Ręczne lutownice

1 elementu

1 elementu

Lutownica jest narzędziem niezbędnym w warsztacie każdego elektryka i elektronika. Dzięki niej możliwe jest łączenie elementów metalowych przy użyciu specjalnego spoiwa, w skład którego wchodzą cyna, srebro i miedź. Zobacz, jakie lutownice znajdziesz w ofercie sklepu Emast i wybierz urządzenie, które pomoże Ci wykonywać pracę lub hobby.

Lutownica – jak działa?

Proces lutowania polega na połączeniu elementów metalowych poprzez stopienie spoiwa, potocznie nazywanego cyną, a w rzeczywistości składającego się z około 60% cyny oraz domieszki srebra i miedzi. Temperatura jego topnienia jest niższa niż temperatura metali używanych w podzespołach elektronicznych, dlatego elementy te pozostają nienaruszone, a jedynie połączone poprzez zastygnięte spoiwo. Celem lutowania jest oczywiście zapewnienie ciągłego przepływu sygnału lub prądu elektrycznego.

Rodzaje lutownic

Lutownice występują w różnych rodzajach, z których każdy charakteryzuje się nieco innymi właściwościami.

Lutownica gazowa

Paliwem zasilającym ten rodzaj jest gaz. Jej ogromną zaletami są zatem możliwość pracy w miejscach bez dostępu do prądu elektrycznego oraz brak kabla ograniczającego ergonomię. Lutownice gazowe charakteryzują się nieco mniejszą mocą niż grzałkowe czy transformatorowe.

Lutownica transformatorowa

Jest to rodzaj lutownicy o dużej mocy, dzięki czemu można nią lutować grubsze kable oraz elementy metalowe o większej powierzchni. Znacznie przyspiesza pracę przy tego typu elementach. Nie gwarantuje on jednak dużej precyzji, przez co nie sprawdza się przy lutowaniu drobnych detali.

Lutownica grzałkowa

Nazywana jest również oporową. Jest to rodzaj lutownic przeznaczony głównie do łączenia przewodów w urządzeniach elektronicznych. W tego typu lutownicach możliwa jest wymiana grotu i dopasowanie go do rodzaju pracy. Jedną z jej odmian jest lutownica kolbowa, której grot umożliwia lutowanie także większych elementów.

Wybór lutownicy – na co zwrócić uwagę?

Podczas wyboru lutownicy weź pod uwagę, do jakiej pracy jej potrzebujesz. Pod tym kątem oceń:

  • rodzaj grotu – im większy grot, tym większe elementy możesz łączyć, jeśli potrzebna Ci lutownica precyzyjna do mniejszych elementów, musisz wybrać urządzenie z małym grotem;

  • moc – do drobnych podzespołów elektronicznych nie jest potrzebna duża moc, jednak lutowanie grubszych kabli wymaga już mocniejszej lutownicy;

  • regulację temperatury – im większy zakres regulacji, tym więcej różnych spoin możesz topić przy użyciu lutownicy;

  • zasilanie – pracując w domu lub w warsztacie z dostępem do prądu możesz postawić na lutownicę transformatorową lub grzałkową, jeśli przewidujesz pracę w miejscach bez dostępu do gniazda, wybierz gazową lub akumulatorową.