Darmowa dostawa
od 599 zł ?Nie dotyczy wysyłek paletowych i dłużycowych
30 dni na zwrot ?Szybkie zwroty, bez podawania przyczyny
Program lojalnościowy ?Za każde wydane 1000 zł, klient otrzymuje rabat o wartości 20 zł do wykorzystania na kolejne zakupy o wartości min. 100 zł. Rabat przyznawany jest wyłącznie za zakup towarów nieprzecenionych.
Oryginalne narzędzia ?W ofercie wszystkie najpopularniejsze marki narzędziowe

Do czego służy glebogryzarka? Zastosowanie i sposób działania

RedakcjaMar 24, 2022 1:03:00 PM

Jeżeli chcemy cieszyć się pięknym i zielonym trawnikiem, musimy pamiętać o zabiegach w obszarze jego pielęgnacji. Regularne koszenie trawy kosiarką i nawożenie to odrobina za mało. Istotne znaczenie ma również spulchnianie i napowietrzanie gleby. Wprawdzie prace w tym zakresie można wykonać ręcznie, aczkolwiek nie są one ani tak efektywne, ani szybkie i proste, jak przy użyciu glebogryzarki. Sprawdzamy, czym jest glebogryzarka ogrodowa, jakie ma zastosowanie, jakie są jej rodzaje i jak wybrać optymalny dla siebie model.

Czym jest glebogryzarka ogrodowa?

W pierwszej kolejności musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, czym dokładnie jest opisywana maszyna. Tak więc glebogryzarka ogrodowa to urządzenie mechaniczne wyposażone w wytrzymały wał, na którym znajdują się specjalne zęby. Właśnie dzięki tym obrotowym nożom ziemia jest odpowiednio napowietrzana i spulchniana, a w końcu również wyrównywana. Jak zauważyliśmy wyżej, takie prace można wykonać ręcznie, głównie przy użyciu szpadla i wideł. Wówczas zabiegi są jednak znacznie mniej wydajne. Jednocześnie są one mocno czasochłonne i męczące, wymagające dużej siły i obciążające kręgosłup. Z glebogryzarką praca jest znacznie szybsza i bardziej komfortowa. Szczególnie że po spulchnianiu gleba nie wymaga wyrównywania. Sama zasada działania maszyny jest dość prosta. Glebogryzarka wyposażona w silnik elektryczny lub spalinowy (w zależności od modelu) napędza wał z nożami tnącymi. Ostrza wgryzają się ziemię, napowietrzając i spulchniając glebę.

Do czego służy glebogryzarka?

Glebogryzarki sprawdzą się w mniejszych ogrodach i na większych działkach. To maszyna przydatna wszędzie tam, gdzie ogrodnik chce spulchnić i napowietrzyć glebę. Oprócz tego po wcześniejszym przekopaniu ziemi glebogryzarka ogrodowa pomoże przy wyrównywaniu jej powierzchni. To najważniejsze i kluczowe zadania glebogryzarki. Oprócz tego sprzęt ten będzie bezcenny w obszarze odchwaszczania, skutecznie usuwając korzenie, drobne gałązki i chwasty. Modele bogatsze w funkcje pomogą nawet rozprowadzić nawóz czy torf.

Komu pomoże glebogryzarka – zastosowanie w małych ogrodach i na dużych parcelach

Jak widzimy, profesjonalna glebogryzarka jest niezwykle wszechstronnym urządzeniem o bardzo szerokim zastosowaniu. Przede wszystkim glebogryzarka ogrodnicza będzie sprzętem bezcennym dla każdego ogrodnika. Skorzystamy z niej podczas zakładania trawnika i przygotowywania gleby pod uprawę roślin, warzyw i owoców. Później odciąży nas w pracach sezonowych i pielęgnacyjnych. Glebogryzarkę wykorzystamy także przy wstępnej uprawie ziemi oraz przygotowywaniu zarośniętych nieużytków. Przy dużych powierzchniach zalecane są jednak specjalne glebogryzarki z napędem. Obsługa takiego sprzętu nie wymaga siły, albowiem porusza się on automatycznie.

