charakteryzują się płynniejszym cięciem, natomiast ostrza ząbkowane są bardziej uniwersalne i sprawdzają się przy cięciu różnych rodzajów materiałów, w tym prętów zbrojeniowych.

Szczęki symetryczne czy asymetryczne?

Ostatnim aspektem, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze nożyc do prętów, jest symetryczność szczęk. Istnieją modele z szczękami symetrycznymi oraz asymetrycznymi. Szczęki symetryczne charakteryzują się równomiernym rozłożeniem siły cięcia, natomiast szczęki asymetryczne umożliwiają lepsze dostosowanie narzędzia do różnych rodzajów prętów.

Wybierając odpowiednie nożyczki do prętów, warto zwrócić uwagę na wszystkie wymienione cechy, aby zapewnić sobie precyzyjne, efektywne i komfortowe cięcie materiałów stalowych.