- 1
OLEO-MAC GENERATOR PRĄDOTWÓRCZY 2,2KW PZU 25 DCS OO-OTHPZU25
Nasza ocena: 5/5
Zobacz produkt Przeczytaj recenzję - 2
OLEO-MAC GENERATOR PRĄDOTWÓRCZY 2,8KW 230V PZU 35 DCS OO-OTHPZU35
Nasza ocena: 4,5/5
Zobacz produkt Przeczytaj recenzję - 3
- 4
- 5
AWTOOLS GENERATOR BENZYNOWY 5,0kW 230/400V BLACK LINE AW85604BL
Nasza ocena: 4,5/5
Zobacz produkt Przeczytaj recenzję
Zalety:
|
Wady:
|
Generator prądotwórczy o mocy 2,0 kW zapewnia niezawodne zasilanie różnych urządzeń dzięki solidnemu silnikowi Loncin LC168F-2. Duży zbiornik paliwa i dwa gniazda 230 V zwiększają jego funkcjonalność, jednak jego waga i brak funkcji dodatkowych mogą być pewnymi ograniczeniami dla użytkowników.
Zalety:
|
Wady:
|
Agregat prądotwórczy o mocy 2,8 kW z dużym zbiornikiem paliwa 15 litrów i systemem stabilizacji napięcia AVR zapewnia niezawodne zasilanie różnych urządzeń. Napędzany mocnym silnikiem Loncin, jednak jego waga 49 kg i brak kół mogą być ograniczeniami w zakresie przenoszenia.
Zalety:
|
Wady:
|
Agregat prądotwórczy o mocy 2600 W i pojemności 15 litrów zbiornika paliwa oferuje solidną wydajność i długi czas pracy. Pomimo kompaktowych wymiarów i stosunkowo niskiej wagi, generuje wysoki poziom hałasu, a brak kół może utrudniać jego przenoszenie.
Zalety:
|
Wady:
|
Generator prądotwórczy o mocy maksymalnej 3 kW i z regulacją obrotów silnika zapewniającą dostosowanie wydajności do potrzeb. Wbudowany regulator napięcia AVR gwarantuje stabilność prądu, jednak jego waga i brak wskaźnika poziomu paliwa mogą być utrudnieniem podczas transportu i użytkowania.
Zalety:
|
Wady:
|
Agregat prądotwórczy o mocy 5,0 kW zapewnia zasilanie zarówno urządzeń jednofazowych, jak i trójfazowych, dzięki automatycznej regulacji napięcia. Solidna konstrukcja na stalowej ramie zapewnia trwałość, jednak jego wysoka waga i cena mogą być czynnikami ograniczającymi dla niektórych użytkowników.
Czym jest agregat prądotwórczy, nie trzeba nikomu tłumaczyć. Jest to niezastąpione urządzenie, które zapewni nam prąd w każdym miejscu, w którym mamy dostęp do paliwa. Uratuje nas też w momencie, gdy z jakiegoś powodu zostaną przerwane dostawy energii elektrycznej. Jaki agregat prądotwórczy wybrać do domu i na co należy zwrócić uwagę podczas jego zakupu?
Jaki agregat prądotwórczy wybrać?
Na rynku znajdziemy wiele godnych uwagi urządzeń, co naturalnie rodzi pytanie, jaki agregat prądotwórczy będzie dla nas najlepszym wyborem. Różnią się one generowaną mocą, systemem zasilania paliwem, gabarytami oraz produkowanym napięciem. Zanim wybierzemy się na zakupy, powinniśmy podjąć decyzję, do czego głównie będzie nam służył nasz przyszły generator prądotwórczy. W tym celu należy orientacyjnie zsumować łączną moc, która będzie pobierana przez podłączone do niego urządzenia oraz napięcie, którego potrzebują one do działania. Warto też wziąć pod uwagę, jakie paliwo będziemy mieć pod ręką. Jeśli posiadamy samochód benzynowy oraz kosiarkę z silnikiem benzynowym, to podczas wizyty na stacji paliw będziemy musieli dodatkowo pamiętać o zakupie oleju napędowego.
