Do czego służy zbiornik hydroforowy?

RedakcjaOct 6, 2020 8:00:00 AM

Hydrofory to nazwa specjalnej technologii, która odpowiada za zapewnienie odpowiedniego ciśnienia w przydomowych instalacjach hydraulicznych. Rozwiązania tego typu umożliwiają dostarczenie bieżącej wody w miejsca, które nie są podłączone do instalacji wodociągowej.

Czym jest Hydrofor

Hydrofor do wody jest jednym z elementów w całej instalacji hydroforowej. Jest to specjalny zbiornik, do którego woda jest wprowadzana za pomocą pompy. Zbiornik jest całkowicie szczelny, więc podczas pompowania wody kompresowane jest w nim powietrze. Po osiągnięciu odpowiedniego poziomu cieczy w hydroforze wypływająca z niego woda posiada ciśnienie wystarczające do zasilenia całej posesji. Odpowiednio dobrany zbiornik hydroforowy pozwoli na pobieranie wody z ujęć bezciśnieniowych lub studni, co pozwoli znacznie obniżyć wysokość rachunków.

Zastosowanie hydroforu

Takie urządzenie jest najczęściej stosowane w domach bez podłączenia do instalacji wodociągowej oraz na działkach. Zazwyczaj inwestor kopie studnię pozwalającą na dotarcie do ujęcia czystej wody. W zależności od jej głębokości może być zastosowana zwykła pompa ogrodowa lub specjalna odmiana głębinowa. Hydroforów można używać do podlewania ogrodów, jako ujęcia wody do celów rolniczych lub przemysłowych oraz do zapewniania świeżej wody w całym mieszkaniu. Zbiorniki hydroforowe występują w wielu różnych rozmiarach. Najmniejsze mają po kilka litrów, a największe przekraczają 1000 litrów. Hydrofory do domków jednorodzinnych mają zazwyczaj po kilkaset litrów. Warto też wspomnieć o bardzo ważnej kwestii - pompa do hydroforu nie lubi częstego włączania i wyłączania. Znacznie skraca to czas jej eksploatacji i naraża jej posiadacza na kosztowną naprawę lub całkowitą wymianę zużytego sprzętu. Dlatego też warto kupić zbiornik o pojemności, która pozwoli zminimalizować ilość cyklów pompowania do minimum zalecanego przez producenta pompy.

Który hydrofor wybrać?

Dobór odpowiedniego zbiornika zależy głównie od naszych potrzeb. Dwa najpopularniejsze rozwiązania to zbiornik wykonany z ocynkowanej blachy lub z gumowego worka zamkniętego w stalowym stelażu. Najważniejsze jest oszacowanie potrzeb przydomowej instalacji hydraulicznej oraz dopasowanie do niej pompy ogrodowej. Zwykła pompa wody ogrodowa potrafi podać wodę z głębokości do 7/8 metrów. Jeśli nasza studnia jest głębsza, to wybierzmy pompę YATO YT-85360 o mocy 600W. Podniesie wodę na wysokość maksymalnie 35 metrów, co powinno wystarczyć w większości przypadków. Jej przepustowość to 3100 litrów na godzinę. Jeśli zależy nam na zintegrowanym rozwiązaniu, to pompy hydroforowe będą dla nas idealnym wyborem. METABO HWWI 4500/25 INOX łączy w sobie zalety zwykłej pompy głębinowej z korzyściami zbiorników hydroforowych. Doskonale nada się jako główna pompa dostarczająca wodę na całą posesję. Maksymalna wydajność wynosi 4500 litrów na godzinę, a ciecz jest tłoczona na wysokość 48 metrów.

 1. YATO HYDROFOR INOX AUTO 1200W YT-85370

  Cena: 616,97 zł
 2. FLO PODSTAWA DO POMPY ABISYNKI 89553

  Cena: 177,23 zł
 3. GRACO FILTR EASY OUT / WKŁAD FILTRA POMPY GRACO DŁUGI 60 MESH CZARNY 244067

  Cena: 61,33 zł
 4. METABO HYDROFOR HWWI 4500/25 INOX 600974000

  Cena: 867,89 zł
 5. METABO HYDROFOR HWW 4500/25 INOX 600972000

  Cena: 805,90 zł