Rodzaje glebogryzarek – spalinowa, elektryczna, ciągnikowa, ręczna

Jako że glebogryzarki mają bardzo szerokie zastosowanie, muszą występować w różnych rodzajach i rozmiarach. Główny podział obejmuje glebogryzarki ciągnikowe, spalinowe, elektryczne i ręczne.

Glebogryzarka spalinowa

Maszyna z silnikiem spalinowym o dużej mocy, która poradzi sobie podczas pracy w ciężkich warunkach i na trudnej glebie (np. zbita i twarda ziemia, glina) nawet na większych powierzchniach. Są to glebogryzarki z napędem – ze sprzęgłem i przekładnią redukcyjną, a niekiedy również z biegiem wstecznym. To wszystko pozwala na szybszą i bardziej komfortową pracę.

Glebogryzarka elektryczna

Sprzęt wyposażony w silnik elektryczny, dlatego do pracy wymaga ona stałego dostępu do energii z sieci. Jest to maszyna bezemisyjna i cicha, aczkolwiek spulchnia ziemię na niewielkiej głębokości.

Glebogryzarka ręczna

Urządzenie napędzane siłą mięśni, przez co praca z jej wykorzystaniem trwa dłużej, jest bardziej męcząca i może obciążać kręgosłup. Jej efektywność zależy w dużej mierze od siły użytkownika. Ręczne glebogryzarki zalecane są do niewielkich ogrodów.

Glebogryzarka separacyjna

Maszyna podłączana do ciągnika lub traktorka (glebogryzarka ciągnikowa). Ma spore rozmiary i jest doskonała przy pracy na większym powierzchniowo areale, gdzie używa się jej do napowietrzania, spulchniania i wyrównywania gleby. Jak wskazuje nazwa, dzięki specjalnej budowie jednocześnie separuje ona glebę od kamieni czy patyków, dzięki temu ziemia jest gotowa np. na zasiew nasion trawy. Sprawdzi się także podczas usuwania chwastów, kruszenia zbitej ziemi i rozprowadzania nawozów.

Jak wybrać glebogryzarkę i ile ona kosztuje?

Jest kilka czynników i parametrów, na jakie należy zwrócić uwagę przy wyborze glebogryzarki, w tym rodzaj zasilania. Oprócz tego kluczowe parametry produktu to moc i szerokość pracy maszyny. Najpopularniejsze glebogryzarki elektryczne mają moc w przedziale 750-2000 W. Optymalną moc należy dobrać względem rodzaju obrabianej gleby, tj.:

    • gleby piaszczysto-żwirowe, torf – glebogryzarki o mocy do 1500 W;
    • ziemie piaszczysto-gliniaste – glebogryzarki o mocy powyżej 1500 W.

Z kolei odnośnie szerokości powierzchni roboczej to im jest ona większa, tym lepiej. Oczywiście wiele zależy od terenu, na którym będziemy korzystać z urządzenia. Przy mniejszych ogrodach wystarczy maszyna o szerokości pracy do 30 cm. Jeszcze inną kwestią jest maksymalna głębokość pracy takiego sprzętu ogrodniczego. Popularne modele, które są dobrym wyborem jakości do ceny, nakłuwają glebę do głębokości 15-20 cm, te profesjonalne – znacznie poniżej 20 cm. Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje glebogryzarka. Wszystko zależy od konkretnego modelu i narzędzia. Najtańsze elektryczne glebogryzarki ogrodowe nabędziemy za ok. 300 złotych. Mają one jednak niewielką szerokość roboczą i nakłuwają glebę na głębokość do 10 centymetrów. Te bardziej wydajne to wydatek rzędu ponad 1000 złotych. Droższe są modele spalinowe, których ceny startują od ok. 1500 zł, a kończą na kilku tysiącach złotych. Profesjonalne glebogryzarki są jeszcze droższe i kosztują kilkanaście tysięcy złotych. Podsumowując, glebogryzarka ogrodowa to sprzęt bezcenny w obszarze przygotowywania i pielęgnacji ogrodów. To maszyny bardzo zróżnicowane i wszechstronne, które w zależności od modelu sprawdzą się w ogrodach i na działkach niezależnie od ich powierzchni.