Zatem jaki agregat prądotwórczy na działkę wybrać? Jeśli potrzebujemy zapewnić dostęp do energii elektrycznej na małej posesji do okazjonalnego zasilania przydomowych sprzętów oraz wyposażenia domku, to nie ma sensu przepłacać i kupować trójfazowego potwora. Zbyt mocny generator będzie duży, hałaśliwy i drogi zarówno w zakupie, jak i w eksploatacji, a my nigdy nie wykorzystamy jego potencjału. Do takich zadań najlepiej sprawdzi się przenośny i mały agregat prądotwórczy o mocy znamionowej wynoszącej od 500 do 1000 watów. Pozwoli on na zasilanie praktycznie wszystkich sprzętów i elektronarzędzi na działce. Nie zajmuje wiele miejsca, więc sprawdzi się także podczas kampingu. Sprawa ma się trochę inaczej, gdy szukamy prądnicy do awaryjnego zasilania naszych czterech kątów.
Jaki agregat do domu będzie w takiej sytuacji odpowiedni? Tutaj już warto celować w nieco większe jednostki, ale tak naprawdę zależeć będzie to głównie od naszego budżetu. Jeśli w przypadku chwilowego przerwania dostawy prądu lub całkowitego zerwania linii elektrycznych, które doprowadzają energię do naszej posiadłości, chcemy tę sytuację „jakoś przebiedować”, to wystarczy nam generator o mocy nominalnej wynoszącej 1 – 1,5 KVA. Natomiast jeśli chcemy w jak najmniejszym stopniu odczuć niedogodności związane z sytuacją kryzysową, to powinniśmy szukać wydajniejszego sprzętu, który będzie w stanie zapewnić kilka kilowatów ciągłej mocy.
Rodzaje agregatów prądotwórczych
Podstawowym podziałem przenośnych prądnic jest generowany układ prądu. Najczęściej kupowany agregat prądotwórczy do domu produkuje energię w układzie jednofazowym, ale można znaleźć też prądnice trójfazowe. Kolejnym kryterium jest rodzaju paliwa zasilającego oraz generowana przez urządzenie moc. Najtańsze są agregaty o silniku dwusuwowym zasilane mieszanką benzyny i oleju w odpowiednich proporcjach. Możemy ją przygotować sami zgodnie z zaleceniami producenta lub kupić gotową. Są one, niestety, mało ekonomiczne i dość głośne.
Najbardziej optymalnym wyborem jest zazwyczaj agregat prądotwórczy ze spalinowym silnikiem czterosuwowym. Urządzenia tego typu łączą wysoką kulturę pracy z dobrą efektywnością i potrafią zaspokoić nawet najbardziej wymagających użytkowników. Najrzadziej spotykanymi na rynku urządzeniami są agregaty napędzane gazem ziemnym. Ich główną zaletą jest to, że można je zasilać z butli z gazem, dlatego też często używa się je jako awaryjne źródło prądu na działkach. Niestety, sam gaz jest mało wydajny i podczas pracy urządzenia dużo się go spala. Jeśli natomiast poszukujemy bardzo wydajnej prądnicy i wiemy, że będziemy jej często używać, to zdecydowanie powinniśmy wybrać agregat zasilany dieslem. Jest to najbardziej efektywne paliwo, a duże silniki wystarczą do zasilenia urządzeń o wysokim zapotrzebowaniu na prąd lub nawet całych domostw.
Kiedy przyda się generator prądotwórczy w domu?
Generatorów prądu używa się najczęściej w sytuacjach awaryjnych. Gdy zostaną przerwane dostawy prądu na posesję, to wystarczy wyciągnąć z garażu prądnicę i uruchomić ją, by cieszyć się energią elektryczną. Chociaż wielu ludzi uważa takie urządzenie za zbędny luksus, to warto sobie uświadomić, że nigdy nie wiemy, jak długo będzie trać przerwa w dostawie prądu, a w każdym domu znajdzie się lodówka, która rozmarznie po paru godzinach przerwanego zasilania. Jeśli boimy się o nadmierny hałas, to możemy wybrać cichy agregat prądotwórczy do domu. Są to nieco mniejsze urządzenia (chociaż nadal potrafią zapewnić do 2 kilowatów energii), a wysoki poziom ich wyciszenia sprawia, że ich praca nie będzie przeszkadzać domownikom. Najcichsze prądnice emitują mniej niż 70db.