Dlaczego warto zainstalować czujnik dymu?

RedakcjaNov 17, 2020 9:00:00 AM

Na świecie nie ma nic cenniejszego niż bezpieczeństwo nasze lub naszych bliskich. Nieszczęścia nie da się przewidzieć, ale można wykryć je, zanim stanie się coś poważnego. Dlatego też w każdym domu powinien znaleźć się zestaw detektorów. Zatem, jaki czujnik dymu wybrać?


Jak działa czujnik gazu i dymu

Czujniki dymu oraz gazu działają w stosunkowo prosty sposób. Nieustannie badają powietrze w pomieszczeniu, w którym się znajdują, na obecność niechcianych cząsteczek. Jeśli wykryją przekroczenie ich dopuszczalnej normy, to natychmiast alarmują domowników o potencjalnym niebezpieczeństwie. Czujnik gazu i czadu posiada najczęściej sensor katalityczny lub sensor działający na podczerwień. Możemy spotkać też sprzęty wyposażone w sensory elektrochemiczne lub półprzewodniki wyprodukowane z tlenku metalu. Powyższe rozwiązania techniczne znacząco się od siebie różnią, ale wszystkie wykrywają opary gazów palnych oraz tlenków węgla. Tak naprawdę różnice są stosunkowo małe, a wszystkie certyfikowane urządzenia zagwarantują nam wykrycie emisji szkodliwych substancji. Nieco inaczej działa natomiast czujnik pożarowy. Często jest on wyposażony w źródło światła oraz specjalne światłoczułe fotodiody. W przypadku dostania się dymu do środka detektora zostaną one wykryte przez sensor, ponieważ zaburzą wiązkę światła. Kolejnym wariantem wykrywaczy jest czujnik dymu jonizacyjny. Działa on poprzez jonizację elektrod usytuowanych w sensorze, przez które przepływa bardzo niskie napięcie elektryczne. Dym zmieni właściwości panujące w zjonizowanej komorze, a czujnik przeciwpożarowy wywoła alarm.

 1. ORNO ZESTAW CZUJNIK DYMU + TLENKU WĘGLA OR-DC-620

  Cena: 142,99 zł
 2. ORNO PROGRAMATOR ELEKTRONICZNY NA SZYNĘ DIN OR-PRE-433

  Cena: 65,50 zł
 3. ORNO CZUJNIK ZALANIA 3xAAA OR-DC-629

  Cena: 43,36 zł
 4. ORNO CZUJNIK GAZU ZIEMNEGO SIECIOWY OR-DC-614

  Cena: 91,33 zł
 5. ORNO CZUJNIK TLENKU WĘGLA Z WYŚWIETLACZEM 3xAA OR-DC-619

  Cena: 109,78 zł
 6. ORNO CZUJNIK DYMU PAPIEROSOWEGO 9V DC OR-DC-623

  Cena: 76,66 zł
 7. ORNO CZUJNIK GAZU LPG 230V AC OR-DC-631

  Cena: 94,56 zł
 8. ORNO CZUJNIK DYMU 9V DC OR-DC-609

  Cena: 33,68 zł
 9. ORNO CZUJNIK DYMU MINI ZE ZINTEGROWANĄ BATERIĄ OR-DC-628

  Cena: 65,50 zł


Gdzie zamontować czujnik gazu

Lokalizacja wykrywacza zależy od typu gazu, który używamy w naszym mieszkaniu. Ważne jest też, by dostęp do niego powinien być łatwy dla nas i jednocześnie utrudniony dla dzieci. Gaz ziemny jest lotny, więc czujnik powinien znajdować się nieco poniżej linii sufitu, najlepiej w linii palników. Tak samo należy zamontować detektor tlenku węgla. Jeśli natomiast posiadamy gaz płynny, taki jak propan-butan, to czujnik zamontujmy około 20 centymetrów nad podłogą. Ważne jest, by oba rodzaje detektorów gazu nie były niczym przesłonięte ani nie były montowane blisko kanałów wentylacyjnych. Nie mogą znajdować się też w żadnych osłonach lub szafkach, gdyż zaburzy to ich prawidłowe działanie. Przejdźmy teraz do zabezpieczeń przeciwpożarowych takich jak czujnik dymu. Gdzie powinniśmy go zamontować? Ten rodzaj detektora powinien być usytuowany w środkowej części sufitu, gdyż to właśnie tam najszybciej skupia się dym.


Jak wybrać czujnik gazu i dymu?

W sklepach znajdziemy szereg detektorów w różnych cenach i o różnej funkcjonalności. Klienci najczęściej wybierają do kuchni czujnik gazu bateryjny. Takie urządzenie zasilane jest popularnymi paluszkami (AA lub AAA), co umożliwia jego montaż w praktycznie dowolnym miejscu. Musimy natomiast pamiętać o tym, by raz na jakiś czas wymienić w nim baterie zgodnie z zaleceniami producenta. Do przeciwpożarowego zabezpieczenia domu poleca się czujnik dymu przewodowy. Zasilanie sieciowe gwarantuje ciągłe działanie, a umiejscowienie na suficie pozwala łatwo uporządkować i jednocześnie zamaskować kable.