Odkurzacz przemysłowy przyda się praktycznie każdemu; począwszy od niedzielnych majsterkowiczów, a kończąc na firmach budowlanych. Na rynku znajdziemy wiele modeli o różnych funkcjach, klasach i mocach silników. Jaki zatem powinniśmy wybrać odkurzacz przemysłowy?
Jakie wyróżniamy klasy odkurzaczy przemysłowych?
W zależności od wielkości cząsteczek producenci wprowadzili trzy klasy filtracji odkurzaczy przemysłowych ze względu na zagrożenie, jakie pyłki powodują:
- Klasa L (małe zagrożenie) – filtr odkurzacza w 99% wyłapuje pyłki o rozmiarze powyżej 2 mikronów. Odkurzacze przemysłowe tej klasy znajdują zastosowanie podczas sprzątania wszelkiego rodzaj zanieczyszczeń stałych oraz nadają się do odsysania pyłów powstałych podczas wiercenia w betonie.
- Klasa M (średnie zagrożenie) - filtr odkurzacza w 99,9% wyłapuje pyłki o rozmiarze około 2 mikronów. Zaprojektowane z myślą o odsysaniu drobniejszych pyłów powstałych w wyniku szlifowania gładzi i farb oraz powstałych podczas prac stolarskich.
- Klasa H (wysokie zagrożenie) - filtr odkurzacza w 99,99% wyłapuje pyłki o rozmiarze poniżej 1 mikrona. Stosuje się je wszędzie tam, gdzie powstają bardzo drobne, rakotwórcze pyłki (między innymi pleśń, azbest, metale ciężkie lub pył powstały ze szlifowania aktywnych chemicznie lakierów).
Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie odkurzacza przemysłowego?
Zanim jeszcze wybierzemy się do sklepu, powinniśmy zdecydować się, czy potrzebujemy odkurzacza, który będzie w stanie sprzątać mokre zabrudzania. Kolejnym ważnym pytaniem jest to, czy będzie on używany do przydomowych prac, czy zamierzamy eksploatować go w ramach budowlanej działalności gospodarczej.
W przypadku profesjonalnych zastosowań warto kupić odkurzacz o dużej mocy znacznie przekraczającej 1600 W. Jeśli będziemy używać go do odsysania drobnego budowlanego lub stolarskiego pyłu, to konieczne będzie zakupienie odkurzacza przemysłowego z otrząsaczem automatycznym i klasą filtra M. Urządzenie to za pomocą silnego magnesu wprawia filtr w drgania, sprawiając, że pyłki nie zapychają go, przez co cały czas pracuje z maksymalną wydajnością bez konieczności regularnego wyjmowania go i czyszczenia.
Profesjonalne odkurzacze budowlane posiadają też wbudowane gniazdko, dzięki czemu mogą działać jako przedłużacz. Wyższe modele oferują także niezwykle przydatną funkcję sterowania pracą ssawki za pomocą podłączonego do odkurzacza elektronarzędzia. Działa to tak, że gdy wciśniemy spust na przykład wiertarki, to odkurzacz wykrywszy zwiększony pobór prądu samoczynnie się uruchomi i zacznie pracować, a po zwolnieniu spustu elektronarzędzia po krótkiej chwili się wyłączy. Warto także zwrócić uwagę na pojemność zbiornika odkurzacza oraz zasięg przewodu elektrycznego. Im większa objętość zbiornika, tym rzadziej będziemy musieli go opróżniać.
Ciekawym rozwiązaniem jest także odkurzacz przemysłowy z systemem bezworkowym, dzięki któremu zaoszczędzimy na kosztach eksploatacyjnych urządzenia. Niezwykle ważna jest też długość przewodu zasilającego, ponieważ na budowie często trudno o dogodnie rozmieszczone gniazdka, a korzystanie z sieci przedłużaczy jest po prostu niewygodne.
Ostatnimi czynnikami, które należy wziąć pod uwagę, są gabaryty urządzenia oraz to, czy posiada kółka ze zintegrowanymi hamulcami, dzięki którym łatwo będzie można manewrować, a w razie potrzeby zabezpieczyć przed samoczynnym staczaniem się.
Argumentem, który potrafi przeważyć szalę na wybór konkretnego modelu, często jest gwarancja, jaką dany producent oferuje na swój sprzęt. Jeśli spotkamy dwa zbliżone się do siebie modele odkurzaczy, ale jeden z nich będzie mieć dłuższy okres gwarancyjny, to znacząco wpłynie to na opłacalność zakupu.