Darmowa dostawa
od 599 zł ?Nie dotyczy wysyłek paletowych i dłużycowych
30 dni na zwrot ?Szybkie zwroty, bez podawania przyczyny
Program lojalnościowy ?Za każde wydane 1000 zł, klient otrzymuje rabat o wartości 20 zł do wykorzystania na kolejne zakupy o wartości min. 100 zł. Rabat przyznawany jest wyłącznie za zakup towarów nieprzecenionych.
Oryginalne narzędzia ?W ofercie wszystkie najpopularniejsze marki narzędziowe

Jaką frezarkę wybrać?

RedakcjaJan 27, 2024 3:05:00 PM

Poszukując odpowiedniej frezarki, warto zastanowić się nad kilkoma kluczowymi kwestiami, takimi jak rodzaj frezarki, jej zastosowanie oraz parametry. Na rynku dostępne są różnorodne modele, ale wybór idealnej frezarki zależy od indywidualnych potrzeb i oczekiwań. W niniejszym artykule pomagamy dokonać właściwego wyboru.

Frezarka górnowrzecionowa i dolnowrzecionowa – różnice

Frezarka górnowrzecionowa i dolnowrzecionowa różnią się głównie położeniem wrzeciona, czyli osi, wokół której obraca się narzędzie. W przypadku frezarki górnowrzecionowej wrzeciono znajduje się nad blatem roboczym, natomiast w frezarce dolnowrzecionowej pod blatem.

To istotna różnica, ponieważ położenie wrzeciona wpływa na stabilność maszyny, precyzję obróbki oraz rodzaj prac, które można wykonywać. Odpowiedni wybór zależy od konkretnych potrzeb użytkownika i rodzaju projektów, jakie zamierza realizować przy użyciu frezarki.

Frezarka uniwersalna – dobra do użytku domowego

Frezarka uniwersalna stanowi doskonałe rozwiązanie dla amatorów majsterkowania w domu. Dzięki swojej wszechstronności może być używana do obróbki różnych materiałów, takich jak drewno czy metal. Jednak warto pamiętać, że frezarka uniwersalna może być mniej precyzyjna niż dedykowane modele, dlatego profesjonaliści często decydują się na specjalistyczne frezarki.

Frezarka do konkretnego materiału – idealna w użytku profesjonalnym

Jeśli planujemy intensywną pracę z konkretnym materiałem, warto rozważyć zakup np. frezarki do aluminium czy frezarki do drewna. Frezarki do metalu, drewna czy do aluminium charakteryzują się paramerami, które pozwalają na efektywną obróbkę danego materiału. Profesjonalne frezarki charakteryzują się również większą wydajnością i precyzją, co sprawia, że są idealne do zaawansowanych zastosowań.

Parametry wydajnej frezarki

Warto przyjrzeć się kilku kluczowym parametrom, które wpływają na wydajność frezarki:

  • Moc silnika – im wyższa moc, tym frezarka poradzi sobie z trudniejszymi materiałami.
  • Prędkość obrotowa wrzeciona – odpowiedni zakres prędkości umożliwia precyzyjną obróbkę różnych materiałów.
  • Skok wrzeciona – określa głębokość cięcia, istotną przy obróbce drewna.
  • Stół roboczy – solidny stół zwiększa stabilność i precyzję pracy.
  • System chłodzenia – warto, jeśli planujemy dłuższą pracę, aby uniknąć przegrzewania się narzędzia.

Znajomość tych parametrów ułatwi wybór frezarki dostosowanej do konkretnych potrzeb.