Wśród licznych prac budowlanych znajduje się m.in. odpowiednie przygotowanie podłoża. Niezbędne jest jego wyrównanie i utwardzenie, aby móc przeprowadzić kolejne prace. Do tego celu wykorzystywana jest zagęszczarka. Wbrew pozorom, korzystają z niej nie tylko firmy budowlane. Jak wybrać zagęszczarkę w zależności od zaplanowanych zadań oraz rodzaju utwardzanego podłoża?
Zagęszczarka – czym się charakteryzuje?
Działanie sprzętu, jakim jest zagęszczarka, polega na przekazywaniu drgań na płytę zagęszczającą. Drgania te wytwarzane są przez mimośród. To właśnie dzięki nim dochodzi do zagęszczenia i utwardzenia podłoża.
Zagęszczarki dostępne są w dwóch głównych typach konstrukcji – są to modele płytowe, a także ubijaki stopowe, zwane również skoczkami.
Zagęszczarka spalinowa – wydajne urządzenie do prac w wielu miejscach
Wśród propozycji omawianego sprzętu znalazła się zagęszczarka spalinowa. W zdecydowanej większości urządzeń dostępny jest silnik spalinowy, ponieważ zagęszczarki należą do masywnych i ciężkich sprzętów. Choć dostępne są również modele elektryczne, to jednak znacznie rzadziej znajdują one swoje zastosowanie.
Silnik spalinowy pozwala na pracę w dowolnym miejscu, gwarantuje trwałość, wytrzymałość i wydajność urządzenia.
Zagęszczarka do kostki brukowej – regulacja częstotliwości wibracji
Wybierając zagęszczarkę należy zwracać uwagę na regulację częstotliwości wibracji. Podłoża, w zależności od ich rodzaju, wymagają innych wibracji, a nawet odmiennej konstrukcji zastosowanej płyty. Zagęszczarka do kostki brukowej potrzebuje płyty z tworzywa sztucznego, ponieważ chroni ona przed uszkodzeniem bruku. Ponadto zwraca się uwagę na dostępność biegu wstecznego, aby łatwiej manewrować urządzeniem.
Zagęszczarka gruntu – zwróć uwagę na te parametry
Właściwe przygotowanie podłoża do kolejnych prac budowlanych ma ogromne znaczenie dla efektywności ich prowadzenia. Wybierając zagęszczarkę zwróć zatem uwagę na parametry, takie jak:
- typ zagęszczarki,
- masę urządzenia,
- regulację częstotliwości wibracji,
- wielkość płyty roboczej,
- głębokość zagęszczania.
Możesz także przyjrzeć się elementom dodatkowym, chociażby wyposażeniem w kółka, dzięki którym transport ciężkiej zagęszczarki będzie zdecydowanie łatwiejszy. Przemyśl, gdzie i do jakich prac najczęściej będziesz wykorzystywał zagęszczarkę. Zapoznaj się z ofertą sklepu Emast.pl i dobierz urządzenie, które zagwarantuje Ci efektywną, bezpieczną oraz wydajną pracę. Postaw na indywidualnie dopasowany sprzęt.