Podstawa sezonu letniego – grill gazowy, elektryczny czy węglowy?

RedakcjaAug 31, 2021 9:57:00 AM

Podstawa sezonu letniego – grill gazowy, elektryczny czy węglowy?

Dobrze przyrządzone dania z grilla potrafią zawładnąć każdym podniebieniem. Oprócz tego grillowaniu zazwyczaj towarzyszy spotkanie w gronie rodziny czy przyjaciół. Jeżeli chcemy cieszyć się smakowitymi daniami z grilla, oprócz umiejętności kulinarnych ważny jest właściwy sprzęt. Sprawdzamy, jaki grill ogrodowy będzie najlepszy – grill gazowy, elektryczny, a może klasyczny węglowy?

Dlaczego NIE grill węglowy?

Grille węglowe wciąż są często spotykanymi produktami, za którymi przemawia niska cena. Oprócz tego są dostępne z szerokiej gamie modeli, w różnych wymiarach i z wieloma funkcjami (np. grill z pokrywką, grill z wędzarnią, grill z miejscem do przygotowywania potraw). W końcu nadają one również potrawom charakterystycznego smaku i z reguły są łatwe w transporcie, dzięki czemu można je wsadzić do samochodu i przewieźć na działkę, pole biwakowe itp. Największym minusem grilli węglowych jest dłuższy czas przyrządzania potraw. Najpierw należy je przygotować i rozpalić, a później poczekać na uzyskanie odpowiedniej temperatury. Trudniej się je również czyści. Oczywiście z uwagi na wydzielający się dym można z nich korzystać wyłącznie na zewnątrz.

Co charakteryzuje grill gazowy?

Rosnącą popularnością cieszą się grille gazowe. To urządzenia szybko uzyskujące pożądaną temperaturę, która dodatkowo jest łatwa w kontrolowaniu. Czas potrzebny do rozpalenia grilla gazowego sprowadza się do włączenia palnika. Zaraz po tym możemy rozpocząć grillowanie, dzięki palnikom bocznym przygotowując nawet kilka potraw jednocześnie. Przyrządzone dania są soczyste oraz zdrowe, pozbawione nadmiaru tłuszczu. Grill gazowy daje też możliwość przygotowania dań z zachowaniem ich wartości odżywczej. Grill na gaz nie wymaga czyszczenia z popiołu i pozostałości węgla, stąd jest łatwy w utrzymaniu w czystości. Wprawdzie grille gazowe nie dymią, ale podobnie jak ich węglowe odpowiedniki mogą być użytkowane wyłącznie na zewnątrz. Są też wariantem droższym, aczkolwiek mały grill gazowy nie będzie poważnym obciążeniem domowego budżetu.

Jaki grill gazowy do ogrodu?

Jeżeli decydujemy się na grill gazowy, to jaki sprzęt wybrać zależy od kilku parametrów. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na moc urządzenia, najczęściej w przedziale od ok. 8 do 10 kW. Istotne są też dodatkowe funkcje ułatwiające grillowanie. Dobry grill gazowy ma system PTS, który pozwala na równomierne nagrzewanie się rusztu. Pomocne są też boczne palniki, zwłaszcza przy większym i różnorodnym grillowaniu, kiedy przygotowujemy kilka potraw wymagających innej temperatury. W jej kontroli pomoże wbudowany w pokrywie termometr, a dla przygotowywania zdrowych dań przydatny będzie system odprowadzania tłuszczu. Mniej ważne są wieszaki na akcesoria, lampa czy boczne blaty, szczególnie że podnoszą one koszt grilla. W razie awarii automatycznej zapalarki przydaje się natomiast możliwość zapalenia grilla zapałką lub zapalniczką. Wielu miłośników grillowania ceni sobie też pojemnik na wkładki z drewna, co ma korzystny wpływ na aromat grillowanych potraw.

Dlaczego warto zainwestować w grill elektryczny?

Grille elektryczne to urządzenia, które mogą być użytkowane również wewnątrz pomieszczeń. Dlatego wybierając grill elektryczny na balkon, z grillowania nie muszą rezygnować nawet osoby mieszkające w blokach. Zazwyczaj są one niewielkie, wygodne i szybkie, a do pracy potrzebują wyłącznie energii elektrycznej z domowego gniazdka. Inną zaletą grillów elektrycznych jest równomierne nagrzewanie się całej powierzchni. Z uwagi na nieprzywierającą powłoką najlepsze modele są urządzeniami łatwymi w utrzymaniu w czystości. Wystarczy papierowym ręcznikiem usunąć z rusztu resztki jedzenia, po czym zamknąć pokrywę i na ok. 10 minut ustawić sprzęt na najwyższą temperaturę w celu wypalenia tłuszczu. Następnie ruszt czyści się specjalną szczotką. Zastanawiając się nad tym, czy warto wybrać grill elektryczny, należy pamiętać o ich ograniczeniach. Często są one na tyle małe, że trudno obsłużyć z ich wykorzystaniem większe przyjęcia. Nadają się natomiast dla skromnych, rodzinnych obiadów. Wprawdzie w sprzedaży są dziś większe grille elektryczne stojące na nóżkach, które sprawdzą się też podczas większego grillowania na świeżym powietrzu, ale z uwagi na ilość zajmowanego miejsca przechowywanie ich w mieszkaniu w bloku może być kłopotliwe.

Jaki grill elektryczny wybrać?

Rynek oferuje różne rodzaje grillów elektrycznych (m.in. z rusztem, z płytą grzewczą, typu raclette z mini patelniami). Kluczowym parametrem jest moc grilla na prąd, najlepiej w zakresie 1500 - 2200 W. Podobnie jak inne grille, również urządzenia zasilane energią mają dodatkowe funkcje, np. regulacja temperatury. Dla bezpieczeństwa powinny one być wyposażone we włącznik, zabezpieczenie przed przegrzaniem czy blokadę pokrywy. Komfortowe grillowanie zapewniają automatyczne programy grillowania, a system odprowadzania tłuszczu sprawi, że przygotowywane dania będą zdrowsze. Grill elektryczny może też informować o poziomie wypieczenia czy grubości mięsa. Wszechstronniejsze urządzenia pozwalają nawet na opiekanie kanapek czy wypiekanie gofrów.

Grill gazowy czy elektryczny – co wybrać?

Niewątpliwie oba rodzaje grillów mają swoje zalety. Przede wszystkim są komfortowe w użytkowaniu, szybko się nagrzewają, pozwalają kontrolować temperaturę, a grillowanie odbywa się bez dymu. Grille gazowe są jednak tańsze w eksploatacji, co jest ważne zwłaszcza przy szybko rosnących cenach prądu. Dla mieszkańców domów jednorodzinnych optymalnym rozwiązaniem będzie grill gazowy, ewentualnie grill gazowo-węglowy na wypadek, gdyby zabrakło paliwa w postaci gazu. Małe grille elektryczne są zalecane dla właścicieli mieszkań, którzy nie mają możliwości, aby grillować w przydomowym ogródku czy na działce. Dzięki grillowi na prąd oni również mogą raczyć się smacznym, soczystym mięsem. Oprócz tego to urządzenia rekomendowane dla wszystkich, którzy dania z grilla chcą spożywać regularnie, również jesienią, zimą i wczesną wiosną, kiedy pogoda nie zachęca do grillowania na zewnątrz.