Darmowa dostawa od 399 zł ?Wpisz KOD: DOSTAWAFREE - nie dotyczy wysyłek drabin i palet
30 dni na zwrot ?Szybkie zwroty, bez podawania przyczyny
Program lojalnościowy ?Za każde wydane 1000 zł, klient otrzymuje rabat o wartości 20 zł do wykorzystania na kolejne zakupy o wartości min. 100 zł. Rabat przyznawany jest wyłącznie za zakup towarów nieprzecenionych.
Oryginalne narzędzia ?W ofercie wszystkie najpopularniejsze marki narzędziowe

Zagęszczarka do gruntu. Jak wybrać ubijarkę do ziemi?

Redakcja14 gru 2021 09:22:00

Jaka ubijarka do ziemi? Rodzaje zagęszczarek do gruntu

W większości prac budowlanych pomoże płytowa zagęszczarka do ziemi. Płytowa ubijarka do gruntu bazuje na drganiach wytworzonych przez mimośród przekazywanych do ubijanego gruntu. Dzięki temu materiał pod zagęszczarką ulega zagęszczeniu i utwardzeniu. Wyróżniamy kilka rodzajów takich zagęszczarek, tj.:

 • Zagęszczarki prowadzone ręcznie – najmniejsze tego typu urządzenia, które należy przesuwać ręcznie, stąd są one stosunkowo lekkie. Jest to dobry wybór w miejscach, gdzie większa zagęszczarka się nie zmieści.
 • Zagęszczarki samoprzesuwne – sprzęt, któremu wystarczy nadać kierunek. Ruch jest tutaj samoczynny pod wpływem wytworzonych drgań. Jest to urządzenie cięższe, ale jego prowadzenie niejako automatyczne i wymaga mniejszej siły.
 • Zagęszczarki kroczące – droższa zagęszczarka do gruntu wykorzystywana zwłaszcza w trudnym terenie przez profesjonalistów.
 • Zagęszczarki podczepiane – profesjonalne zagęszczarki gruntu o ogromnych płytach, które podczepia się pod inne maszyny – zwykle ciągniki.

Zagęszczarka do betonu, ziemi, piasku, kostki – elektryczna czy spalinowa?

Zagęszczarka gruntu jest wykorzystywana nie tylko do ubijania ziemi i piasku. Oprócz tego możemy ją wykorzystać do asfaltu czy betonu (nie mylić z wibratorem do betonu), a w zasadzie kostki lub kamienia. W związku z tym jest to sprzęt wykorzystywany w pracach brukarskich, krajobrazowych i robotach drogowych. Bez ubicia podłoża teren, na przykład wyłożony kostką lub kamieniem, z czasem zacznie się zapadać. Oprócz tego, że wpłynie to negatywnie na wrażenia estetyczne, ucierpi też jakość nawierzchni i pojawią się niebezpieczne uskoki. Stąd jest to sprzęt niezbędny i konieczny, wykorzystywany w pracach przez profesjonalistów i amatorów.

Należy natomiast pamiętać, że w zależności od ubijanego materiału, konieczne mogą być specjalistyczne akcesoria. Jest tak w sytuacji, kiedy wykorzystujemy ubijarki do kostki lub kamienia. Żeby nie zniszczyć materiału, użyć należy specjalnej okładziny ochronnej na płytę zagęszczarki. Sam sprzęt może mieć też różny silnik – elektryczny lub spalinowy.

 • Zagęszczarki z silnikiem elektrycznym – ubijarki o mniejszej mocy, ograniczone kablem zasilającym oraz warunkami atmosferycznymi, stąd należy ich używać tylko w suchym otoczeniu.
 • Zagęszczarki z silnikiem spalinowym – bardziej uniwersalne ubijarki o większej mocy. Nie są zasilane energią elektryczną, ale paliwem, dlatego należy pilnować, aby w ich baku nie zabrakło benzyny.

Rzadziej jest to zagęszczarka pneumatyczna napędzana sprężonym powietrzem. Taki sprzęt charakteryzuje się dużą wydajnością, ale jest stosunkowo drogi.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubijarki do kostki?

Nie jest prawdą, że najlepszym wyborem jest największa i najwydajniejsza ubijarka do gruntu. Powinien być to sprzęt optymalnie dobrany do naszych potrzeb. Żeby wybrać odpowiednią zagęszczarkę do gruntu, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka kluczowych informacji i parametrów. Są to m.in.:

 • Moc – parametr mający wpływ na wydajność ubijania. Wydajną i szybką pracę umożliwiają zagęszczarki z silnikiem o mocy przynajmniej 4,5 kW.
 • Masa – im zagęszczarka do betonu jest cięższa, tym lepiej ubije podłoże. Z drugiej strony cięższe ubijarki są trudniejsze w manewrowaniu.
 • Wydajność ubijania – parametr ten jest określany indywidualnie przez producenta na podstawie masy, wielkości płyty i rodzaju podłoża. Zwykle wydajność ubijania mieści się w granicach od 400 do 700 mkw. na godzinę.
 • Powierzchnia płyty roboczej – im większa płyta, tym krótszy czas pracy i odwrotnie. Jednak ubijarki z większymi płytami mogą być mało praktyczne w trudnym terenie.
 • Wielkość siły odśrodkowej – wiel­kość ener­gii prze­ka­zy­wa­nej przez płytę podczas pracy na podłoże. Im siła odśrodkowa jest większa, tym możemy ubić w krótszym czasie grubszą warstwę materiału.
 • Częstotliwość wibracji – parametr, który ma wpływ na szybkość ubijania. Najlepiej, kiedy zagęszczarka daje możliwość ustawienia regulacji częstotliwości wibracji, aby dostosować ją do rodzaju ubijanej powierzchni.
 • Głębokość zagęszczania – parametr wyrażony w centymetrach dla jednokrotnego przejazdu informujący, na jaką głębokość zagęszczarka ubije materiał.
 • Kierunkowość – zagęszczarki gruntu mogą być jedno- lub dwukierunkowe (tzw. wsteczne, rewersyjne). Te ostatnie dają możliwość bardziej komfortowej pracy, zwłaszcza w trudnych warunkach, gdyż mogą poruszać się w dwóch kierunkach – w przód lub w tył.
 • Cena – wysokiej jakości ubijarki kosztować mogą nawet kilkanaście tysięcy złotych i więcej. Te najmniejsze i najprostsze to wydatek rzędu ok. 1500 złotych.
 • Producent – jest wiele marek, które w swoim asortymencie mają zagęszczarki gruntu. Ubijarek do ziemi możemy szukać w ofercie m.in. następujących producentów: Evolution Power Tools, Wacker Neuson, Hecht, Smart, MSW, Dajar, Lumag, Honda, VERKE, MIKASA czy Scheppach.
 • Akcesoria – kluczowa jest zwłaszcza guma na płytę roboczą, obowiązkowa podczas ubijania układanej kostki brukowej lub kamienia.

Podsumowując, ubijarka do ziemi jest sprzętem bardzo wszechstronnym. Możemy z niej skorzystać przy wielu pracach brukarskich czy krajobrazowych, ale też robotach drogowych. Najważniejsze, aby była to zagęszczarka do gruntu dobrana optymalnie względem naszych potrzeb i wymagań.