W przypadku konieczności lutowania większych powierzchni wykonanych z twardszych materiałów konieczne jest wykorzystanie lutownic transformatorowych. Czym charakteryzuje się lutownica transformatorowa, jakie ma cechy, jak wybrać właściwą i ile może kosztować profesjonalna lutownica transformatorowa? Tego dowiesz się z poniższego opisu.
Lutownica transformatorowa – co to jest, co ją wyróżnia?
Lutownica transformatorowa to, jak sama nazwa wskazuje, rodzaj lutownicy wyposażonej w transformator. Jego funkcją jest uzyskanie prądu o natężeniu większym niż w sieci energetycznej, co ma pozwolić osiągać wyższą temperaturę grotu.
Transformator zwykle znajduje się w zasadniczej części urządzenia, co przekłada się na większą masę lutownicy. W efekcie trudniej jest osiągnąć precyzję pracy, jednak jest to koszt konieczny do poniesienia w przypadku konieczności lutowania elementów większych i wykonanych z bardziej wymagających materiałów. Cechą lutownic transformatorowych zazwyczaj są ograniczone możliwości regulacji temperatury oraz trudność w uzyskaniu precyzji lutowania, nawet po wymianie grotu – nie są to jednak narzędzia przeznaczone do precyzyjnej pracy, ale do skutecznego i trwałego lutowania większych powierzchni.
Lutownice transformatorowe – jakie kryteria powinny spełniać?
Wybierając lutownicę transformatorową, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów, które wpływają na jej funkcjonalność i możliwości wykorzystania w pracach o różnej intensywności. Co jest szczególnie ważne przy wyborze lutownic transformatorowych?
- Moc – mała lutownica transformatorowa może charakteryzować się mocą około 40–60 W. Silniejsze urządzenia osiągają moc rzędu 100–200 W, a najmocniejsze nawet 250–300 W. Transformatorowa lutownica o takiej mocy to narzędzie wykorzystywane do poważniejszych prac, słabsze sprawdzają się w warunkach domowych i przy majsterkowaniu.
- Grot – groty do lutownic transformatorowych mogą mieć różne zastosowanie, a wybrane przeznaczone są nie tylko do lutowania, ale też np. do cięcia styropianu czy wypalania drewna. Niektóre mogą być wykorzystane wyłącznie w urządzeniach o konkretnej mocy.
- Wyposażenie dodatkowe – lutownica może zawierać np. lampkę doświetlającą obszar pracy, stojak, skrzynkę lub etui. Przy wyborze warto określić swoje potrzeby.
Profesjonalna lutownica transformatorowa – ile kosztuje?
Mała lutownica transformatorowa, charakteryzująca się mniejszą mocą, przeznaczona do podstawowych, mało wymagających prac, może kosztować nieco ponad 100 zł. Oczywiście wraz większą mocą urządzenia czy dostępnością bardziej zaawansowanych funkcji, ceny lutownic transformatorowych będą rosły. Ważne jest, żeby dokładnie określić swoje potrzeby i wybrać urządzenie optymalne, tj. spełniające oczekiwania, ale nie nadmiernie zaawansowane, którego potencjału nie wykorzystasz.
Wybierz lutownicę transformatorową z oferty Emast.pl
Jeśli szukasz dobrej lutownicy transformatorowej, skorzystaj z oferty Emast.pl. Oferujemy narzędzia profesjonalnych marek, które są cenione przed majsterkowiczów i profesjonalistów, wykorzystujących je w pracy zawodowej. Szeroki wybór lutownic transformatorowych o różnych parametrach technicznych pozwoli Ci wybrać model o właściwościach odpowiadających Twoim potrzebom, dzięki czemu mądrze wykorzystasz dostępny budżet.